technologie

Ducati i Lenovo kontynuują współpracę by wyznaczać kierunek innowacji w MotoGP

07.02.2022 | Lenovo

Lenovo dostarcza Ducati jeszcze więcej zaawansowanych technologii dla osiągnięcia jeszcze lepszych wyników w tym sezonie.

7 lutego 2022 — Po zwieńczeniu roku 2021 uzyskaniem tytułu Mistrza Świata Konstruktorów MotoGP drugi rok z rzędu, Ducati Lenovo Team jest gotowy na nowy sezon, w którym technologia będzie odgrywać jeszcze bardziej znaczącą rolę. Od 2018 roku partnerstwo technologiczne Lenovo i Ducati pomaga zespołowi wprowadzać innowacje i poprawiać osiągi na torze. Innowacyjność, prędkość i bezpieczeństwo stanowią centrum tej ewolucji. Dzięki szerokiej gamie inteligentnych rozwiązań, sztucznej inteligencji (AI), Lenovo nadal napędza rozwój ulepszeń i pomaga zespołowi przeprowadzać symulacje i analizować dane w czasie rzeczywistym, stale przenosząc technologię między światem wyścigów a ulicznymi motocyklami Ducati.

Pierwszym celem w sezonie 2022 jest ukończenie projektu Remote Garage, który pozwoli inżynierom otrzymywać dane w czasie rzeczywistym i umożliwi zdalną interakcję z garażem i motocyklami.  Firmy Ducati i Lenovo zobowiązały się do usprawnienia wideokonferencji zarówno w siedzibie głównej Ducati, jak i w garażu. Ma to na celu usprawnienie kontaktu między zespołami i płynną współpracę nawet z odległości wielu kilometrów.

Rok 2021 był ważnym rokiem dla Ducati Lenovo Team. Wzmocniliśmy nasze partnerstwo technologiczne, torując drogę dla odważniejszych innowacji w nowym, hybrydowym świecie pracy. Jesteśmy dumni ze współpracy z firmą Ducati, która podziela nasze wartości, takie jak prędkość, oddanie, duch współpracy i koncentracja na wynikach. Zgodnie z naszą misją umożliwienia inteligentnej transformacji, będziemy nadal inwestować i wprowadzać innowacje we współpracy z Ducati, aby osiągać coraz ambitniejsze cele w szybko rozwijającej się branży sportów motorowych — komentuje Luca Rossi, Prezes działu Intelligent Devices Group w Lenovo.

„Aby zapewnić sobie konkurencyjność i osiągać najlepsze wyniki, zarówno na torze, jak i poza nim, trzeba mieć sprecyzowaną wizję kluczowej roli innowacji cyfrowych i polegać na wsparciu ze strony najlepszych partnerów. Dzięki współpracy z Lenovo udało nam się zrealizować ważne cele, takie jak usprawnienie gromadzenia i analizy danych, a tym samym przyspieszenie procesu podejmowania decyzji. W ten sposób wprowadziliśmy na tory całego świata motocykl, który w zeszłym sezonie zdobył drugi rok z rzędu tytuł Mistrza Świata Konstruktorów MotoGP” — mówi Claudio Domenicali, Dyrektor Generalny Ducati. „Dzięki pasji, jaką darzymy innowacje technologiczne i którą dzielimy z Lenovo, będziemy nadal podążać w tym kierunku, testując rozwiązania technologiczne, które pozwolą osiągnąć jeszcze lepsze wyniki na torze, w produkcji seryjnej oraz w infrastrukturach korporacyjnych.”

Moc obliczeniowa w każdym miejscu i o każdej porze

Lenovo od 2018 r. wspiera inżynierów i projektantów Ducati w tworzeniu innowacyjnych motocykli wyścigowych i ulicznych, pomagając firmie osiągnąć maksymalną wydajność i zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

Technologia wysokowydajnego przetwarzania oparta na serwerach Lenovo ThinkSystem SD530, SR630 i SR650, umożliwiła firmie Ducati uproszczenie i przyspieszenie analizy danych dotyczących aerodynamiki, dynamiki płynów i testów wytrzymałościowych. Zwiększona moc obliczeniowa

pozwoliła firmie uzyskać dane i informacje w jednej trzeciej czasu obliczeń i przeprowadzić prawie dwa razy więcej symulacji w tym samym czasie, ułatwiając inżynierom zrozumienie, w jaki sposób motocykle będą reagować na zróżnicowane warunki pogodowe i stale poprawiać osiągi na torze. Ponadto infrastruktura Lenovo zapewnia wysokie standardy ochrony danych i pozwoliła firmie Ducati zminimalizować ryzyko niebezpiecznych i kosztownych przestojów.

Firma Ducati, aby zwiększyć łączność i zaawansowaną analitykę w czasie rzeczywistym nawet w najbardziej wymagających środowiskach, zastosowała serwer brzegowy ThinkSystem SE350. Serwer Lenovo wyróżnia się dużą mocą obliczeniową zamkniętą w niezwykle małym, wszechstronnym i łatwym do przenoszenia urządzeniu, które zapewnia możliwości obliczeniowe i funkcje sztucznej inteligencji wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. Zaprojektowany i zbudowany z myślą o unikalnych wymaganiach, ThinkSystem SE350 może działać efektywnie w każdej lokalizacji, nawet w ekstremalnych środowiskach: od malezyjskiej wilgotności, która może sięgać 90%, po suchy upał i piasek Kataru. ThinkSystem SE350 pozwala inżynierom zarządzać w czasie rzeczywistym z każdego miejsca, a około 15 GB danych dotyczących każdego z motocykli umożliwi formułowanie spersonalizowanych analiz dla kierowców do podejmowania szybkich decyzji w oparciu o rzetelne informacje. Narzędzia bezpieczeństwa zastosowane w ThinkSystem SE350 zapewniają także automatyczne szyfrowanie danych na wypadek ingerencji osób trzecich, chroniąc w ten sposób własność intelektualną firmy Ducati i zapobiegając wyciekom danych.

Współpraca, produktywność i mobilność jako zasadnicze elementy

Firma Ducati wdrożyła nową infrastrukturę wirtualnych pulpitów zbudowaną we współpracy z Lenovo. Ponad 250 wirtualnych pulpitów 2D i 3D jest wykorzystywanych w całej organizacji, od działu badań i rozwoju po sam garaż. Ducati czerpie korzyści ze zwiększonej produktywności, ponieważ ich specjaliści mogą łączyć się ze swoimi stanowiskami pracy kiedykolwiek i skądkolwiek chcą, z dowolnego urządzenia. Wirtualne pulpity pomagają również w zoptymalizowaniu zarządzania i utrzymania systemów informatycznych, zwiększają poziom ochrony danych i ciągłość działania, a także optymalizują zasoby i umożliwiają specjalistom skupienie się na kluczowych zadaniach. Ponadto dzięki możliwości pracy w ruchu projektanci Ducati mogą zdalnie współpracować w czasie rzeczywistym z zespołem rozwojowym i kierowcą testowym podczas okrążeń testowych, wprowadzając zmiany w projekcie motocykla lub pojedynczego komponentu w oparciu o otrzymane informacje zwrotne, znacznie skracając czas produkcji.

Cały zespół Ducati — od menedżerów, przez inżynierów, po motocyklistów — polega na tabletach, komputerach i stacjach roboczych Lenovo. Technicy wykorzystują również mobilną stację roboczą Lenovo ThinkPad P1, która umożliwia analizę danych z czujników motocykla i statystyk z okrążeń, porównać je i optymalizować pod kątem ustawienia motocykla. Z kolei kadra zarządzająca najwyższego szczebla korzysta z innowacyjnego składanego komputera ThinkPad X1 Fold, ciesząc się maksymalną produktywnością i mobilnością, natomiast projektanci mogą liczyć na moc stacji roboczych Lenovo, w tym serią ThinkPad P przy projektowaniu i opracowywaniu z wykorzystaniem oprogramowania CAD.

Droga w kierunku rozszerzonej przyszłości

Ducati i Lenovo mają wielkie wspólne plany na przyszłość. Obie firmy już teraz analizują, w jaki sposób mogą wykorzystać sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i rzeczywistość rozszerzoną, aby zapewnić jeszcze wyższy poziom innowacji w MotoGP. Wirtualne odtworzenie motocykla i jego komponentów w pełnym rozmiarze, w rzeczywistym kontekście, będzie stanowić kluczowy czynnik przyspieszający przyszłe prace badawczo-rozwojowe, testy i konserwację, a także wsparcie posprzedażowe dla właścicieli motocykli ulicznych.

Więcej informacji na temat technologii Lenovo można uzyskać na stronach Lenovo ThinkPad, Lenovo Workstations, Lenovo Edge Computing, Lenovo Yoga.

kontakt dla mediów
Agnieszka Kowalska
Account Manager, Publicis Media
Agnieszka Kowalska

lenovo@publicismedia.com

Bartosz Dul
Junior Account Manager, Publicis Media
Bartosz Dul

bartosz.dul@publicismedia.com

informacje o firmie

Firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) jest firmą z listy Fortune Global 500 o obrotach sięgających 45 miliardów USD i światowym liderem technologicznym w dziedzinie inteligentnej transformacji dzięki infrastrukturze i urządzeniom zapewniającym klientom największe możliwości. Oferta łączących się z siecią urządzeń Lenovo należy do największych na świecie i obejmuje smartfony (Motorola), tablety, komputery PC (ThinkPad, Yoga, Lenovo Legion) i stacje robocze, a także urządzenia AR/VR oraz rozwiązania dla inteligentnych domów i biur. Rozwiązania Lenovo dla centrów danych (ThinkSystem i ThinkAgile) zapewniają pojemność i moc obliczeniową systemom zmieniającym biznes oraz społeczeństwo. Lenovo inspiruje użytkowników do wykorzystania drzemiącego w nich potencjału różnorodności i budowania lepszej przyszłości dla wszystkich. Zachęcamy do obserwowania nas w serwisach LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram oraz odwiedzania naszej witryny internetowej https://www.lenovo.com/.

LENOVO jest znakiem towarowym Lenovo. Wszelkie pozostałe znaki towarowe stanowią własność odpowiednich podmiotów. ©2020, Lenovo Group Limited.

załączniki

kontakt dla mediów
Agnieszka Kowalska
Account Manager, Publicis Media
Agnieszka Kowalska

lenovo@publicismedia.com

Bartosz Dul
Junior Account Manager, Publicis Media
Bartosz Dul

bartosz.dul@publicismedia.com

informacje o firmie

Firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) jest firmą z listy Fortune Global 500 o obrotach sięgających 45 miliardów USD i światowym liderem technologicznym w dziedzinie inteligentnej transformacji dzięki infrastrukturze i urządzeniom zapewniającym klientom największe możliwości. Oferta łączących się z siecią urządzeń Lenovo należy do największych na świecie i obejmuje smartfony (Motorola), tablety, komputery PC (ThinkPad, Yoga, Lenovo Legion) i stacje robocze, a także urządzenia AR/VR oraz rozwiązania dla inteligentnych domów i biur. Rozwiązania Lenovo dla centrów danych (ThinkSystem i ThinkAgile) zapewniają pojemność i moc obliczeniową systemom zmieniającym biznes oraz społeczeństwo. Lenovo inspiruje użytkowników do wykorzystania drzemiącego w nich potencjału różnorodności i budowania lepszej przyszłości dla wszystkich. Zachęcamy do obserwowania nas w serwisach LinkedIn, Facebook, Twitter, Instagram oraz odwiedzania naszej witryny internetowej https://www.lenovo.com/.

LENOVO jest znakiem towarowym Lenovo. Wszelkie pozostałe znaki towarowe stanowią własność odpowiednich podmiotów. ©2020, Lenovo Group Limited.