wydarzenia zdrowie

XI edycja konferencji „Polityka lekowa”

17.06.2021 | Puls Medycyny

14 czerwca 2021 r. rozpoczęła się XI edycja konferencji „Polityka lekowa”. Zaproszeni goście dyskutują m.in. o potrzebach systemowych pacjentów z chorobami rzadkimi, jak osiągnąć równowagę terapeutyczną w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz o nowoczesnych metodach diagnostyki i terapii w ginekologii i położnictwie. Eksperci zgromadzeni w wirtualnym studiu „Pulsu Medycyny” rozmawiają m.in. o leczeniu chorób cywilizacyjnych w dobie COVID-19 i o opiece nad pacjentami z chorobami hematologicznymi w czasie pandemii koronawirusa.

"Polityka lekowa" to cykl konferencji organizowanych przez "Puls Medycyny" od 2016 r., w czasie których zgromadzeni przy wspólnym stole eksperci wskazują, co ich zdaniem jest najważniejsze w strategii mającej na celu optymalizację dostępu do farmakoterapii w Polsce. Uczestniczą w nich przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, środowiska lekarskiego, pacjenckiego, przemysłu farmaceutycznego, farmakoekonomiści, prawnicy, eksperci ochrony zdrowia. W związku z pandemią COVID-19 obecnie spotkania mają formę wirtualną.


XI edycja konferencji „Polityka lekowa”: PROGRAM

XI edycja konferencji „Polityka lekowa” odbywa się w dniach 14-16 czerwca 2021 r. i obejmuje osiem debat. Wszystkie będą Państwo mogli obejrzeć na stronie pulsmedycyny.pl.

Poniżej harmonogram debat.

Podczas pierwszego panelu pt. „Choroby cywilizacyjne: krajobraz w trakcie i po pandemii” eksperci rozmawiali m.in. o sytuacji pacjentów z astmą i niewydolnością serca w dobie COVID-19, roli innowacyjnych terapii w leczeniu tych dwóch chorób, a także o powszechnym problemie zdrowotnym, jakim są choroby układu pokarmowego, takie jak, m.in. nieswoiste zapalenie jelit.

Emisja debaty: 14 czerwca 2021 roku, moderator: red. Ewa Kurzyńska.

W wirtualnym studiu „Pulsu Medycyny” podczas kolejnej debaty „Nauka kontra antyszczepionkowcy: jak przekonać Polaków do szczepień?” zaproszeni goście dyskutowali o tym, jak pandemia wpłynęła na społeczne zaufanie do idei szczepień i czy wysoki poziom immunizacji społeczeństwa przekłada się na oszczędności dla systemu. Ponadto wyjaśnili, jak szerzej wykorzystać w praktyce szczepionki skojarzone, aby zwiększył się komfort małego pacjenta i jak system może wykorzystać sukces szczepień przeciw pneumokokom w walce z chorobami zakaźnymi. Eksperci odpowiedzieli także na pytanie, czy szczepienia przeciw HPV są jedynym skutecznym narzędziem pozwalającym na redukcję zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego.

Emisja debaty: 14 czerwca 2021 roku, moderator: red. Emilia Grzela.

Alergia jest nazywana epidemią XXI wieku. Od nakreślenia skali tego problemu rozpoczęła się kolejna z debat „Wyzwania systemowe w leczeniu alergii w Polsce”. W dalszej części dyskusji eksperci skupili się na zagrażającej życiu alergii na jad owadów, która jest problemem nie tylko medycznym, lecz także psychologicznym. Omówiony został również wpływ pandemii COVID-19 na diagnostykę i leczenie przyczynowe pacjentów z tym rodzajem alergii. Specjaliści przedstawili problemy systemowe i administracyjne w leczeniu alergii na jad owadów w Polsce, a także rozmawiali o tym, jakie działania podjąć, by zoptymalizować model opieki nad pacjentami z takim rozpoznaniem.

Emisja debaty: 14 czerwca 2021 roku, moderator: red. Ewa Kurzyńska.

Podczas XI edycji konferencji „Polityka lekowa” nie zabraknie tematyki onkologicznej. W trakcie panelu pt. „Medycyna personalizowana i precyzyjna w leczeniu zaawansowanych nowotworów” eksperci odpowiedzieli na pytanie, czy polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia nowotworów zaawansowanych, jakie zmiany w zapisach programu lekowego są niezbędne, aby zapewnić chorym szerszy dostęp do nowoczesnych terapii i jakie problemy systemu nie pozwalają na personalizowane leczenie w Polsce. Dokonali również oceny technologii medycznych w terapiach personalizowanych i jej wpływu na dostępność innowacyjnego leczenia.

Emisja debaty: 15 czerwca 2021 roku, moderator: red. Katarzyna Matusewicz.

Specjaliści alarmują, że konieczna jest poprawa dostępu do nowoczesnej diagnostyki chorób rzadkich, w tym do metod wykorzystujących technologie wielkoskalowe. Podczas debaty „Wyzwania i potrzeby systemowe związane z leczeniem i opieką nad pacjentami z chorobami rzadkimi” eksperci rozmawiali o tym, że ośrodki eksperckie chorób rzadkich to szansa na dostęp do nowoczesnej, szybkiej diagnostyki oraz wielodyscyplinarnej, kompleksowej i koordynowanej opieki medycznej. Wspólnie zastanowiali się także, jak powinny wyglądać nowe zasady finansowania farmakoterapii na wysokim poziomie innowacyjności oraz o wysokiej skuteczności klinicznej, a także jak Fundusz Medyczny może wpłynąć na dostęp chorych do nowoczesnych terapii i czy jego założenia spełniają potrzeby pacjentów oczekujących dostępu do terapii genowej.

Emisja debaty: 15 czerwca 2021 roku, moderator: red. Katarzyna Matusewicz.

Jakie są szacowane koszty pośrednie i bezpośrednie opieki nad pacjentami z chorobami autoimmunologicznymi? To tylko jedno z pytań, które pojawiło się podczas panelu pt. „Toczeń, twardzina i zespół Sjögrena – jak osiągnąć równowagę terapeutyczną w leczeniu chorób autoimmunologicznych?”. W trakcie dyskusji zaproszeni goście zastanawiali się także, jak skrócić i usprawnić diagnostykę tej grupy chorych oraz na ile możliwe i zasadne byłoby wdrożenie w Polsce modelu opieki skoordynowanej nad pacjentami z chorobami autoimmunologicznymi.

Emisja debaty: 15 czerwca 2021 roku, moderator: red. Emilia Grzela.

„Rekomendacje a opieka nad pacjentem z chorobami hematoonkologicznymi w dobie pandemii” to temat kolejnej debaty, podczas której eksperci odpowiedzieli na pytanie, jak pandemia COVID-19 wpływa na rozpoznawalność oraz dostępność do leczenia chorób hematologicznych, czy choroby hematologiczne oraz ich leczenie zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem, a także czy zakażenie wirusowe, w tym SARS-CoV-2, jest przeszkodą w terapii tej grupy chorób. Wyjaśnili także, jakie są największe wyzwania w opiece nad pacjentem hematologicznym w dobie pandemii oraz jak wygląda obecnie procedura kwalifikowania do leczenia hematologicznego oraz transplantacyjnego. Ponadto przedstawili zalecenia terapeutyczne dla pacjentów hematoonkologicznych oraz rekomendacje dotyczące szczepienia przeciwko COVID-19 u osób z chorobami krwi.

Emisja debaty: 16 czerwca 2021 roku, moderator: red. Katarzyna Matusewicz.

„Wokół zdrowia prokreacyjnego - nowoczesne metody diagnostyki i terapii w ginekologii i położnictwie” to temat ostatniego panelu XI edycji konferencji „Polityka lekowa”. Podczas wielowątkowej dyskusji zostanie poruszona problematyka chorób przenoszonych drogą płciową, niepłodności wynikającej m.in. z endometriozy, a także przedstawiona kwalifikacja do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Eksperci wyjaśnią również, jak obecnie wygląda realizacja w Polsce programu badań prenatalnych. Osobnym wątkiem będzie doustna antykoncepcja hormonalna – podczas tej części debaty specjaliści przedstawią algorytm dobierania tabletek antykoncepcyjnych, a także wyjaśnią, jakie jest ryzyko zachorowania na raka piersi w konsekwencji stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Opowiedzą także o terapii hormonalnej w okresie menopauzy.

Emisja debaty: 16 czerwca 2021 roku, moderator: red. Emilia Grzela.

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Karolina Kowalska
Chief Marketing Officer, Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
Karolina Kowalska

k.kowalska@pb.pl

tel: 22 333 98 01

informacje o firmie