polityka energetyka

Szymon Hołownia przedstawia strategię wyjścia z kryzysu energetycznego

Warszawa, 03.01.2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

“PiS jest za drogi. Dziś jest czas na działanie w trybie ratownictwa medycznego, trzeba ratować Polki i Polaków przed bankructwem, nie tylko energetycznym, również przed chłodem, brakiem żywności i dramatycznymi dylematami” - apelował podczas poniedziałkowego briefingu w Sejmie Szymon Hołownia, przedstawiając strategię wyjścia z kryzysu energetycznego.

Lider Ruchu Polska 2050 zaznaczył, że tematy związane ze zdrowiem, inflacją, energetyką, czyli też cenami prądu i gazu będą nam spędzały sen z powiek przez najbliższe miesiące. Podkreślił, że dwie fundamentalne dziedziny: ochrona zdrowia i energetyka zostały zaniedbane przez kolejne rządy, nie tylko przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

“Świat po pandemii potrzebuje coraz więcej energii, więc Rosja może dzisiaj rozgrywać swój gazowy szantaż. Gdyby rządzący zachowywali się odpowiedzialnie, bylibyśmy w innym miejscu. Uniknęlibyśmy sytuacji, w których ludzie otrzymują 500-procentową podwyżkę rachunków za gaz, właściciele restauracji muszą skracać godziny ich otwarcia, a za chwilę będą musieli zwalniać ludzi. Wielu z nas stanie w obliczu dramatycznych decyzji, będzie musiało wybierać: zapłacić za ogrzewanie i mieć je włączone, czy zjeść ciepły posiłek” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zapewnił, że jego ugrupowanie wie, co trzeba zrobić, żeby rachunki za gaz i prąd były niższe i nie nakręcały tak dramatycznie inflacji. Gotowe rozwiązania przekaże rządowi Zjednoczonej Prawicy do przemyślenia i wykorzystania.

"Po pierwsze należy zablokować ceny gazu służącego do celów grzewczych na najbliższe pół roku. Państwo ma na to pieniądze z handlu uprawnieniami do emisji CO2. W czasie rządów Zjednoczonej Prawicy, od 2015 r. rząd polski uzyskał z tego tytułu 50 mld zł. To pieniądze, które nie powinny być rozwalane na komisję macierewiczowskie czy nikomu niepotrzebny Polski Instytut Rodziny i Demografii - mówił lider Polski 2050. 

Kolejną decyzją w ocenie Szymona Hołowni powinno być przeniesienie dochodów z handlu emisjami na pomoc najuboższym oraz na zielone inwestycje. “Nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy, gdyby poprzednie rządy i ten rząd potraktowały temat poważnie, budowały i wspierały odnawialne źródła energii” - mówił Szymon Hołownia

Trzecie, konieczne posunięcie to - zdaniem Szymona Hołowni - natychmiastowe zakończenie kuriozalnych gierek wokół polskiego sądownictwa, a co za tym idzie, odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy. “To są pieniądze, które pomogłyby dzisiaj realnie obniżać inflację”. - mówił lider Polski 2050.

Kolejne, konieczne do zrealizowania działania to - w ocenie Polski 2050 -  natychmiastowe zakończenie sporu z Czechami o Turów, który kosztuje nas już 250 mln zł. “Ile rachunków wielu z nas można by było zapłacić za te wyrzucone w błoto pieniądze?" - pytał retorycznie Szymon Hołownia. Jego zdaniem, aby zapobiec dalszemu wzrostowi cen energii, konieczne są też rzeczowe rozmowy z górnikami. “Dość kłamstw, czas na rzeczowe i konkretne rozmowy z górnikami, którzy muszą wiedzieć, jaki plan polityki energetycznej ma państwo, kiedy i co zamierza zamykać,  jak przestawiać tę branżę z węgla na zieloną energię.” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zaznaczył, że eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali również pięć punktów do realizacji “'na pojutrze”. Przedstawiają w nich, co należy zrobić w dalszej perspektywie: jak zrewidować polską politykę energetyczną, program jądrowy, jak przejrzeć programy gazyfikacyjne służące innym celom niż produkcja prądu. Szczegóły na stronie  www.strategie2050.pl

Zapis wideo briefingu prasowego: https://fb.watch/aiIn4O6zXT/

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie

  

załączniki

więcej z kategorii polityka

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie