środowisko naturalne/ekologia

Skok tygrysa – mamy przełom. Wyniki raportu WWF

11.02.2022 | WWF Polska

Pierwszy raz od stu lat udało się powstrzymać wymieranie tygrysów na świecie! W 2010 roku, 13 krajów podjęło bezprecedensowe wyzwanie: podwoić liczbę dziko żyjących tygrysów na świecie do 2022 roku. ! Właśnie weszliśmy w Chiński Rok Tygrysa, który przypada raz na 12 lat. Jak pokazuje najnowszy raport WWF, jest co świętować!

Historyczny przełom dla Tygrysów!

Raport  „WWF’s impact on Tiger Recovery 2010-2022” podsumowuje ponad dekadę współpracy i zaangażowania WWF w działania na rzecz ochrony tygrysów oraz zbiera najważniejsze wydarzenia z perspektywy ostatnich lat. Ukazuje, co już udało się osiągnąć, a jakie jeszcze wyzwania stoją na drodze do sukcesu. Jakie główne wnioski znajdziemy w raporcie?

Wyniki wieloletnich działań ochronnych napawają optymizmem. Wymieranie tygrysów na świecie nie tylko nie postępuje tak szybko jak jeszcze przed ponad dekadą, ale widocznie się zatrzymało. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te wciąż są zagrożone wyginięciem, głównie na skutek kłusownictwa i utraty siedlisk. Zaznaczyć trzeba też, że wymieranie ustało w ujęciu globalnym, ale wciąż są lokalne rejony, gdzie sytuacja  jest bardzo zła lub nawet się pogorszyła. Jeśli mamy utrzymać aktualny wzrost, rządy państw, zwłaszcza w  Azji Południowo-Wschodniej, gdzie tygrysy są szczególnie zagrożone, muszą podjąć jeszcze większe wyzwania. WWF będzie kontynuował wsparcie dla realizacji tych ambitnych działań. – wyjaśnia Anna Sosnowska, Starsza Specjalistka do spraw projektów zagranicznych w WWF Polska

Pełna treść Raportu dostępna jest na stronie: https://app.yearly.report/newbuilder/#/from/wwf/wwfs-impact-on-tiger-recovery

Pierwszy ważny przełom, ale do sukcesu długa droga

  • Globalnie, pierwszy raz od stulecia, liczba tygrysów od kilku lat sukcesywnie rośnie. Pokazują to wyniki liczenia tygrysów z 2016 roku, kiedy otrzymano wynik około 3900 tygrysów żyjących na wolności. Widać tu konkretny przyrost względem wyniku z 2010 roku, kiedy to liczba tygrysów wynosiła około 3200 osobników.
  • Chociaż raczej nie udało się podwoić populacji tygrysów na całym świecie, to udało się to zrobić w kilku rejonach. Przykładem mogą być imponujące wyniki z 2 parków na świecie: w nepalskim Bardia populacja tygrysów wzrosła 5-krotnie, a w indyjskim Sathyamangalam ponad 3-krotnie.

Nowe obszary chronione – kluczowy element w odbudowie populacji

  • Ogromnym sukcesem jest wyznaczenie największego na świecie obszaru służącego ochronie tygrysów w Chinach – obszar ten znajduje się przy granicy z Rosją i Koreą Północną i zajmuje aż 14 500 km2!
  • W Rosji powstały nowe obszary chronione: Komissarovsky Rezerwat Przyrody i Park Narodowy Bikin, zajmujące łącznie powierzchnię około 12 400 km2.
  • Od 2014 roku Indie utworzyły 14 nowych rezerwatów tygrysów o łącznej powierzchni ponad 15 000 km2.
  • Te wszystkie wspaniałe działania zostały zrealizowane przy ogronym zaangażowaniu lokalnych biur WWF i sprawnej współpracy międzyinstytucjonalnej i międzynarodowej.
  • Na obszarze między Indiami a Nepalem został odtworzony Las Khata z zaledwie 115 hektarów, do powierzchni aż 3800 hektarów.

Jeszcze nie czas na szampana, praca dopiero się zaczyna 

  • Oprócz postępów w ochronie tygrysów, które już teraz warto świętować, należy pamiętać, że postęp jest kruchy i niejednolity we wszystkich podregionach Azji. W Kambodży, Laosie i Wietnamie prawdopodobnie nie ma już tygrysów żyjących na wolności. Widać też niebezpieczne spadki liczebności populacji w Malezji.
  • Kłusownictwo, utrata siedlisk i nielegalny handel częściami ciał zwierząt, wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, wciąż stanowią ogromne zagrożenie i wywierają stałą presję na powoli odbudowującą się populację.

Wciąż stoimy na krawędzi

Chociaż globalne szacunki dotyczące dzikich tygrysów mogą rosnąć, ich zasięg nadal spada, a dzisiejsze tygrysy ograniczają się do mniej niż 5% ich historycznego zasięgu. Wchodząc w Rok Tygrysa, nie możemy zapomnieć, że istnieje pilna potrzeba kontynuowania globalnych wysiłków na rzecz odbudowy populacji tygrysów i wzmocnienia wszystkich niezbędnych działań, aby zapewnić przyszłość tego gatunku.

Ambitne cele i nadzieje na przyszłość

Kluczowym momentem dla przyszłości i ochrony tygrysów będzie Drugi Światowy Szczyt Tygrysów, który odbędzie się na początku września 2022 roku we Władywostoku w Rosji. Szefowie państw i ministrowie z krajów występowania tygrysów spotkają się z innymi światowymi przywódcami, organami międzyrządowymi, organizacjami pozarządowymi i ekspertami ds. ochrony przyrody, aby ustalić kolejny etap Globalnego Planu Przywrócenia Tygrysów.

Krzywa liczebności idzie w górę pierwszy raz od stulecia

Historia tygrysów, największych kotów świata w ciągu ostatnich 100 lat to historia dramatycznego wymierania gatunku. Pierwotny zasięg ich występowania skurczył się aż o 95%. Z około stutysięcznej populacji zostało około 3900 osobników – ile dokładnie i czy udało się podwoić ich liczbę dowiemy się na koniec Roku Tygrysa, gdy znane będą wyniki z kolejnego liczenia. Już teraz jednak, wiemy, że udało się powstrzymać najgorsze. Czy sytuacja tygrysów na świcie się jednak faktycznie odwróci?

Sojusz ponad podziałami i 12 lat, które zatrzymało katastrofę

W obliczu zbliżającej się zagłady populacji tygrysów, 12 lat temu zorganizowano specjalny szczyt w Petersburgu, podczas którego wyznaczono wspólny cel: podjąć niezbędne działania, aby podwoić liczbę dziko żyjących tygrysów na świecie. Cel ten połączył ponad podziałami 13 krajów, w których żyły tygrysy, a także społeczność międzynarodową zajmującą się ochroną przyrody. Stanowi to jeden z największych przejawów woli politycznej, jaki do dziś wykazano w celu ochrony jednego gatunku, a także wyraźny punkt zwrotny w historii ochrony tygrysów.

Ochrona tygrysów to przede wszystkim ochrona środowiska, w którym żyją te zwierzęta, a to z kolei ma wpływ na warunki życia ogromnej liczby innych gatunków zwierząt i roślin występujących w tym samym ekosystemie oraz na życie setek milionów ludzi. Szacuje się, że rzeki płynące przez obszary występowania tygrysów stanowią źródło czystej wody dla ponad 800 milionów ludzi. Natura to nasz system podtrzymywania życia. Chroniąc lasy, w których żyją tygrysy, wyświadczamy wielką przysługę całej ludzkości. – tłumaczy Anna Sosnowska, Starsza Specjalistka do spraw projektów zagranicznych w WWF Polska.

Polska na ratunek tygrysowi!

Ochrona światowej populacji tygrysa ma również polski wątek. WWF Polska wraz z polskimi darczyńcami wspiera starania odbudowy populacji tygrysów współfinansując program ich ochrony realizowany przez biura WWF w Mjanmie i Malezji. Fundacja współfinansuje niezbędne działania, m.in. zbieranie informacji o lokalnych populacjach tygrysów poprzez zakup i regularne monitorowanie fotopułapek. Finansowane przez WWF Polska patrole antykłusownicze  przeszukują lasy, usuwają wnyki oraz udaremniają  działania kłusowników. W latach 2014-2020 współfinansowane przez Polaków patrole antykłusownicze w Malezji usunęły 1310 sideł i przeszły 36 355 km. Członkami patroli są najczęściej przedstawiciele lokalnych społeczności, dla których WWF organizuje niezbędne szkolenia i zapewna odpowiedni ekwipunek. Fundacja prowadzi też kampanie edukacyjne, mające zwiększyć świadomość i ograniczyć nielegalny handel zagrożonymi gatunkami.

Niezależnie od tego czy mieszkamy w Azji czy w Polsce, czy jeszcze gdzie indziej, wszystkim nam powinno zależeć na przetrwaniu i odbudowie tego wspaniałego gatunku, wzbogacającego nasze życie również od strony kulturowej i duchowej. Jeśli chcesz przyłączyć się do działań na rzecz ochrony tygrysów, wejdź na www.pomagam.wwf.pl/adoptuj/tygrys

kontakt dla mediów
Marta Smoręda
Starsza Specjalistka ds. Komunikacji, WWF Polska
Marta Smoręda

msmoreda@wwf.pl

tel: +48 691 800 658

Agnieszka Veljković
Rzeczniczka Prasowa, Fundacja WWF Polska
Agnieszka Veljković

aveljkovic@wwf.pl

tel: +48 691 690 601

informacje o firmie

 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.

kontakt dla mediów
Marta Smoręda
Starsza Specjalistka ds. Komunikacji, WWF Polska
Marta Smoręda

msmoreda@wwf.pl

tel: +48 691 800 658

Agnieszka Veljković
Rzeczniczka Prasowa, Fundacja WWF Polska
Agnieszka Veljković

aveljkovic@wwf.pl

tel: +48 691 690 601

informacje o firmie

 

WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.