nauka/edukacja/szkolenia

Zmierzą tutaj wszystko! Na PG otwarto nowoczesne laboratorium metrologiczne

12.10.2021 | Politechnika Gdańska

Elementy konstrukcyjne współczesnych maszyn, samochodów, samolotów, czy aparatury medycznej i produktów AGD tworzone są z coraz większą precyzją i złożonością kształtów, a do ich wytwarzania i kontroli potrzebne są bardzo dokładne i wydajne maszyny pomiarowe. Od wtorku dysponuje nimi Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, gdzie otwarto nowoczesne laboratorium metrologiczne.

 

We wtorek 12 października na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego laboratorium metrologicznego. Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D oraz maszyny CMM (współrzędnościowe) to tylko niektóre z nowych sprzętów przekazanych Politechnice Gdańskiej przez japońską firmę Mitutoyo*, wiodącego producenta aparatury pomiarowej na świecie, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci PG.

– Aparatura może być wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, w medycynie i wielu innych, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają ogromne znaczenie – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.

Dostęp do najnowocześniejszych technologii dla naukowców i studentów

Na Politechnice Gdańskiej znajdują się już współrzędnościowe maszyny pomiarowe, m.in. Mitutoyo Crysta Plus M (ręczna maszyna pomiarowa pozwalająca na szybkie i łatwe pomiary geometrii 3D) oraz Mitutoyo MiSTAR 555 (maszyna CNC przeznaczona do pracy w warunkach produkcyjnych). Teraz dołączyły do nich kolejne, w tym maszyna pomiarowa Quick Vision QV Apex 302 z wyposażeniem. Łączna wartość przekazanego sprzętu to blisko 300 tys. euro.

– Porozumienie naszego wydziału z firmą Mitutoyo to wzorcowy przykład współpracy świata nauki z przemysłem – mówił podczas uroczystości prof. Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału IMiO. – Obydwu stronom zależy, żeby ta współpraca była rozwojowa i przynosiła wymierne efekty.

– Poza sprzętem laboratoryjnym i oprogramowaniem, które przekazujemy, firma Mitutoyo stoi otworem dla Politechniki Gdańskiej także w innych aspektach. Laboratoria, sprzęt oraz nasza wiedza i doświadczenie w zakresie metrologii mają służyć pracownikom uczelni po to, żeby mogły rozwijać się tutaj zaawansowane prace badawcze – dodał Jakub Ruszkowski, wiceprezes zarządu firmy Mitutoyo Polska, który jest także absolwentem Politechniki Gdańskiej.

– Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – mówił dr inż. Michał Dobrzyński, kierownik laboratorium.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa planują również cykl seminariów pokazujących możliwości maszyn, przeznaczony dla branży przemysłowej.

Co znajduje się w laboratorium metrologicznym PG?

W laboratorium znajduje się obecnie pięć nowoczesnych maszyn oraz szereg przyrządów i mniejszej aparatury pomiarowej. Najważniejsze z nich to:

  • QUICK IMAGE – optyczne systemy pomiarowe 2D, które umożliwiają pomiary wyrobów na różnych wysokościach lub wielu płaszczyzn jednocześnie bez potrzeby oddzielnego ogniskowania,
  • QUICK VISION – optyczne systemy pomiarowe 3D do w pełni zautomatyzowanych, szybkich pomiarów,
  • CONTRACER SV-C3200 – inteligentne połączenie dwóch stacjonarnych urządzeń: konturografu i chropowatościomierza. Dzięki temu jeden system niezawodnie wykonuje pomiary konturów oraz chropowatości,
  • CMM Crysta-Plus M – manualne, ekonomiczne maszyny współrzędnościowe do pomiarów 3D. Służą do szybkich, ale wymagających dużej dokładności pomiarów warsztatowych. Z dokładnym pozycjonowaniem sondy oraz systemem automatycznego rozpoznawania elementu, ułatwiającym obsługę maszyny,
  • Mitutoyo MiSTAR 555 – kompaktowa współrzędnościowa maszyna pomiarowa CNC do pracy w hali produkcyjnej. Łączy zautomatyzowany pomiar z elastycznością, niezawodnością i łatwością obsługi.

*Mitutoyo - jest jednym z największych dostawców sprzętu metrologicznego na świecie. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową, produkcyjną i dystrybucyjną w ponad 100 krajach. Mitutoyo Polska działa na polskim rynku od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne.

kontakt dla mediów
Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii nauka/edukacja/szkolenia

kontakt dla mediów
Maciej Dzwonnik
Rzecznik Prasowy, Politechnika Gdańska
Maciej Dzwonnik

maciej.dzwonnik@pg.edu.pl

tel: 58 347 14 67

informacje o firmie