Polskie technologie kosmiczne jednoczą siły
Sieć Badawcza Łukasiewicz znalazła się w gronie 20 czołowych polskich przedsiębiorstw i podmiotów eksperckich, które powołały do życia Klaster Technologii Kosmicznych (KTK). Celem organizacji jest współpraca w obszarze tworzenia, rozwoju i wdrażania technologii kosmicznych powstających w Polsce. W KTK zrzeszone są podmioty odpowiadające za ponad 85% potencjału krajowego sektora kosmicznego.
Do uroczystego powołania organizacji doszło 5 listopada 2021 r. podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Wśród członków KTK znajdują się przedsiębiorstwa komercyjne, organizacje naukowo-badawcze, przedstawiciele środowisk akademickich oraz instytucje otoczenia sektora kosmicznego. Zadaniem Klastra będzie rozwijanie zasobów oraz kompetencji z obszaru technik i technologii kosmicznych, tak, by skutecznie dostarczać na rynek elementy systemów satelitarnych oraz – w przyszłości – tworzyć w pełni funkcjonalne systemy kosmiczne.
- Dzięki KTK cały sektor może współdziałać, by jeszcze lepiej tworzyć polskie rozwiązania na potrzeby Polski, ale także na rynki zagraniczne – a dzięki temu budować ekspansję międzynarodową. Wiem, że dzisiejsze wydarzenie ma w tym kontekście doniosłą wartość, oto najważniejsi gracze polskiego sektora kosmicznego zaczynają działać wspólnie, towrząc mechanizm umożliwiający im połącznie ich potencjału - powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Co istotne Klaster będzie dążył m.in. do zrealizowania zarysowanego w Krajowym Planie Odbudowy zaprojektowania i wyniesienia do 2026 r. polskiej konstelacji mikrosatelitów obserwacyjnych. Jest to ważne w budowaniu wizerunku Polski jako kraju aktywnie działającego w obszarze kosmicznym i zabezpiecza polskie interesy gospodarcze i militarne.
- W Łukasiewiczu konsekwentnie rozwijamy technologie dla sektora kosmicznego – od napędów rakietowych, chwytaków usuwających „kosmiczne śmieci”, po ekologiczne platformy umożliwiające sondowanie atmosfery czy innowacyjne systemy łączności dla zastosowań kosmicznych i rakietowych. Jestem przekonany, że bliska współpraca firm i instytucji w ramach Klastra Technologii Kosmicznych stanie się napędem rakietowym dla rozwoju polskiej gospodarki w sektorze kosmicznym. Cieszę się, że kompetencje pracowników Łukasiewicza wesprą te działania. Dziękuję Łukasiewicz - PIAP oraz Łukasiewicz - Instytutowi Lotnictwa z dyrektorem Pawłem Stężyckim na czele, za ich zaangażowanie, bez którego udział w projekcie nie byłby możliwy – podkreśla dr Piotr Dardziński, Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Podpisanie umowy Klastra Technologii Kosmicznych jest kontynuacją działań rozpoczętych w styczniu br. przez Samorząd Województwa Podkarpackiego, EXATEL – polskiego operatora telekomunikacyjnego, Politechnikę Rzeszowską oraz Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną w Jarosławiu.
- Podpisanie umowy Klastra jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań i wyboru najlepszej na ten moment formuły. Powołując Klaster chcieliśmy, by cała branża mogła współtworzyć ramy instytucjonalno-finansowe niezbędne do rozwoju inicjatyw kosmicznych. Firmy założyciele KTK wielokrotnie pokazywali, że są w stanie skutecznie realizować najbardziej skomplikowane projekty. Chcemy pójść dalej i w pełni komercjalizować dotychczasowe i przyszłe rezultaty prac. Wiemy też, że wspólnie posiadamy potencjał prównywalny do wielu firm zagranicznych -brakowało nam do tej pory tylko narzędzia konsolidacji- powiedział Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu EXATEL.
Podmioty zrzeszone w Klastrze:
- Astri Polska
- Astronika
- Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
- Creotech Instruments
- ENERGO-TEL S.A.
- EXATEL S.A.
- Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych
- ITTI
- KP Labs
- Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza
- PCO
- PIAP Space
- Podkarpackie Centrum Innowacji
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza,
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
- Scanway
- Sieć Badawcza Łukasiewicz (Centrum Łukasiewicz)
- Spaceforest
- Thorium Space
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
Klaster posiadający obecnie 20 członków jest otwarty na kolejne instytucje i firmy.
Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie. Dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół kilku obszarów badawczych: zdrowie, inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa oraz zrównoważona gospodarka i energia.