kultura/sztuka/rozrywka

Święto Wielkiej Alei

24.06.2021 | Muzeum Gdańska

Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń i jeden z najcenniejszych zielonych zabytków miasta. W sobotę, 26 czerwca odbędzie się jej święto. W Parku Steffensów zaplanowano piknik, spacery historyczne i dźwiękowe, warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe i kiermasz książek. To wszystko w towarzystwie muzyki. Zdobytą wiedzę podsumuje quiz z nagrodami przygotowany przez Muzeum Gdańska. Sprawdź program.

Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki Wielka Aleja jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Ma ona 4 rzędy, 2 kilometry długości i 34,52 metra szerokości. Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath. Na przestrzeni wieków była świadkiem historii, uczestnikiem wielu przemian i przetrwała do dziś. Wokół niej znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy Park Steffensów.

- Chcemy podkreślić widoczność Wielkiej Alei, nie tylko jako drogi przejazdowej i miejskiego tranzytu, ale reprezentacyjnego miejsca w Gdańsku. Zależy nam na pokazaniu jakie istotne znaczenie miała w rozwoju miasta, odkrycie jej złożonej historii, ale także niekwestionowanych walorów przyrodniczych i miejskich w dzielnicy Aniołki – mówi Jakub Knera, wiceprezes zarządu Fundacji Palma, organizatora wydarzenia. - Dzięki temu wydarzeniu chcemy też rozwijać postawy ekologiczne, które są wciąż nieodłącznym elementem życia w Gdańsku. Święto Wielkiej Alei ma także gromadzić i integrować mieszkańców oraz pokazywać jak przestrzeń publiczna służy budowaniu postaw obywatelskich. Podczas pikniku stworzymy wyjątkowe miejsce do bycia razem – dodaje organizator.

Spacery historyczne i Wielki Quiz

W sobotę, 26 czerwca w Parku Steffensów przez cały dzień będzie można wziąć udział w wielu wydarzeniach i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Jedną z nich są spacery, podczas których będzie można poznać barwną historię Wielkiej Alei. Inspiracją do spaceru jest książeczka dla dzieci Opowieści Wielkiej Alei – pierwsza z serii publikacji Muzeum Gdańska o ogrodach i parkach gdańskich. Zaplanowano dwa spacery w godz. 12.00-13.30 i 14.00-15.30. Start na rogu ul. Popiełuszki i Alei Zwycięstwa.

Po całodniowym święcie nadejdzie czas na sprawdzenie zdobytej wiedzy i udział w Wielkim Quizie. W konkursie, do którego pytania przygotowało Muzeum Gdańska, może wziąć udział każdy, a dla najlepszych czekają nagrody.

Święto Wielkiej Alei - program

  • 12.00-13.00 Opowieści koncertujące – opowiada Jerzy Snakowski, gra kwartet smyczkowy z Orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku
  • 12.00-18.00 Kiermasz książek o Gdańsku
  • 12.00-13.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start na rogu Popiełuszki i Zwycięstwa
  • 13.00-14.00 Spacer dźwiękowy po Parku Steffensów
  • 13.00-15.00 Warsztaty roślinne – koszt. 20 zł, obowiązują zapisy https://app.evenea.pl/event/872336-1/
  • 14.00-15.30 Spacerem po (historii) Wielkiej Alei dla całej rodziny / start na rogu Popiełuszki i Zwycięstwa
  • 14.00-17.00 Disc Golf – kurs dla początkujących i średnio-zaawansowanych i turniej z nagrodami
  • 15.00-17.00 Warsztaty z cyjanotypii – koszt 20 zł, obowiązują zapisy https://app.evenea.pl/event/872336-1kopia
  • 15.00-17.00 Podwieczorek muzyczny: Jazxing live act
  • 17.00-18.00 Wielki Quiz o Wielkiej Alei

Szczegółowe informacje oraz rozwinięcie programu można znaleźć na stronie organizatora: Fundacja Palma.

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Palma i Rada Dzielnicy Aniołki.

Partnerami wydarzenia są Muzeum Gdańska, Opera Bałtycka w Gdańsku i Disc Golf Trójmiasto.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

kontakt dla mediów
dr Andrzej Gierszewski
Rzecznik prasowy, Muzeum Gdańska
dr Andrzej Gierszewski

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka

kontakt dla mediów
dr Andrzej Gierszewski
Rzecznik prasowy, Muzeum Gdańska
dr Andrzej Gierszewski

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

informacje o firmie