zainteresowania/hobby transport

Poczta Polska zaprezentowała wyjątkowy znaczek z okazji 100. urodzin Stanisława Lema

14.09.2021 | Poczta Polska

W niedzielę, 12 września br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy, kopertę FDC i datownik emisji „100. rocznica urodzin Stanisława Lema”.  

Autor projektu, Bożydar Grozdew, przedstawił na znaczku fotografię portretową ukazującą bohatera najnowszej emisji – wybitnego pisarza, futurologa i filozofa, Stanisława Lema. Zdjęcie widniejące na walorze zostało wykonane w 1973 r. aparatem Bolesława Lutosławskiego. Arkusz znaczków został wydany w poszukiwanej przez filatelistów, rzadkiej formie tête-bêche, czyli odwróconych znaczków jeden w stosunku do drugiego.

Koperta FDC (pierwszego dnia obiegu) prezentuje futurystyczne miasto oraz przelatujące nad nim stalówki od pióra, co oddaje ducha twórczości pisarza. 

– Stanisław Lem to postać rozpoznawalna na całym świecie. Książki tego wybitnego futurologa i fantasty przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w imponującym nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Niebanalność i nowatorstwo dzieł Lema znajduje odzwierciedlenie na naszych walorach, wydanych w futurystycznej i nieco przewrotnej konwencji. Wierzymy, że ze względu na niewielki nakład oraz wyjątkowość projektu, znaczek z pewnością przypadnie do gustu filatelistom oraz miłośnikom spuścizny pisarskiej Stanisława Lema – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej. 

Stanisław Lem był wybitnym pisarzem, który w swoich dziełach poruszał głównie tematy związane z techniką i nauką, starając się określić miejsce człowieka we Wszechświecie. Jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego najbardziej znane książki to: „Solaris”, „Astronauci” oraz „Bajki robotów”. 

Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem Stanisława Lema. 12 września 2021 r. pisarz obchodziłby 100. rocznicę urodzin. Z tej okazji Poczta Polska uhonorowała  najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Tym samym Stanisław Lem poszerzył grono wybitnych Polaków w kolekcji znaczków pocztowych – zaznaczył Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. 

Poczta Polska, oddając hołd niezwykłej twórczości Stanisława Lema, nie poprzestaje na wprowadzeniu do obiegu 12 września br. znaczka pocztowego i koperty FDC. Już wkrótce zaprezentowany zostanie dodatkowy walor filatelistyczny w formie tzw. nowodruku, zawierającego elementy widoczne jedynie w świetle UV.

O znaczku:

autor projektu: Bożydar Grozdew  
liczba znaczków: 1   
wartość: 4 zł   
nakład: 168 000 szt.
technika druku: offset   
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm   
papier: fluorescencyjny   
arkusz sprzedażny: 12 znaczków w układzie tête-bêche   
data wprowadzenia do obiegu: 12 września 2021 r.  

kontakt dla mediów
Justyna Siwek
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Justyna Siwek

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii zainteresowania/hobby

kontakt dla mediów
Justyna Siwek
rzecznik prasowy, Poczta Polska S.A.
Justyna Siwek

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie