sprawy społeczne transport

Poczta Polska wspiera służby penitencjarne w resocjalizacji i wznawia zatrudnianie osadzonych

04.02.2022 | Poczta Polska

Poczta Polska wznowiła współpracę z Aresztami Śledczymi w Bydgoszczy oraz w Olsztynie po kilkunastomiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią wirusa COVID-19. Dzięki podpisanym umowom możliwe będzie odpłatne zatrudnienie osadzonych, skierowanych do świadczenia prac ekspedycyjno – rozdzielczych w pocztowych sortowniach.

Zgodnie z podpisanymi umowami z Aresztami Śledczymi w Bydgoszczy i w Olsztynie, obowiązującymi od 1 lutego br., w sortowni w Lisim Ogonie zatrudnionych zostanie 50 osadzonych, a w podobnym obiekcie zlokalizowanym w stolicy Warmii i Mazur – 18 więźniów. Przed rozpoczęciem pracy osoby skazane przejdą proces szkolenia na stanowiskach ds. opracowania przesyłek i ładunków.

Do podstawowych zadań osadzonych należeć będzie m.in. bieżące operacyjne wsparcie procesu sortowania cięższych przesyłek oraz rozładunek i załadunek kursów pocztowych. Do pracy skierowane zostaną osoby, które spełniają m.in. następujące warunki: nie są recydywistami, sprawdziły się wcześniej jako pracownicy lub wolontariusze oraz odbywają karę za lżejsze przewinienia, typu jazda pod wpływem alkoholu czy zaległości w płatności alimentów. Więźniowie, którzy trafią do sortowni, przejdą ponadto wielostopniową weryfikację.  Warunkiem koniecznym do podjęcia pracy jest także pozytywna ocena postępów w procesie resocjalizacji.

Dzięki nawiązanej współpracy osadzeni zyskują możliwość zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia zarówno w trakcie odbywania kary, jak również po jej zakończeniu. Tym samym proces ich resocjalizacji przebiega skuteczniej, łatwiejszy jest także powrót do życia społecznego po zakończeniu wyroku. Z kolei Poczta Polska, dysponując większym potencjałem kadrowym w newralgicznych miejscach, zyskuje możliwość efektywniejszego zarządzania pracą i sprawniejszego reagowania na zwiększające się wolumeny przesyłek.

Praca osadzonych będzie miała charakter zmianowy i odbywać się będzie od poniedziałku do niedzieli.

Inicjatywa wpisuje się w rządowy Program Pracy dla Więźniów, którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację. Więźniowie będą zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy na warunkach pozwalających im na uzyskanie co najmniej minimalnego wynagrodzenia. 1/4 każdej wypłaty, zgodnie z obowiązującym prawem, zostanie przekazana na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Kolejne 10% to środki, które zasilą fundusz pomocy pokrzywdzonym i pomocy postpenitencjarnej. Część wynagrodzenia będzie odkładana do „żelaznej kasy”, z której wypłaca się środki w chwili zakończenia odbywania kary.

Warto zaznaczyć, że Poczta Polska już od ponad czterech lat współpracuje ze Służbą Więzienną w obszarze związanym z zatrudnianiem osób pozbawionych wolności, będąc tym samym jednym z największych partnerów Służby Więziennej.

 

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Daniel Witowski
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Daniel Witowski

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie