styl życia

Co trzeci Polak rozważa wyjazd na urlop…wynajętym samochodem, a 4 na 10 rodaków będzie podróżowało po kraju

Co trzeba wiedzieć na temat wynajmu aut w wypożyczalniach i gdzie szukać najbardziej rzetelnych informacji?

 

Okres wakacyjnych wyjazdów trwa, a wielu Polaków czeka już na swoje zaplanowane urlopy. Według badania Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP)1 39 proc. badanych podczas wakacji będzie podróżować po kraju, 11 proc. spędzi czas wolny za granicą, a 15 proc. deklaruje, że planuje zarówno podróże po Polsce, jak i wyjazd zagraniczny. Co trzeci respondent  spośród osób, które planują wyjazd wakacyjny w tym roku, myśli o wynajmie auta z wypożyczalni (Rent a Car). Gdzie szukać informacji na temat krótkoterminowego wynajmu samochodów i jak tego typu usługi są postrzegane przez konsumentów?

 

Gdzie szukać informacji?

Najbardziej popularnym i najszybszym sposobem poszukiwania informacji jest internet.  Według badania ,,Wynajem krótkoterminowy w oczach Polaków’’ wykonanego na zlecenie PZWLP, największy odsetek respondentów deklaruje, że szukałoby informacji na temat wynajmu krótkoterminowego samochodów (w wypożyczalniach, firmach Rent a Car) właśnie w Internecie, a dokładniej w wyszukiwarce internetowej (50 proc.) i bezpośrednio na stronach konkretnych wypożyczalni (41 proc.). Zdaniem ekspertów PZWLP, poszukiwanie ofert bezpośrednio na witrynach firm Rent a Car może być często najkorzystniejszym dla klienta rozwiązaniem. Rodziny lub znajomych zapytałoby 24 proc. respondentów, a 21 proc. z nich zajrzałoby również na stronę internetową organizacji zrzeszającej firmy oferujące wynajem krótkoterminowy. Social media okazały się wiarygodnym źródłem dla 19 proc. badanych.

 

Wycieczka wynajętym samochodem

Z badania PZWLP wynika, że spośród Polaków, którzy planują wyjazd wakacyjny w tym roku, 30 proc. rozważa wyjazd na wakacje wynajętym w wypożyczalni samochodem, a 25 proc. jeszcze nie podjęło decyzji na ten temat. Głównym powodem, dla którego badani wynajęliby samochód na wakacje, jest wygoda – zadeklarowało tak 61 proc. badanych. Kolejną ważną cechą wynajmu samochodów okazało się pełne ubezpieczenie pojazdu i gwarancja stałych kosztów (44 proc.), oraz niezależność płynąca z wyboru takiego środka transportu (41 proc.). Badani wśród zalet wymieniali też sprawdzony i niezawodny samochód (38 proc.) i zabezpieczenie wszystkich kwestii technicznych (36 proc.). Respondenci deklarują również, że zdecydowaliby się na wynajem z uwagi  na bezpieczeństwo – szczególnie związane z COVID-19 (31 proc.), oraz obawy związane z korzystaniem z masowych środków transportu (23 proc.).

 

- Dla osób decydujących się na wynajem krótkoterminowy samochodu w wypożyczalni liczy się przede wszystkim możliwość skorzystania ze sprawdzonego, nowoczesnego i bezpiecznego auta oraz wygoda związana z łatwym dostępem do niego – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.) - W przypadku tego typu usług klient może wybrać spośród bardzo szerokiej oferty pojazdów dokładnie taki samochód, jakiego potrzebuje, dlatego w zależności od celu wynajmu łatwo dopasować auto do konkretnych okoliczności. Jeśli planujemy dłuższą podróż – wygodniejszy będzie większy pojazd z dużym bagażnikiem, natomiast dla osób planujących krótki weekendowy wyjazd najwygodniejsze będzie małe, miejskie auto. Pojazdy z firm Rent a Car, a więc wypożyczalni samochodów, oferujących wynajem krótkoterminowy są niemalże fabrycznie nowe lub w bardzo młodym wieku, zazwyczaj nieprzekraczającym 1 roku. Samochód jest również zawsze odpowiednio przygotowany do jazdy – wystarczy odebrać go z ustalonego wcześniej miejsca i obrać kierunek zaplanowanej podróży.

 

Wyjazd za granicę

11 proc. Polaków zamierza wyjechać za granicę, a 15 proc. badanych planuje zarówno wyjazd zagraniczny jak i wycieczkę po kraju. W takim przypadku można skorzystać z wynajmu samochodu z wypożyczalni w kraju będącym naszą wakacyjną destynacją, co zdecydowanie ułatwi przemieszczanie się na miejscu. Można również wynająć pojazd w Polsce i to nim udać się w podróż poza granicę, co świetnie sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy planujemy odwiedzić kilka różnych państw ,,po drodze’’. Nie trzeba wówczas rezerwować kilku biletów lotniczych/miejsc w pociągu i można zabrać wszystkie rzeczy ze sobą. Dodatkowo. stosując to rozwiązanie, można na bieżąco zmieniać długość swojego pobytu w danym kraju. Przed zaplanowaniem takiego wyjazdu należy jednak pamiętać o potrzebnych formalnościach związanych z wypożyczeniem samochodu, takich jak zgłoszenie wyjazdu firmie wynajmującej (Rent a Car), dokładne zapoznanie się z regulaminem zagranicznych wyjazdów i skonsultowanie z podmiotem wypożyczającym takich kwestii jak wyższy od standardowego limit kilometrów. Wyjeżdżając poza granice państwa, należy również posiadać oryginał dowodu rejestracyjnego, a jeśli usługobiorca chce wyjechać poza granice Unii Europejskiej, musi pamiętać o zielonej karcie do ubezpieczenia – czyli urzędowym potwierdzeniu polisy OC, oraz o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia. Wypełnienie powyższych formalności daje użytkownikowi pewność, że będzie mógł liczyć na wsparcie firmy wypożyczającej również poza granicami kraju i otrzymać odpowiednią pomoc w przypadku ewentualnej naprawy czy kradzieży.

 

Po Polsce wynajętym autem?

Decyzję o krajowym wyjeździe deklaruje 39 proc. badanych. Osoby, które na tę okoliczność wynajmą  samochód z wypożyczalni (firmy Rent a Car), z pewnością docenią szybką realizację tego typu usług. Zwłaszcza w przypadku, gdy decyzja o podróży zostanie podjęta spontanicznie. Tym bardziej że według badania PZWLP respondenci jako zalety najmu krótkoterminowego aut z wypożyczalni wskazali właśnie takie cechy jak proste formalności (38 proc.), jasne zasady wynajmu i możliwość wypożyczenia dokładnie takiego samochodu, jaki jest akurat potrzebny (37 proc.), oraz szybkość realizacji usługi (34 proc.). Badani doceniali również atrakcyjne ceny (32 proc.), pełen pakiet usług dodatkowych – w tym ubezpieczenie oraz assistance (32 proc.), sprawdzony, niezawodny, serwisowany samochód (28 proc.) i bezpieczeństwo (30 proc.). Co piąty respondent wskazywał też, że korzyścią z wynajmu krótkoterminowego jest pewność, że samochód został odpowiednio zdezynfekowany.

 

Wiemy, że klienci wypożyczalni samochodów szukają sprawdzonej i wysokiej jakości usługi, a także prostych formalności – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.).- Renomowane wypożyczalnie, w tym te zrzeszone w PZWLP, zawsze oferują wynajem na jasnych zasadach. Cena jest znana z góry, a wynajmujący mają pewność, że poza zwrotną kaucją nie zostaną im naliczone żadne dodatkowe opłaty za wynajem. Auto jest gotowe do odbioru i podróży już na drugi dzień od złożenia dyspozycji. Co ważne, samochody w odpowiedzi na aktualną sytuację epidemiologiczną, są zawsze odpowiednio zdezynfekowane. Pojazdy posiadają wszystkie potrzebne przeglądy i są serwisowane wyłącznie w renomowanych sieciach obsługi przy wykorzystaniu oryginalnych części. Klienci wypożyczający auto mają również możliwość skorzystania z całodobowego wsparcia informacyjnego i technicznego, a w razie wypadku z usług assistance.

 

Za granicę czy w kraju – jedno jest pewne – podczas każdej podróży na pierwszym miejscu warto postawić swoje bezpieczeństwo i wybierać takie środki transportu, które zapewnią wygodę, są w pełni sprawne i przygotowane do jazdy. Na przestrzeni czasu usługi wypożyczalni samochodów, oferujących wynajem krótkoterminowy aut staja się coraz bardziej popularne, a formalności są ograniczane do minimum - tak, by osoby, chcące skorzystać z wynajmu krótkoterminowego mogły odbyć podróż już na drugi dzień od zgłoszenia takiej potrzeby.

kontakt dla mediów
Małgorzata Urbaś
Senior Account Executive, MSL Group Sp. Z o.o.
Małgorzata Urbaś

malgorzata.urbas@mslgroup.com

tel: (+48 22) 278 38 00

informacje o firmie

1 Badanie zrealizowane przez SW Research w dniach 18-24 maja, na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających prawo jazdy.

 

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca aktualnie 17 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 75% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car. Celem działalności organizacji jest kształtowanie i wpływanie na rozwój branży wynajmu i leasingu pojazdów w Polsce. Firmy członkowskie PZWLP dysponują obecnie w Polsce łączną flotą ponad 183 tys. pojazdów w wynajmie długoterminowym (bez floty firmy Athlon Car Lease) oraz blisko 11,3 tys. samochodów w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Avis Budget / Jupol – Car Sp. z o.o.).

Do PZWLP należą: ALD Automotive Polska Sp. z o.o., Alphabet Polska Fleet Management Sp. z o.o., Arval Service Lease Polska Sp. z o.o., Avis Budget / Jupol-Car Sp. z o.o., mLeasing Sp. z o.o., Business Lease Poland Sp. z o.o., Carefleet S.A., Hitachi Capital Polska Sp. z o.o., Express sp. z o.o. sp. k., LeasePlan Fleet Management Polska Sp. z o.o., Nivette Fleet Management Sp. z o.o., Idea Fleet S.A., Hertz / Motorent Sp. z o.o., 99rent Sp. z o.o., Rentis S.A., Sixt / EuroRent Sp. z  o.o. oraz Grupa Masterlease.

PZWLP jest członkiem zbiorowym (o specjalnym statusie) Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Organizacja współtworzy ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych (SKFS) uruchomione w 2017 roku jako pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. PZWLP został założony w 2005 r.

 

Więcej informacji o PZWLP i Członkach organizacji na naszej stronie www oraz profilach w mediach społecznościowych:

załączniki

kontakt dla mediów
Małgorzata Urbaś
Senior Account Executive, MSL Group Sp. Z o.o.
Małgorzata Urbaś

malgorzata.urbas@mslgroup.com

tel: (+48 22) 278 38 00

informacje o firmie

1 Badanie zrealizowane przez SW Research w dniach 18-24 maja, na reprezentatywnej grupie Polaków posiadających prawo jazdy.

 

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) to organizacja skupiająca aktualnie 17 firm, specjalizujących się w wynajmie i leasingu aut na polskim rynku flotowym. Członkowie PZWLP tworzą czołówkę głównych graczy w branży. Organizacja reprezentuje ok. 75% rynku pojazdów obsługiwanych w ramach wynajmu długoterminowego oraz należą do niej największe polskie i międzynarodowe firmy Rent a Car. Celem działalności organizacji jest kształtowanie i wpływanie na rozwój branży wynajmu i leasingu pojazdów w Polsce. Firmy członkowskie PZWLP dysponują obecnie w Polsce łączną flotą ponad 183 tys. pojazdów w wynajmie długoterminowym (bez floty firmy Athlon Car Lease) oraz blisko 11,3 tys. samochodów w wynajmie krótko- i średnioterminowym (dane nie uwzględniają floty firmy Avis Budget / Jupol – Car Sp. z o.o.).

Do PZWLP należą: ALD Automotive Polska Sp. z o.o., Alphabet Polska Fleet Management Sp. z o.o., Arval Service Lease Polska Sp. z o.o., Avis Budget / Jupol-Car Sp. z o.o., mLeasing Sp. z o.o., Business Lease Poland Sp. z o.o., Carefleet S.A., Hitachi Capital Polska Sp. z o.o., Express sp. z o.o. sp. k., LeasePlan Fleet Management Polska Sp. z o.o., Nivette Fleet Management Sp. z o.o., Idea Fleet S.A., Hertz / Motorent Sp. z o.o., 99rent Sp. z o.o., Rentis S.A., Sixt / EuroRent Sp. z  o.o. oraz Grupa Masterlease.

PZWLP jest członkiem zbiorowym (o specjalnym statusie) Związku Polskiego Leasingu oraz Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. Organizacja współtworzy ze Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych (SKFS) uruchomione w 2017 roku jako pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe podyplomowe studia flotowe „Zarządzanie flotą samochodową i mobilnością” na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. PZWLP został założony w 2005 r.

 

Więcej informacji o PZWLP i Członkach organizacji na naszej stronie www oraz profilach w mediach społecznościowych: