polityka

Polska 2050 składa projekt, który doprowadzi do obniżki cen paliw

Warszawa, 25.11. 2021 r. 

INFORMACJA PRASOWA

Polska 2050 wie, jak zatrzymać szalejącą drożyznę. Podczas czwartkowej konferencji w Sejmie jej działacze przedstawili projekt ustawy, dzięki której ceny paliw spadną i - co za tym idzie - skończą się coraz dotkliwsze podwyżki towarów konsumpcyjnych i usług.

Lider Polski 2050 podkreślił, że drożyzna i inflacja o wielkości niespotykanej w Polsce od 20 lat to jedne z najważniejszych problemów, o których dyskutują Polki i Polacy. “Wszyscy zastanawiamy się, o ile skromniejsze od poprzednich będą nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Dobrze, że rząd po raz pierwszy w konkretny sposób przyznał się, że jest problem i że trzeba szukać środków zaradczych” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zauważył, że premier Morawiecki przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej. “Z doświadczeń z tarczami proponowanymi przez Zjednoczoną Prawicę wynika, że są niezwykle dziurawe, budzą wątpliwości, rozsypują się w szczegółach. Z uwagą będziemy obserwować konkretne przedłożenia, które - mamy nadzieję - szybko trafią do Sejmu” - mówił lider Polski 2050.

Szymon Hołownia zauważył, że rządowe propozycje idą w kierunku, o którym Polska 2050 mówiła od dawna składając propozycję obniżki podatków. Jednak zaznaczył, że obniżka, którą dzisiaj proponuje rząd jest jednak zdecydowanie niewystarczająca i spóźniona. “Tu trzeba podjąć decyzje ambitniejsze. Trzeba przypomnieć panu premierowi, że inflacja bazowa w październiku w Polsce, po odjęciu cen energii i żywności, wynosiła 4,5%. Ten problem rozlewał się w Polsce już od dawna. Nie tylko ze względu na politykę rządu, ale też decyzje banku centralnego. Mamy prezesa banku centralnego, który opowiadał przecież jeszcze niedawno, że problemem w Polsce jest deflacja, a nie inflacja; który jeszcze w październiku opowiadał, że podnoszenie stóp procentowych będzie szkolnym błędem. Nie należy się dziwić, że Polacy, którzy są rozsądnym narodem, zobaczyli że człowiek, który odpowiada za ich pieniądze plecie takie bzdury i  polecieli do kantoru kupować euro i dolary.” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 podkreślił, że Polska gospodarka nie była w takim stanie od bardzo wielu lat. “Ta sytuacja wymaga bardzo konkretnych jasnych i odpowiedzialnych działań. Już kilka tygodni temu zaczęliśmy mówić o pięciu konkretnych rozwiązaniach, które powinny przynosić ulgę Polakom.

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń oświadczył, że w imieniu Polski 2050 złożył do laski Marszałkowskiej projekt ustawy, który ma za zadanie chronić Polki i Polaków przed ciągłymi podwyżkami cen paliw. Ustawa zakłada zawieszenie opłaty emisyjnej, zawartej w cenie paliwa. Zawieszenie obowiązywałoby do momentu, w którym inflacja stałaby się zbieżna z celem inflacyjnym. “Wejście tej ustawy w życie oznacza niższe ceny na stacjach benzynowych, ale też mniejszą presję na podwyżkę cen innych artykułów, w których zawarte są koszty transportu” - mówił Mirosław Suchoń. 

Podkreślił, że koszty transportu wpływają bardzo silnie na ceny dóbr konsumpcyjnych i usług, są jednym z istotnych czynników wpływających na kreację inflacji. Poseł Polski 2050 przypomniał, że opłata emisyjna to podatek, który został wprowadzony w 2018 r. przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Jego celem było wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wsparcie elektromobilności, m.in. projektu produkcji miliona samochodów elektrycznych. “Samochodów elektrycznych nie ma, ale wyższe ceny paliwa z powodu tego nowego podatku zostały z nami na zawsze” - ubolewał Mirosław Suchoń.

Jako przedsiębiorca zaangażowany w politykę wiem, jak my przedsiębiorcy jesteśmy przerażeni skalą skomplikowania systemu podatkowego: wszelkich opłat, ulg, które się odlicza albo zwyżek, które się doliczana. Wszystko to wprowadzane jest przez rząd w ostatniej chwili”. - mówił podczas briefingu prasowego senator Polski 2050 Jacek Bury. 

Podkreślił, że jako przedsiębiorca nie wyobraża sobie zapowiedzianej przez rząd zmiany stawki VAT w trakcie miesiąca, tj. 20 grudnia b.r.  “Do tej pory rozliczyliśmy VAT miesięcznie, jak to będzie technicznie zrobione? Podejrzałem, że znowu wszystkie ciężary spadną na przedsiębiorców. - dopytywał Jacek Bury

Zapis wideo briefingu prasowego:  https://fb.watch/9vhGJTbpE0/

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie

  

załączniki

więcej z kategorii polityka

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: 514 048 867

informacje o firmie