kultura/sztuka/rozrywka

Połączenie dźwięków świata: dyrygent Frieder Bernius daje pierwsze gościnne koncerty w Stambule i Ankarze

10.11.2021 | Synertime

Znany niemiecki dyrygent chóralny i orkiestrowy Frieder Bernius, na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Turystyki Republiki Turcji, weźmie udział  w listopadzie 2021 r. w koncertach i wydarzeniach kulturalnych w Stambule oraz Ankarze. Będzie to jego pierwszy występ w Turcji, który odbędzie się w nowo otwartym Centrum Kultury im. Atatürka. Razem z Maestro Berniusem wystąpi dr Burak Onur Erdem, uznany turecki dyrygent. Obaj artyści wykonają utwory i połączą dwa różne światy dźwięku, które będą wyjątkowym doznaniem nie tylko dla melomanów.

Muzyka może łączyć ludzi i być ponad granicami językowymi i narodowymi. Turcja jest także pomostem łączącym Wschód z Zachodem co sprawia, że ​​ludzie są ciekawi występów w Turcji – zachwyca się Frieder Bernius.

Wydarzenia odbędą się w nowo wybudowanym Centrum Kultury im. Atatürka (AKM) w Stambule oraz otwartej w 2020 roku Sali Koncertowej CSO w Ankarze.  W serii koncertów pod dyrekcją Friedera Berniusa weźmie udział dr Burak Onur Erdem, wybitny turecki dyrygent i założyciel chóru „Rezonans”, a także „Tureckiego Chóru Państwowego”.

Ten cykl koncertów to historyczny moment na naszej scenie muzyki chóralnej. Tureccy śpiewacy są podekscytowani spotkaniem z Friederem Berniusem, bezsprzecznie legendarnym geniuszem naszych czasów. Występy z udziałem Rezonansu, śpiewaków z Tureckiego Chóru Państwowego i utalentowanych młodych muzyków tego kraju zaprezentują najwyższą jakość muzyki chóralnej w Turcji – mówi dr Burak Onur Erdem.

Maestro Bernius będzie miał przyjemność przekazać swoją szczególną wiedzę o muzyce, która powstała w Europie Środkowej w XVIII wieku. Razem z dr. Erdem`em i tureckimi muzykami postarają się akompaniować tzw. muzyce basso continuo z XVIII wieku również przy użyciu dawnych instrumentów tureckich.

Program koncertu:

  • 14 listopada 2021: Koncert Galowy, Centrum Kultury im. Atatürka w Stambule
  • 16 listopada 2021: Koncert, Sala Koncertowa CSO w Ankarze

Prezentacja wyjątkowego przeżycia muzycznego

Repertuar koncertowy łączy tradycyjne instrumenty tureckie, takie jak ney i kemençe, z klasycznymi utworami muzycznymi. Tworzy to szczególną syntezę elementów anatolijskich i środkowoeuropejskich. W programie znajdują się również interpretacje monumentalnych klasyków niemieckiego repertuaru: od motetów Bacha, uważanych za wirtuozowskie utwory chóralne, przez dzieła Mendelssohna z okresu romantyzmu, po dźwiękowy świat Brucknera, stanowiący ważny kamień milowy w historii muzyki klasycznej.

Pierwszy występ Friedera Berniusa w Turcji

Podczas otwartych prób dyrygenci chóralni i muzycy z Turcji mają okazję spotkać się z najwyższej klasy dyrygentem i pedagogiem Friederem Berniusem, aby czerpać z jego wiedzy i szerokiego doświadczenia. Bernius założył również Akademię Dyrygentów w Stuttgarcie, która skupia dyrygentów i studentów muzyki z całego świata. Kolejnym gościem honorowym będzie Jan Schumacher, niemiecki dyrygent i profesor dyrygentury chóralnej i orkiestrowej na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pojawi się również na otwartych próbach.

O Friederze Berniusie

Frieder Bernius jest jednym z najważniejszych przedstawicieli historycznej praktyki wykonawczej. Jego praca jako dyrygenta i nauczyciela cieszy się międzynarodowym zainteresowaniem i jest powszechnie uznawana na całym świecie. Jego artystycznymi partnerami są Kammerchor Stuttgart, Barockorchester Stuttgart, Hofkapelle i Klassische Philharmonie Stuttgart. W swoich chórach, orkiestrach i akademiach zrzesza dyrygentów i muzyków z całego świata. Nie tylko zaangażowanie Berniusa, lecz także nagrody czynią go wyjątkowym. Należą do nich Nagroda Edisona (1990), Niemiecki Federalny Krzyż Zasługi (1993) oraz Medal Bacha Miasta Lipska (2009).

O Buraku Onur Erdemie

Dr Burak Onur Erdem jest absolwentem İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi (Centrum Zaawansowanych Studiów Muzycznych İTÜ – Uniwersytetu Technicznego w Stambule), które ukończył z tytułem doktora teorii muzyki i dyrygentury. Aby reprezentować turecką muzykę chóralną na całym świecie, w swojej karierze brał udział w wielu międzynarodowych projektach. W 2015 roku został pierwszym Turkiem wybranym do Rady Dyrektorów

Europejskiej Federacji Chóralnej. Następnie w 2018 roku został mianowany członkiem Zarządu Światowej Federacji Chóralnej jako europejski przedstawiciel tej organizacji. Od 2017 roku dr Burak Onur Erdem jest dyrygentem Tureckiego Chóru Państwowego Ministerstwa Kultury i Turystyki.

O tureckim chórze państwowym

Turecki Chór Państwowy Ministerstwa Kultury i Turystyki jest jedną z wiodących społeczności zawodowych w Turcji od momentu powstania w 1988 roku. W każdym sezonie chór występuje na ponad 30 koncertach, z najbardziej prestiżowymi tureckimi orkiestrami zawodowymi, organizuje programy a cappella z zakresu nowoczesnej muzyki, tworzy kompozycje na zamówienie i organizuje koncerty edukacyjne z młodzieżą i dziećmi.

O Rezonansie

Rezonans został założony w 2010 roku przez dr. Buraka Onur Erdema i szybko stał się jednym z najbardziej cenionych chórów w Turcji. Chór tworzy wysokiej jakości muzykę, którą  prezentuje w prestiżowych międzynarodowych konkursach. Tam dzieli scenę z najlepszymi chórami świata. Jako ambasador kultury chór Rezonans postawił sobie za misję sprowadzanie nowej muzyki chóralnej z całego świata do Turcji i rozsławienie dzieł kompozytorów tureckich na cały świat dzięki  międzynarodowym projektom i festiwalom.

kontakt dla mediów
Żaneta Kurczyńska
Wiceprezes Zarządu, Synertime
Żaneta Kurczyńska

z.kurczynska@synertime.pl

informacje o firmie

***

 

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka

kontakt dla mediów
Żaneta Kurczyńska
Wiceprezes Zarządu, Synertime
Żaneta Kurczyńska

z.kurczynska@synertime.pl

informacje o firmie

***