polityka środowisko naturalne/ekologia

Polska 2050 konsultuje “Zielony Szlak”

Warszawa, 25.10. 2021 r.

INFORMACJA PRASOWA 

Do neutralności klimatycznej trzeba iść w szerokim porozumieniu - uważa Polska 2050. Dlatego ruch Szymona Hołowni zorganizował w parlamencie konsultacje, w których oprócz ekspertów i ekologów wzięli udział reprezentanci większości ugrupowań politycznych. 

“Świat nie będzie czekał, czasu nie da się cofnąć. Zmierzamy ku katastrofie. Nie tylko klimatycznej. Jeśli nie przestaniemy się oszukiwać, czeka nas również katastrofa w zarządzaniu skutkami zmiany klimatycznej” - mówił podczas poniedziałkowych konsultacji w gmachu Senatu Szymon Hołownia.

Konsultacje poświęcone zmianom klimatycznym i  wynikających z nich wyzwaniom m.in. transformacji energetycznej zorganizowała Polska 2050. Wzięli w nich udział m.in. Edwin Bendyk, prezes zarządu im. Stefana Batorego; Paweł Musiałek, dyrektor Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050,  Jan Szyszko, członek zarządu Strategie 2050; Katarzyna Jagiełło, ekspertka ds. klimatu Polski 2050, Mikołaj Gumulski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Jarosław Gowin (Porozumienie Jarosława Gowina), Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska - PSL, UED,  Konserwatyści), Maciej Konieczny (Lewica), Krzysztof Gadowski (Koalicja Obywatelska) Tomasz Nowak (Koalicja Obywatelska) Hanna Gill-Piątek, Joanna Mucha, Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050) oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia .

Konsultacje zostały oparte o dokument programowy „Polska na Zielonym Szlaku. Strategia dojścia do neutralności klimatycznej” opracowany przez Instytut Strategie 2050 współpracujący z Ruchem Polska 2050 autorstwa Krzysztofa Bolesty, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i Jana Szyszki. “Polska na zielonym szlaku” zawiera konkretne rozwiązania dotyczące zielonej transformacji w Polsce oraz pomysły zielonych reform, które przesuną korzyści z transformacji do małych i średnich firm oraz indywidualnych wytwórców energii odnawialnej.

“To rodzaj wizji na pokolenie” - mówił podczas konsultacji Szymon Hołownia. Podkreślił, że temat zmian klimatycznych i transformacji energetycznej jeszcze niedawno był uważany za fanaberie. A dziś, w związku z gwałtownym wzrostem cen energii, to  temat numer jeden, który porusza się nawet w polskich domach, a nie tylko na arenie politycznej. “Świat nie będzie czekał, czasu nie da się cofnąć. Jesteśmy dzisiaj w miejscu, w którym musimy sobie zadać pytanie, jak sprawić, by Polacy nie ginęli co roku z powodu złej jakości powietrza. Co zrobić, by straty poniesione w wyniku klęsk żywiołowych nie zaczęły rujnować całego systemu ubezpieczeń?” - pytał Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 podkreślił, że w kontekście skutków zmian klimatycznych nie jesteśmy pacjentem, który przychodzi do lekarza w początkowym stadium choroby. “Jesteśmy w tej chorobie głęboko zaawansowani, dlatego musimy być natychmiast leczeni. Nie ma dnia ani miesiąca do stracenia, bo stawką jest życie naszych bliskich i następnych pokoleń”  - alarmował Szymon Hołownia. W jego ocenie, aby skutecznie dążyć do neutralności klimatycznej, Polski i Polacy powinni się stać prosumentami, zakładać spółdzielnie, klastry zajmujące się produkcja zielonej energii. “Potrzebujemy systemu ze zbilansowanym miksem energetycznym, opartym na rozproszonych źródłach. Mówimy o odblokowaniu produkcji energii wiatrowej, wymianie źródeł ciepła, priorytecie transportowym dla transportu szynowego, tak, aby można połączenie kolejowe dostały miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców”  - mówił lider Polski 2050.

Podkreślił, że mamy za sobą wiele lat opóźnień. A obecny rząd nie zrobił w tej sprawie praktycznie nic dobrego. “Przez sześć ostatnich lat przekonywał, że Polska może jechać w tym pociągu, w swoim własnym prywatnym przedziale dla palących. I że ten pociąg można zatrzymać siłą woli Mateusza Morawieckiego ” - mówił Szymon Hołownia.

“Transformacja energetyczna w Polsce jest potrzebna, to fakt bezdyskusyjny.”- podkreślił Jan Szyszko, ekspert Instytutu Strategie 2050. “”Stoimy przed pytaniem, jak przeprowadzić transformację, by po zakończeniu tego procesu Polska była krajem bezpieczniejszym, z mniejszymi nierównościami i rozwojowo bliżej najbogatszych państw Europy Zachodniej”.

W jego ocenie te cele mogą wyglądać na wzajemnie wykluczające się, bo dla rozwoju zielonych innowacji, rewolucyjne tempo transformacji mogłoby wydawać się korzystne.  Dałoby przedsiębiorstwom i przedsiębiorcom więcej czasu na rywalizację z europejskimi i nie tylko konkurentami. ”Z drugiej strony tak rewolucyjne tempo zmian niosłoby za sobą ogromne koszty społeczne, przede wszystkim dla osób pracujących w przemysłach wysokoemisyjnych. A w konsekwencji ogromne koszty dla państwa. Cała sztuka w tym, by gospodarcze i społeczne suwaki ustawiać tak, by  neutralność klimatyczną osiągnąć możliwie jak najszybciej przy jednocześnie możliwie najmniejszych kosztach społecznych. To wymaga bezprecedensowych inwestycji, które muszą rozpocząć się już dziś” - przekonywał Jan Szyszko. 

Zdaniem Jana Szyszki musimy odejść od założenia, że państwo samodzielnie przeprowadzi transformację, ze wszystko uda się wykonać rękoma ministerstw i spółek Skarbu Państwa. “Rola państwa to wytyczanie kierunków, dawanie zachęt tak, by nam wszystkim opłacało się uczestniczyć w zielonej transformacji” - mówił ekspert Instytutu Strategie 2050.

Podkreślił, że odchodząc od węgla Polska powinna rozwijać rozproszone odnawialne źródła energii. “By stało się na to na masową skalę, musi się to opłacać. Dlatego konieczne jest umożliwienie wspólnotom mieszkaniowym przyznanie statusu prosumenta,  a prosumentom zarabianie na nadwyżkach produkowanego prądu” - mówił Jan Szyszko.

W jego opinii nie ma co się oszukiwać, odejście od energetyki węglowej oznacza utratę miejsc pracy i przebranżowienie setek tysięcy pracowników branży górniczej i okołogórniczej. “Tym ludziom należy się szczerość oraz konsultacja tempa zmian i modelu transformacji. W naszym raporcie proponujemy wprowadzenie uniwersalnego dochodu podstawowego w opcji wariantowej do wypłacanych obecnie odpraw oraz w wysokości pensji minimalne” - mówił Jan Szyszko, ekspert Instytutu Strategie 2050. 

"Moim zdaniem państwo powinno bardziej wspierać program budowy infrastruktury dla samochodów elektrycznych." - mówił podczas konsultacji Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. Z kolei Marcin Kowalczyk z WWF Polska wyraził przekonanie, że Polska będzie zmuszona odejść od węgla wcześniej niż 2040 r. Anna Kornecka (Porozumienie Jarosława Gowina) zapewniła, że w kwestii transformacji energetycznej Polska 2050 ma w jej ugrupowaniu wielkiego sojusznika. "Największe wyzwanie dla Polski to brak właściwej infrastruktury" - mówiła Anna Kornecka. Maciej Konieczny (Lewica) przekonywał, że transformacja będzie albo sprawiedliwa, albo nie będzie jej wcale. "Nie obejdzie się dzisiaj bez energetyki jądrowej, musimy na nią postawić" - mówił Maciej Konieczny. Podobne zdanie wyraził Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska).  "Musimy odejść od węgla, alternatywą są małe elektrownie atomowej" podkreślił. Zauważył, że polski sektor rolniczy produkuje niecałe 2% żywności ekologicznej, a cel 25% do 2030 r. wydaje się w tym kontekście ciężki do osiągnięcia. Katarzyna Jagiełło (Polska 2050) przekonywała największym wyzwaniem jest przekonanie ludzi, którzy produkują żywności, że chcemy transformację przeprowadzić dla nich. “Jedyne czego dzisiaj brakuje to woli politycznej. Musimy się trzymać tego co mówi nauka. Transformacja musi być sprawiedliwa, szybka i zielona” - mówił Mikołaj Gumulski (Młodzieży Strajk Klimatyczny). 








informacje o firmie

  

fot. J. Barański 

informacje o firmie

  

fot. J. Barański