transport

Szybcy i wściekli czy rozsądni i oszczędni? Wiemy co w samochodach cenią mężczyźni

Według badania przeprowadzonego przez instytut SW Research na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów 34 proc. mężczyzn posiadających prawo jazdy kategorii B posiada również prawo jazdy kategorii A, uprawniające do jazdy jednośladem. Co ciekawe, szybkość jest najważniejsza w przypadku korzystania z auta jedynie dla co czwartego badanego mężczyzny. Wyniki badania pokazują również, że Panowie cenią sobie posiadanie własnego auta, a tylko co trzeci z nich miał dotychczas styczność z wynajmem krótkoterminowym samochodu z wypożyczalni. Jak często Panowie korzystają z auta, co cenią w jeździe samochodem i czy korzystają z wynajmu krótkoterminowego pojazdów (Rent a Car)?

 

Korzystanie z samochodu

Według badania 93 proc. mężczyzn posiadających prawo jazdy kategorii B posiada także własny samochód. 66 proc. korzysta z niego codziennie, 24 proc. jeździ przynajmniej raz w tygodniu, 5 proc. prowadzi pojazd tylko przy specjalnych okazjach, 3 proc. mężczyzn nie potrafi określić częstotliwości, z jaką korzystają z samochodu, a 2 proc. robi to tylko w weekendy. A w jakim celu mężczyźni korzystają z samochodu? Zgodnie z deklaracjami z badania Panowie najczęściej jeżdżą…na zakupy (65 proc.) Na drugim miejscu znalazł się dojazd do pracy (64 proc.), oraz wyjazd za miasto (63 proc.). 57 proc. mężczyzn wskazało, że korzysta z auta podczas weekendowych i wakacyjnych wyjazdów, a 26 proc. używa samochodu, wożąc dzieci do szkoły czy przedszkola. Wyniki badania pokazują także, jakie są według mężczyzn trzy najważniejsze cechy użytkowania auta. Aż 59 proc. mężczyzn wskazało bezpieczeństwo, 57 proc. komfort podróżowania, a 48 proc. badanych niskie koszty użytkowania. Kolejnymi ważnymi czynnikami korzystania z samochodu okazały się także niezależność, która jest ważna dla 46 proc. mężczyzn, ¼ badanych wskazała szybkość, 16 proc. wygląd samochodu, a 10 proc. pełną wiedzę techniczną na temat pojazdu.

 

A jak jest z wynajmem krótkoterminowym auta z wypożyczalni (Rent a Car)?

Największy odsetek badanych mężczyzn miał już kilkakrotnie do czynienia z wynajmem krótkoterminowym (71 proc.), a 22 proc. badanych zdecydowało się na skorzystanie z tego typu usługi tylko raz, kierując się …ciekawością. Jedynie dla 7 proc. respondentów płci męskiej wynajem krótkoterminowy stał się alternatywą dla własnego pojazdu, z którego korzystają dość często. A w jakich sytuacjach mężczyźni jeżdżą wynajętymi pojazdami? 44 proc. badanych miało styczność z wynajmem krótkoterminowym w momencie, gdy ich własny pojazd był zepsuty. W takiej sytuacji szczególnie ważne jest sprawne i sprawdzone auto zastępcze, które zastąpi uszkodzony własny pojazd. Na drugim miejscu znalazła się konieczność skorzystania z auta podczas podróży krajowej (38 proc.), lub zagranicznej (36 proc.). Co piąty mężczyzna wynajmował pojazd z wypożyczalni (Rent a Car) w związku ze specjalną okazją taką jak np. ślub, a 22 proc. badanych miała styczność z wynajmem krótkoterminowym podczas podróży służbowej.

 

Wśród naszych klientów są zarówno osoby, które nie miały wcześniej styczności z wynajmem krótkoterminowym z wypożyczalni i chcą wynająć auto premium na specjalną okazję, jak i takie, które regularnie korzystają z naszych pojazdów na przykład w celach biznesowych – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.). - Dzięki ograniczeniu formalności do minimum oraz szybkiej realizacji usług auto jest gotowe do jazdy już po chwili od złożenia rezerwacji. – dlatego nasze pojazdy świetnie sprawdzą się również w sytuacjach awaryjnych, na przykład, gdy potrzebujemy samochodu zastępczego. Auta z firm oferujących wynajem krótkoterminowy, czyli wypożyczalni, mają zabezpieczone wszystkie kwestie techniczne, są zdezynfekowane, w pełni sprawne i nowoczesne. Legitymują się również bardzo młodym wiekiem – nieprzekraczającym zazwyczaj 2 lat, a bardzo często są fabrycznie nowe.

 

Co skłoniłoby mężczyzn do wypożyczenia auta z wypożyczalni?

Według badania PZWLP, 36 proc. badanych Panów rozważało wynajem pojazdu z wypożyczalni (firmy Rent a Car) w te wakacje. Jakie byłyby powody wynajmu? Okazuje się, że przede wszystkim wygoda.  Odpowiedziało tak aż 59 proc. badanych. Kolejną ważną cechą wynajmu jest niezależność (44 proc.). Ankietowani wskazywali również na zabezpieczenie wszystkich kwestii technicznych (42 proc.), pełne ubezpieczenie i gwarancję kosztów (39 proc.) oraz sprawdzony i niezawodny samochód (36 proc.). Respondenci podkreślali także kwestie związane z bezpieczeństwem (28 proc.) oraz obawy związane z korzystaniem z masowych środków transportu (24 proc.).

 

Liczą się proste formalności

Mężczyźni wynajmujący auta cenią sobie przede wszystkim proste formalności (39 proc.) i jasne zasady wynajmu aut z wypożyczalni (38 proc.). 34 proc. respondentów doceniło także szybkość realizacji usługi wynajmu krótkoterminowego samochodu. Dla wynajmujących ważne są też takie kwestie jak atrakcyjna cena (31 proc.), niezawodność samochodu, w tym pewność, że jest regularnie serwisowany (29 proc.) oraz pełen pakiet usług dodatkowych (28 proc.). Mężczyźni podchodzą do tematu bardzo rozsądnie, zwracając uwagę na przejrzystość zasad wynajmu i wygodę. Jednak nie zapominają o cenach i dodatkowych usługach takich jak assistance, które przy wynajmie krótkoterminowym są standardem. Co ciekawe, respondenci, którzy jeszcze nigdy nie mieli styczności z wynajmem samochodów z wypożyczalni, obawiają się wysokich cen (29 proc.).

 

Powody wynajmu bywają różne, jednak bez względu na to, jaki jest cel, renomowane wypożyczalnie dają gwarancję wysokiej jakości swoich usług – mówi Maciej Tórz, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Rentis SA. - Wszystkie pojazdy, które wydajemy naszym klientom, są regularnie serwisowane w ASO, a w przypadku potrzeby wymiany któregoś z elementów pojazdu, zawsze używamy oryginalnych części. Tylko takim sposobem możemy świadczyć usługi wysokiej jakości. Wiele osób myśli, że wynajem samochodów z wypożyczalni to luksus, na który nie mogą sobie pozwolić, co jest zupełnie nieuzasadnioną faktami obawą. Pamiętajmy jednak, że ceny są zależne od długości wynajmu oraz modelu, na który klienci się zdecydują. Jest cały wachlarz możliwości – od ekonomicznych opcji na każdą kieszeń po luksusowe auta na specjalne okazje. Specjalne kalkulatory cen są dostępne na stronach poszczególnych firm oferujących usługę wynajmu krótkoterminowego.

