Konieczna jest tarcza dla firm i osób w strefie stanu wyjątkowego
Warszawa, 03.09.2021 r.
INFORMACJA PRASOWA
5 tys. zł natychmiastowej pomocy dla firm, specjalna tarcza antykryzysowa i punkty zorganizowane przez wojewodów, by szybciej wypłacać odszkodowania - przedstawiciele Polski 2050 domagają się od rządu pomocy dla przedsiębiorców z miejscowości objętych stanem wyjątkowym.
„Stan wyjątkowy został wprowadzony z dnia na dzień. W pasie przygranicznym, który żyje z turystyki, ludzie zostaną bez środków do życia. Odwołane rezerwacje w hotelach, zamknięta gastronomia, odwołane wycieczki. To faktyczny ponowny lockdown dla części województw podlaskiego i lubelskiego” - mówił podczas piątkowej konferencji w Sejmie Michał Kobosko, wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050.
Hanna Gill-Piątek, posłanka Polski 2050 zauważyła, że stan wyjątkowy zapewnia odszkodowania, ale ich zakres dotyczy tylko poniesionych strat, a nie utraconych korzyści. „Nie będzie więc dotyczył na przykład sytuacji, w której potencjalni klienci zrezygnują z rezerwacji w hotelu lub nie pojawią się w restauracji. To w praktyce wyłączy odpowiedzialność państwa dla większości poszkodowanych” - zauważa Hanna Gill-Piątek.
„Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami z tamtych terenów. W Białowieży rezerwacje w hotelach na wrzesień są pełne, właściciele Tatarskiej Jurty w Kruszynianach ledwo otwarli się po pożarze i epidemii. Rząd pozostawia ich nagle bez dochodu” – mówiła Hanna Gill-Piątek.
Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polski 2050 zwróciła także uwagę na fakt, że ustawa z 22 listopada 2002 roku o wyrównaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela zakłada aż 3 miesiące na rozpatrzenie przez wojewodę wniosku o odszkodowanie i miesiąc na ewentualną wypłatę środków. To, zdaniem polityków Ruchu Polska 2050, zdecydowanie zbyt długi okres, w którym ucierpią osłabione w epidemii firmy czy rolnicy prowadzący agroturystykę.
Recepty na tę sytuację przedstawił Michał Kobosko. „Rząd powinien błyskawicznie wypłacić dla przedsiębiorców pomoc w postaci ryczałtu 5 tys. zł, a następnie opracować tarcze antykryzysowe skierowane do konkretnych branż w pasie przygranicznym. Oprócz strat powinno się w nich uwzględnić nie osiągnięte, a planowane dochody. W stanie wyjątkowym trzeba ratować lokalną gospodarkę i miejsca pracy” – mówił Michał Kobosko. „Ponadto wojewodowie powinni zorganizować specjalne punkty przyjmowania wniosków o odszkodowania i znacznie przyspieszyć procedurę ich wypłaty. Nie może być tak, że firmy odbudowujące się po pandemii będą czekać miesiącami na pomoc” – apelował polityk Polski 2050.
Polska 2050 podjęła działania w województwach, które obejmie częściowo stan wyjątkowy. Maciej Żywno, Radny Sejmiku Podlaskiego z Polski 2050, skierował interpelację w sprawie tarczy dla przedsiębiorców ze strefy stanu wyjątkowego do Marszałka Województwa Podlaskiego (dokument w załączniku). Zaś senator Jacek Bury mówił na konferencji w Lublinie o braku zabezpieczenia sytuacji gospodarczej na terenach objętych stanem wyjątkowym. Senator skierował w tej sprawie pismo do Wojewody Lubelskiego.
Zapis wideo: https://fb.watch/7NTLh5b3F-/