kultura/sztuka/rozrywka

Niesamowita rzeźba ze stali! Wielki Kraken w Dworze Artusa

24.06.2021 | Muzeum Gdańska

Prawie 15-metrowa rzeźba przedstawiająca mitycznego Krakena do końca listopada br. unosić się będzie nad głowami zwiedzających w Dworze Artusa. W odbiciu rzeźby znajdą się Wieki Piec, malowidła oraz historyczne modele okrętów z kolekcji Muzeum Gdańska. Instalację przygotował Oskar Zięta, znany na całym świecie designer.

„W głębi odbicia” to wystawa czasowa polegająca na interwencji współczesnych obiektów użytkowych w historyczne przestrzenie Dworu Artusa i Domu Uphagena. W dwóch oddziałach Muzeum Gdańska do 28 listopada widzowie będą mogli zobaczyć ponad 100 autorskich projektów Oskara Zięty w formie krzeseł, luster oraz innych obiektów, które stanęły obok historycznych eksponatów. Największą z realizacji jest rzeźba Krakena, którą będzie można zobaczyć w Wielkiej Hali Dworu Artusa.

- Kraken to mityczny postrach marynarzy. Nowoczesną rzeźbę, olbrzymi eksperyment,  przygotowaliśmy tak, by korespondowała z wystrojem miejsca, ale i Gdańska. To w Dworze Artusa spotykali się kupcy i dyplomaci, to tu opowiadano sobie przeróżne historie o morskich potworach i to na Długim Targu znajduje się Fontanna Neptuna, którego syn Tryton był opiekunem morskiego potwora. Mam nadzieję, że tak przygotowana i przemyślana interwencja w historię dwóch ciekawych oddziałów Muzeum Gdańska, stanie się jedną z letnich atrakcji turystycznych Gdańska – mówił Oskar Zięta na konferencji prasowej w Dworze Artusa.

Muzealnicy przyznają, że wystawa czasowa „W głębi odbicia” przygotowana przez znanego na świcie projektanta budzi w zwiedzających Dwór Artusa i Dom Uphagena duże emocje.

- Muzealnicy są opiekunami miejsc historycznych, ale niekiedy decydują się na eksperymenty, zwłaszcza takie, które mają na celu wzbudzenie w widzu refleksji nad naszą przeszłością i przyszłością. Dlatego podjęliśmy współpracę z Panem doktorem Oskarem Ziętą, upatrując w kontraście - minionego z nowoczesnym wywołania w widzu zaciekawienia, refleksji i emocji. Wystawa czasowa to również oferta skierowana do gdańszczanek i gdańszczan, by ponownie, na nowo, odkrywali własne dziedzictwo i historię w nowym kontekście – mówiła dr Ewa Szymańska, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska ds. merytorycznych. 

Od czwartku do soboty w oddziale Muzeum Gdańska odbędą się trzy spotkania dla gdańszczan poświęcone najnowszej interwencji Oskara Zięty. Udział jest bezpłatny. Obowiązują limity. Informacje o terminach znajdują się w podanym linku.

Zwiedzanie wystawy czasowej

Z myślą o widzach, którzy chcą sami zwiedzić wystawę czasową w Domu Uphagena i Dworze Artusa, Muzeum Gdańska przygotowało specjalny bilet zniżkowy na zasadzie „dwa w cenie jednego”. Aby go otrzymać, wyłącznie w kasach oddziałów objętych wystawą czasową „W głębi odbicia”, należy odwiedzić stronę internetową Muzeum Gdańska i podczas zakupu biletu podać hasło wskazane w komunikacie poświęconym wystawie czasowej. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą odwiedzić wystawę w ramach programu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Wystawa czasowa zakończy się 28 listopada 2021 r.

 

Oskar Zięta - architekt, artysta i projektant procesów. Stworzył ponad 200 oryginalnych form użytkowych, w których wypracował własny rozpoznawalny styl. Autor rzeźb, które manifestują jego pełne pasji eksperymentalne podejście do projektowania. Głównym paradygmatem jego twórczości jest eksplorowanie formalnych i technicznych właściwości metalu przekształcanego przy wykorzystaniu autorskiej technologii FiDU.

Uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu, wykładowca w School of Form SWPS w Warszawie. Autor ikonicznego stołka PLOPP (2007), oraz najwyższej rzeźby w przestrzeni publicznej w Polsce, instalacji WIR (2017), a także pawilonu-rzeźby NAWA (2017) nominowanego do prestiżowej europejskiej nagrody Miesa van der Rohe.

Design Zięty był wielokrotnie nagradzany, m.in. Designpreis der Bundesrepublik Deutschland Award, Red Dot oraz Audi Mentor Preis. Współpracował m.in. z Audi, Architonic, Ballantine’s, Pirelli oraz Victoria & Albert Museum. Jego prace znajdują się kolekcjach Museum für Gestaltung w Zurychu, Pinakotece w Monachium oraz Centrum Pompidou w Paryżu.

 

kontakt dla mediów
dr Andrzej Gierszewski
Rzecznik prasowy, Muzeum Gdańska
dr Andrzej Gierszewski

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka

kontakt dla mediów
dr Andrzej Gierszewski
Rzecznik prasowy, Muzeum Gdańska
dr Andrzej Gierszewski

a.gierszewski@muzeumgdansk.pl

informacje o firmie