 

Badanie PZWLP pokazało, że mężczyźni są bardzo rozważni w swoich wyborach. Zwracają uwagę nie tylko na formalności i ceny, ale również na możliwości, jakie daje im auto czy wynajem krótkoterminowy pojazdu z wypożyczalni. Często decydują się na wypożyczenie samochodu na wyjazd czy okazję specjalną. Nic dziwnego – w tego typu sytuacjach zwykle pozostawia się przypadkowi małe pole do popisu – stawiając na sprawdzone i pewne rozwiązania. 

kontakt dla mediów
Małgorzata Urbaś
Senior Account Executive, MSL Group Sp. Z o.o.
Małgorzata Urbaś

malgorzata.urbas@mslgroup.com

tel: (+48 22) 278 38 00

informacje o firmie

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 17 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 75% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car. Celem działalności organizacji jest kształtowanie i wpływanie na rozwój branży wynajmu i leasingu pojazdów w Polsce. Firmy członkowskie PZWLP dysponują obecnie w Polsce łączną flotą ponad 185,5 tys. pojazdów w wynajmie długoterminowym oraz blisko 13,5 tys. samochodów w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Avis Budget / Jupol – Car Sp. z o.o.).

 

Do PZWLP należą: ALD Automotive Polska Sp. z o.o., Alphabet Polska Fleet Management Sp. z o.o., Arval Service Lease Polska Sp. z o.o., Avis Budget / Jupol-Car Sp. z o.o., mLeasing Sp. z o.o., Business Lease Poland Sp. z o.o., Carefleet S.A., Hitachi Capital Polska Sp. z o.o., Express sp. z o.o. sp. k., LeasePlan Fleet Management Polska Sp. z o.o., Nivette Fleet Management Sp. z o.o., Idea Fleet S.A., Hertz / Motorent Sp. z o.o., 99rent Sp. z o.o., Rentis S.A., Sixt / EuroRent Sp. z  o.o. oraz Grupa Masterlease. 

 

PZWLP jest członkiem zbiorowym (o specjalnym statusie) Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Organizacja współtworzy ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych (SKFS) uruchomione w 2017 roku jako pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. PZWLP został założony w 2005 r.

 

Więcej informacji o PZWLP i Członkach organizacji na naszej stronie www oraz profilach w mediach społecznościowych:

 

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Urbaś
Senior Account Executive, MSL Group Sp. Z o.o.
Małgorzata Urbaś

malgorzata.urbas@mslgroup.com

tel: (+48 22) 278 38 00

informacje o firmie

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca 17 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 75% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car. Celem działalności organizacji jest kształtowanie i wpływanie na rozwój branży wynajmu i leasingu pojazdów w Polsce. Firmy członkowskie PZWLP dysponują obecnie w Polsce łączną flotą ponad 185,5 tys. pojazdów w wynajmie długoterminowym oraz blisko 13,5 tys. samochodów w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Avis Budget / Jupol – Car Sp. z o.o.).

 

Do PZWLP należą: ALD Automotive Polska Sp. z o.o., Alphabet Polska Fleet Management Sp. z o.o., Arval Service Lease Polska Sp. z o.o., Avis Budget / Jupol-Car Sp. z o.o., mLeasing Sp. z o.o., Business Lease Poland Sp. z o.o., Carefleet S.A., Hitachi Capital Polska Sp. z o.o., Express sp. z o.o. sp. k., LeasePlan Fleet Management Polska Sp. z o.o., Nivette Fleet Management Sp. z o.o., Idea Fleet S.A., Hertz / Motorent Sp. z o.o., 99rent Sp. z o.o., Rentis S.A., Sixt / EuroRent Sp. z  o.o. oraz Grupa Masterlease. 

 

PZWLP jest członkiem zbiorowym (o specjalnym statusie) Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Organizacja współtworzy ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych (SKFS) uruchomione w 2017 roku jako pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. PZWLP został założony w 2005 r.

 

Więcej informacji o PZWLP i Członkach organizacji na naszej stronie www oraz profilach w mediach społecznościowych: