polityka

Polska 2050 konsultuje “Plan dla Gospodarki”

Warszawa, 24.01.2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

System składek, które przekazujemy państwu, powinien być czytelny i przewidywalny. Państwo powinno być w relacji z obywatelami partnerem, a nie prześladowcą - mówił Szymon Hołownia podczas poniedziałkowych konsultacji w parlamencie zorganizowanych przez Koło Parlamentarne Polski 2050 i Instytutu Strategie 2050. Debata dotyczyła dokumentu strategicznego opublikowanego w grudniu przez Instytut: “Plan dla Gospodarki. Jak zapewnić dobrobyt w XXI w. ” 

W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele prawie wszystkich ugrupowań parlamentarnych w tym: KO, Lewica, PPS, PSL, Porozumienie Jarosława Gowina, eksperci z różnych środowisk ideowych, przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych. To czwarty dokument programowy konsultowany w takim formacie przez Ruch Polska 2050.

Lider Polski 2050 podkreślił, że samo wygranie wyborów nie jest dla jego ugrupowania celem samym w sobie. Najważniejsze, co po tych wyborach nastąpi. Do dobrych rządów trzeba się przygotować. Wierzymy, że zaprezentowany tu "Plan dla Gospodarki" to plan na dobrobyt Polski i że da się go zrealizować - mówił Szymon Hołownia.

Zaznaczył, że pomysł na gospodarkę ma w obecnej sytuacji kraju kluczowe znaczenie. Przecież wszyscy jesteśmy zanurzeni w gospodarce. Dlatego tak ważne jest, by dać Polkom i Polakom przekonanie, że mamy na nią pomysł - wiemy co zrobić, aby rachunki były niższe, aby nie ubywało pieniędzy. Że nie chodzi tylko o zrobienie czegoś innego z Polskim Ładem i odsunięcie PiS od władzy - mówił lider Polski 2050.

Podkreślił, że system składek, które przekazujemy państwu powinien być bezpieczny, czytelny i przewidywalny. Dlatego w naszych propozycjach dla gospodarki kładziemy nacisk na ideę jednolitej daniny - mówił Szymon Hołownia. Zaznaczył, że radykalnemu uproszczeniu systemu podatkowego powinna towarzyszyć gruntowna zmiana relacji Państwo - obywatel. Aparat państwa musi porzucić mentalność prześladowcy na rzecz stworzenia relacji partnerskich z obywatelami.” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zaznaczył, że polskim przedsiębiorcom trzeba dać stabilne otoczenie prawne, ale myśląc o nich, nie można zapominać o interesach pracowników. "Tworząc środowisko do rozwoju biznesu i wspierając pracodawców musimy zatroszczyć się o pracowników. Stąd w naszym programie postulat, żeby nie można było nikogo wypychać na umowy cywilnoprawne, żeby zawsze odbywało się to za zgodą tego, którego zmiana ma dotyczyć - mówił Szymon Hołownia.

Prof. Paweł Wojciechowski, główny doradca gospodarczy Szymona Hołowni zaznaczył, że kluczowe w programie gospodarczym jest określenie roli państwa. Chcemy mniej państwa w spółkach i mediach, więcej w zarządzaniu procesem transformacji energetycznej. Nie chcemy centralizacji finansów publicznych kosztem samorządów. Chcemy większego udziału inwestycji prywatnych, a nie wypierania ich przez inwestycje publiczne.” - mówił Paweł Wojciechowski.

Główny doradca gospodarczy Szymona Hołowni zaznaczył, że punktem odniesienia w “Planie dla Gospodarki” Polski 2050 jest człowiek pracy. Wokół niego budujemy przestrzenie dla polityki makroekonomicznej poprzez: walkę z rosnącą luką na rynku pracy, wzmacnianie aktywności zawodowej seniorów, aktywną politykę migracyjną, wzrost produktywności, unowocześnianie gospodarki, infrastruktury, poprawę klimatu inwestycyjnego.” - mówił Paweł Wojciechowski.

Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050 oraz współautorka “Planu dla Gospodarki” przedstawiła dwa kluczowe obszary, nad którymi jej ugrupowanie chce pochylić się po ewentualnym objęciu władzy. To przywrócenie równowagi w relacji państwo-obywatel. Dziś mamy tu ogromną dysproporcję. Państwo każe obywatela na każdym kroku. Dlatego wprowadziliśmy wstępną propozycję "karniaków" dla instytucji państwa za zwłokę w podejmowaniu decyzji, tak aby państwo musiało wywiązywać się ze swoich obowiązków względem obywateli.”- mówiła Paulina Hennig-Kloska.

W jej opinii ważny jest również powrót na ścieżkę przygotowania Polski do ewentualnego wejścia do strefy euro. Dzisiaj wiemy, że przez ostatnie sześć lat tylko oddaliliśmy się od wspólnej waluty. Powrót na tę ścieżkę wydaje się nam w sposób naturalny ważny z punktu widzenia przyszłych pokoleń oraz dobrobytu, który chcemy osiągnąć.” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

"Skomplikowany system podatkowy i niepewność z tym związana jest jedną z barier rozwoju polskiej gospodarki" - zaznaczył podczas konsultacji Marcin Zieliński z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z kolei posłanka Beata Maciejewska (Lewica) podkreśliła, że kluczowa jest zielona transformacja, która buduje zrównoważony rozwój, tworzy nowe miejsca pracy i samodzielność energetyczną. Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) zauważył, że pierwszym punktem “Planu dla Gospodarki” powinna być edukacja. “Jeśli chodzi o edukację, nie jesteśmy przygotowani na wyzwania cywilizacyjne.” - mówił Jerzy Meysztowicz. Odpartyjnienie państwa czy zmiany w zarządzaniu majątkiem narodowym to także nasze cele, które PO mam przygotowane w formie konkretnych ustaw - zapewniła posłanka Mirosława Nykiel (KO).

Prof. dr hab. Witold Orłowski z Akademii Vistula zaznaczył, że jeden głównych problemów, przed którą staje polska gospodarka to zapewnienie zwiększenia aktywności zawodowej" Prof. dr hab. Irena Kotowska z SGH przekonywała, że "spadek zasobów pracy i intensywne starzenie się populacji to bardzo ważne wyzwanie". Dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego zaznaczył, że jest gorącym orędownikiem jednolitej daniny i tych rozwiązań, które mogłyby uprościć system podatkowy wraz z systemem składkowym.

Konsultacje zostały oparte o dokument programowy „Plan dla gospodarki. Jak zapewnić dobrobyt w XXI w.” Wśród autorów są m.in. prof. Paweł Wojciechowski, główny doradca gospodarczy Szymona Hołowni; Ryszard Wojtkowski, ekspert Instytutu Strategie 2050, parlamentarzyści Polski 2050: Paulina Hennig-Kloska, Jacek Bury, Mirosław Suchoń.

W konsultacjach poświęconych priorytetom polskiej polityki gospodarczej w najbliższych latach zorganizowanej przez Polskę 2050. Wzięli udział m.in. Stefan Kawalec, prezes zarządu Capital Strategy; Marek Tatała, wiceprezes zarządu Fundacja Wolności Gospodarczej; Jacek Karnowski, prezes zarządu Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski; Wadim Tyszkiewicz, senator Koła Senatorów Niezależnych; posłanka Joanna Senyszyn (PPS); poseł Stanisław Bukowiec (Porozumienie Jarosława Gowina), Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050; Michał Kobosko, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050.

Link do relacji wideo z konsultacji: https://fb.watch/aKzal1_Wx1/

informacje o firmie

  

fot. T. Kaczor

informacje o firmie

  

fot. T. Kaczor