Polska 2050 konsultuje plan dla zdrowia
Warszawa, 29.11. 2021 r.
INFORMACJA PRASOWA
“Nasz projekt gruntownej reformy ochrony zdrowia jest kompletny, można go przełożyć na zrozumiały dla wszystkich język korzyści. Dlatego jestem przekonany, że nasz szerokie poparcie społeczne i polityczne” - mówił lider Polski 2050 Szymon Hołownia podczas poniedziałkowych konsultacji programowych w Sejmie.
Tematem poniedziałkowych konsultacji był projekt całościowej przebudowy systemu ochrony zdrowia opracowany przez Instytut Strategie 2050. Zaproszenie do dyskusji przyjęli m.in: lek. med. Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowych Lekarzy, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektorka Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia (Uniwersytet Jagielliński) , Uczelnia Łazarskiego, prof. Iwona Kowalska-Bobko, dyrektorka Instytutu Zdrowia Publicznego, lek. med. Tomasz Jan Prycel, dyrektor zarządzający, koordynator projektów samorządowych Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC), poseł Marek Rutka (Lewica), senator Beata Małecka-Libera i poseł Rajmund Miller (Koalicja Obywatelska).
Szymon Hołownia zaznaczył, że nadzieję na powstrzymanie koronawirusa na etapie czwartej fali okazały się płonne. “Skala wyzwań, którą dzisiaj obserwujemy, nakłada się na taki stan polskiej ochrony zdrowia, który jest skutkiem 30 lat braku odwagi lub możliwości politycznych do przeprowadzenia kompleksowej reformy szalenie ważnego sektora usług publicznych” - mówił podczas konsultacji Szymon Hołownia.
Lider Polski 2050 podkreślił, że w przygotowanym przez Instytut Strategie 2050 projekcie reformy ochrony zdrowia najważniejszy jest pacjent oraz ludzie ochrony zdrowia, którzy powinni być godnie wynagradzani za dobrze wykonana pracę, mieć możliwość kształcenia się, a państwo powinno doceniać i honorować wypełniana przez nich misję.
“Proponujemy też odwrócenie piramidy; dzisiaj najwięcej wysiłków i pieniędzy idzie na szpitalnictwo. My chcemy zrobić wszystko, aby większość albo znaczną część tych problemów, z którymi ludzie zgłaszają się do lekarza, udało się rozwiązać wcześniej - od profilaktyki przez podstawową opiekę zdrowotną po szpitale jednodniowe” - mówił Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 zaznaczył, że kolejnym założeniem proponowanego programu jest gruntowna zmiana systemu kształcenia w zawodach medycznych.
Ekspertka medyczna Instytutu Strategie 2050 oraz współautorka dokumentu programowego “Co po pandemii. Plan dla Zdrowia” prof. Urszula Demkow obecny stan ochrony zdrowia porównała do walącego się domu, w którym wszyscy muszą mieszkać. ”Aby naprawić tak zrujnowany system, konieczna jest reforma całościowa reforma systemu, dzięki której poszczególne jego elementy będą kompletne i komplementarne” - mówiła prof. Urszula Demkow.
Ekspertka Instytutu Polska 2050 zauważyła, że ochrona zdrowia to jeden z najbardziej złożonych sektorów gospodarki. “Powinni nim zarządzać fachowcy, których w Polsce nie brakuje, ale niestety to nie oni podejmują kluczowe decyzje ” - mówiła prof. Urszula Demkow. Ekspertka Polski 2050 zaznaczyła, że osoby decyzyjne w dziedzinie ochrony zdrowia powinny być wyłaniane w konkursie, a nie jak dziś wyłaniane na bazie kryteriów politycznych czy koneksji prywatnych.
“Pisząc ten dokument, chcieliśmy zaproponować pójście w dwóch kierunkach. Po pierwsze odnowy systemu w oparciu o prace ekspertów. Po drugie resuscytacji systemu w obecnej formie” - dr hab. Cezary Pakulski, ekspert Instytutu Strategie 2050.
“Bardzo ważne, że na początku naszego programu postawiono sprawę zapobiegania. To podstawowa lekcja z pandemii: zapobieganie jest punktem wyjścia do zabezpieczenia naszego potencjału zdrowotnego” - mówił podczas konsultacji poseł Polski 2050 prof. Wojciech Maksymowicz.
W ocenie dr Jerzego Friedigera z prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej Polska znalazła się w sytuacji, w której - prócz działań w dłuższej perspektywie - trzeba postawić cele krótkoterminowe. “Przerzucaliśmy się w ostatnich kilkunastu latach dylematami, które omijały skutecznie sedno problemu. Tym dyskusjom brakowało holistycznego spojrzenia”. - zaznaczył dr hab. Dawid Sześciło, prawnik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. "Jesteście Państwo jedyną formacją opozycyjną, która taką pracę podjęła" - mówił dr Andrzej Zapaśnik, prezes Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej.