Prof. Joanna Tyrowicz kandydatką Polski 2050 do Rady Polityki Pieniężnej
Warszawa, 17.12.2021 r.
INFORMACJA PRASOWA
W ramach paktu senackiego kandydatką Polski 2050 do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) jest znana z profesjonalizmu, ogromnego doświadczenia i osiągnięć naukowych prof. dr hab. Joanna Tyrowicz - ogłosił podczas piątkowej konferencji w Senacie Michał Kobosko. przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
Polsce 2050 udało się porozumieć z ugrupowaniami opozycji demokratycznej w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów do RPP przez Senat. “Dziś współdecydujemy o obsadzie jednego z najważniejszych organów konstytucyjnych w państwie - Rady Polityki Pieniężnej, która w dotychczasowym składzie nie spełnia oczekiwań. To przez jej błędne decyzje Polki i Polacy drżą o swoje portfele” - mówił podczas konferencji Michał Kobosko.
Przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że RPP w obecnym składzie stała się organem doradczym prezesa NBP. I doprowadziła do sytuacji, w której musimy martwić się o inflację jakiej Polska od 20 lat nie widziała.
Obok prof. dr hab. Joanny Tyrowicz kandydatami opozycji senackiej zostali: z ramienia KO Ludwik Kotecki, były dyrektor wykonawczy w Międzynarodowym Funduszu Walutowym oraz z ramienia PSL - Przemysław Litwiniuk, doktor hab. nauk prawnych, były przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.
“Osoby, które uzgodniliśmy, to rodzaj drużyny ratunkowej. Będą stanowić mniejszość w RPP, ale będą patrzeć na ręce większości, będą głosem rozsądku, głosem wołania o właściwe decyzje” - mówił Michał Kobosko. “Cieszymy się, że do tej trójki mogliśmy rekomendować panią prof. Joannę Tyrowicz, osobę znaną ze swojego profesjonalizmu, ogromnego doświadczenia i osiągnięć naukowych." - podkreślił przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni.
Prof. dr hab. Joanna Tyrowicz jest związana z Uniwersytetem Warszawskim oraz ośrodkiem badawczym FAME/GRAPE (Group for Research in APplied Economics, powołanym przez Fundację Adeptów i Miłośników Ekonomii). Profesurę uzyskała w 2019 r., habilitację w 2012. Tytuł doktora nadał jej Uniwersytet Warszawski w roku 2006. Od 2017 roku współpracuje na stałe z IZA w Bonn. W latach 2007-2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i gospodarstw domowych. Współpracowała z Bankiem Światowym i Komisją Europejską. Fulbright Scholar (Columbia University) oraz Mellon Fellow (w Netherlands Institute for Advanced Studies). Gościła także w IAAEU w Trewirze oraz w IOS w Regensburgu. Jej książka habilitacyjna “Histereza bezrobocia w Polsce” zdobyła nagrodę im. Edwarda Lipińskiego dla najlepszej książki roku nadawaną przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Zapis wideo konferencji prasowej: https://fb.watch/9YixLO8xWA/