polityka

Polska 2050 wzywa premiera Morawieckiego do ujawnienia majątku rodziny

Warszawa, 25.11.2021 r.

INFORMACJA PRASOWA 

"Wzywamy Mateusza Morawieckiego do ujawnienia majątku rodzinnego niezależnie od decyzji Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Przez polityków, którzy próbują ukrywać majątek tak, jak robi to urzędujący premier przemawia buta, arogancja i pogarda wobec osób, które codziennie ciężko pracują, aby powiększyć swój majątek." - alarmował Mirosław Suchoń, poseł Koła Parlamentarnego Polska 2050 podczas czwartkowego briefingu w Sejmie. 

“Dzisiaj na sali Trybunału Konstytucyjnego rozegrał się kolejny akt instrumentalizacji tej niegdyś bardzo szacownej i ważnej z  punkt widzenia demokratycznego państwa prawa instytucji. Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał wniosek prezydenta sprzed dwóch lat dotyczący ustawy, która miała zapewnić szerszą jawność majątku polityków."- mówił podczas briefingu Stanisław Zakroczymski, ekspert prawny Instytuty Strategie 2050. 

Ekspert Polski 2050 przypomniał, że zakwestionowana ustawa zakładała ujawnianie w oświadczeniach majątkowych danych o majątku małżonków oraz dzieci osób pełniących ważne funkcje publiczne. Prezydent Andrzej Duda dwa lata temu skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Zarzucił jej niezgodność z konstytucją w zakresie dotyczącym dzieci polityków."Tymczasem dzisiaj Trybunał Konstytucyjny, wykorzystując kruczek prawny w zupełnie nieuzasadniony sposób, wyrzucił do kosza całą ustawę. Po raz kolejny TK orzeka w interesie rządzących, a nie obywateli. Po raz kolejny łamie przyjęte do tej pory rozumienie Konstytucji. To niezwykle smutne i pokazuje całkowite upolitycznienie tej instytucji."- mówił Stanisław Zakroczymski. 

Stanisław Zakroczymski przypomniał, że ten wniosek leżał w Trybunale Konstytucyjnym dwa lata. “Najpewniej po to, żeby wszyscy zapomnieli o aferze olbrzymiego majątku przepisanego przez Mateusza Morawieckiego na żonę. Po dwóch latach, gdy mało kto pamięta o tamtej sprawie TK wydaje orzeczenie, które całkowicie wychodzi poza zakres jego kompetencji."

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń przypomniał słowa premiera, który w 2019 r. mówił, że w kwestii swojego majątku nie ma absolutnie nic do ukrycia. I jeżeli pojawią się regulacja, to majątek swojej żony przedstawi z przyjemnością i natychmiast. “Dzisiaj Mateusz Morawiecki, tak jak każdy inny polityk, może podjąć decyzję o ujawnieniu tego majątku.” - mówił poseł Polski 2050.

Mirosław Suchoń zaznaczył, że od początku ustawa była tak przygotowana i procedowana, żeby nie udało się jej uchwalić. "Zapisano w niej przepisy, które stały się podstawą dla prezydenta do wniesienia wniosku o sprawdzenie zgodności z Konstytucją do TK. Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny stanął po stronie tych, którzy chcą ten majątek utajnić. ” - mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 podkreślił, że urzędy skarbowe i inne instytucje kontrolują dogłębnie każdą złotówkę zarobioną uczciwie. “Chcemy, aby w tym samym regulacjom podlegał również premier Mateusz Morawiecki. Dlatego w interesie publicznym wzywamy premiera do ujawnienia majątku rodzinnego i pokazania Polkom i Polakom, jak został  zgromadzony.” - zaznaczył Mirosław Suchoń. 

Zapis wideo briefingu prasowego:  https://fb.watch/9vp5NdCsPp/

 

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie

  

załączniki

więcej z kategorii polityka

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie