kultura/sztuka/rozrywka turystyka/wypoczynek

Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu już 24 lipca. Przygotuj się

16.07.2021 | Muzeum Gdańska

Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, dla szerokiej publiczności, już wkrótce – w sobotę, 24 lipca, o godz. 10:00. Poza możliwością zwiedzenia nowej wystawy, na zewnątrz obiektu przygotowano wiele atrakcji, których motywem przewodnim będzie bursztyn.

–  Za tydzień, w sobotę ponownie otwieramy Muzeum Bursztynu, które 15 lat temu zostało zainaugurowane w Zespole Przedbramia. Dziś Wielki Młyn, największy taki młyn w średniowiecznej Europie, dostaje nowe życie. Nowe życie zatopione w bursztynie – mówiła podczas konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Staramy się miejsca historyczne, które być może straciły swoją dawną świetność, przywracać ludziom. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj zostanie otwarte Muzeum Bursztynu. Eksponaty, które w nim zobaczymy to w dużej mierze przedmioty otrzymane od darczyńców i sama nie mogę się doczekać, gdy będą one pokazane w ostatecznej formie. Bursztyn, to jeden z naszych symboli. Tak, jak jesteśmy dumni z naszej bursztynowej areny, tak samo będziemy dumni z tego miejsca, w którym od przyszłego tygodnia będzie funkcjonowało Muzeum Bursztynu.

Wyjątkowy zabytek. Dostępność bez wykluczeń

– Mam nadzieję, że ten obiekt spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Mieszkańcy, jak i turyści będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało ideę kolekcjonowania bursztynu i bursztynu, jako marki naszego miasta. Wielki Młyn to wspaniały zabytek, duża część historii naszego miasta i to, co przetrwało zniszczenia wojenne, zostało w szczególny sposób poddane renowacji. Zostały wykonane elementy konstrukcyjne przybliżające nam wygląd wielkiego Młyna wraz z chorągiewką na jego szczycie. W ramach działań termomodernizacyjnych został wymieniony dach, została wykonana stolarka okienna i podłączono budynek do centralnego ogrzewania. To wszystko, aby maksymalnie obniżyć koszty użytkowania – mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wielki Młyn będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. Poszczególne poziomy wystawy będą łatwo osiągalne dzięki windzie.

Wejście i wyjście dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich znajduje się od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach, między Wielkim Młynem a Domem Młynarza.

Wyjątkowe eksponaty. Na wystawie również historia Wielkiego Młyna

Nowa wystawa stała będzie zajmować ponad 1000 m2. Najcenniejsze skarby gdańskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie.

– Ogromnie się cieszymy, że już za tydzień wszyscy będą mogli zobaczyć nową stałą wystawę bursztynu w nowej stałej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie – mówiła Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu. – O bursztynie opowiemy… niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz prezentację współczesnej kolekcji, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie.

O historii Wielkiego Młyna, w dawnym średniowiecznym kominie, zlokalizowanym na pierwszym poziomie, zostanie zaprezentowana historia Wielkiego Młyna.   

Bursztynowy weekend na skwerze Heweliusza

W weekend otwarcia (23–25 lipca) wokół Wielkiego Młyna zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących pod hasłem „Bursztynowy weekend”.

Przez trzy wieczory, zawsze o godz. 21 – zabrzmi muzyka, a o godz. 22 – na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.

– Myśląc o bursztynie cofam się do lat młodości, kiedy zbierałem jego bryłki w lesie na Stogach. Bursztyn był czerwony, mleczny, a najbardziej utkwiły mi w pamięci ten przeźroczysty, przez można patrzeć na świat, albo szukać świata w jego wnętrzu – mówił Robert Sochacki, autor wielkoformatowej projekcji o bursztynie, twórca aktywny w różnych przestrzeniach artystycznych. – Projekcja to opowieść o patrzeniu na świat i szukaniu istoty lasu bursztynowego. Do artystycznej ekspresji zaprosiłem muzyka Piotra Kalickiego, znanego pod pseudonimem Hatti Vatti, który na tę okazję skomponował muzykę.

„Bursztynowy weekend” to czas bursztynu widzianego z różnych perspektyw. Zaplanowano m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbyście-poławiaczu bursztynu. Powspominamy, jak społecznym entuzjazmem przed 15-laty otwarto Muzeum Bursztynu w Gdańsku i zdradzimy tajemnice Wielkiego Młyna. Będzie można posłuchać opowieści projektantów odzieży i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach i architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów.

Partnerem głównym otwarcia Muzeum Bursztynu i partnerem „Bursztynowego weekendu” jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.       

Zwiedzaj bez kolejek! Kup bilet online

Sprzedaż biletów online do nowego Muzeum Bursztynu rozpocznie się 19 lipca. Poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!” będzie można kupić bilety na termin 24 lipca – 15 sierpnia. Każdego dnia w puli będzie dostępnych 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, począwszy od 10:00, a skończywszy na godz. 18:00. Stacjonarnie, w kasie, będzie dostępnych 270 biletów dziennie, po 30 na każdą godzinę. 

Podczas „Bursztynowego weekendu” obowiązują bezpłatne wejściówki, rezerwacja również przez stronę internetową Muzeum Gdańska, w zakładce „Zaplanuj wizytę!”. Pula bezpłatnych wejściówek online w dniach 24-25 lipca wynosi 630 dziennie. W kasie będzie ich znacznie mniej – jedynie 270 biletów na dzień.  

 

GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU

sezon letni / 24 lipca – 18 września 2021

▪ 7 dni w tygodniu, codziennie: 10–19

sezon zimowy / 19 września 2021 – 17 czerwca 2022

▪  6 dni w tygodniu (we wtorki zamknięte), codziennie: 10–16

▪ środy: wstęp wolny

 

CENY BILETÓW

bilet indywidualny / normalny: 20 zł, ulgowy: 10 zł

bilet rodzinny (max 8 osób, w tym 1–2 osoby dorosłe, dzieci i młodzież w wieku 7–18) / 45 zł

karnet indywidualny Muzeum Gdańska (90 dni, wszystkie oddziały) / normalny: 80 zł, ulgowy: 50 zł

 

* Przedstawiony wyżej schemat dystrybucji biletów będzie obowiązywać do 15 sierpnia 2021, potem zostanie utrzymany lub zmieniony, w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej. Prosimy śledzić informacje na stronie: muzeumgdansk.pl

kontakt dla mediów
dr Andrzej Gierszewski
Rzecznik prasowy, Muzeum Gdańska
dr Andrzej Gierszewski

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka

kontakt dla mediów
dr Andrzej Gierszewski
Rzecznik prasowy, Muzeum Gdańska
dr Andrzej Gierszewski

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

informacje o firmie