polityka nauka/edukacja/szkolenia

Profesor Wojciech Maksymowicz dołącza do Koła Parlamentarnego Polski 2050

Warszawa, 20 maja 2021 r.

 Profesor Wojciech Maksymowicz dołącza do Koła Parlamentarnego Polski 2050

W dniu dzisiejszym do Koła Parlamentarnego Polski 2050 dołączył poseł, prof. Wojciech Maksymowicz.

“Bardzo się cieszę, że będziemy mieli tak wybitnego specjalistę w naszym gronie i że nasz program “Plan dla zdrowia” będzie miał wsparcie w tak wielkim autorytecie”, powiedziała Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego

„W interesie ludzi chorych i potrzebujących pomocy nie mogę zgodzić się na politykę prowadzącą do zapaści ochrony zdrowia, a taką zapowiada PR’owa koncepcja Polskiego Ładu”, uzasadniał swoją decyzję prof. Wojciech Maksymowicz. Szukając mądrych projektów politycznych, bliskie mi rozwiązania odnalazłem w programie „Co po pandemii. Plan dla Zdrowia” Polski 2050 Szymona Hołowni. Ten program jest bardzo dojrzały, obszerny i zbieżny z głoszonymi przeze mnie koncepcjami na naprawę opieki zdrowotnej i przywrócenie jej dobrej funkcjonalności. Ufając wiedzy i determinacji ludzi Polski 2050, postanowiłem się do nich przyłączyć i razem naprawiać Polskę”.

„Kiedy patrzę na obóz Zjednoczonej Prawicy widzę wielu polityków, którzy dołączyli do tej koalicji w poczuciu służby Polsce. Wielu z nich sygnalizuje dziś, że czują się oszukani”, mówił Szymon Hołownia. „Tym większy mój szacunek i uznanie dla prof. Maksymowicza, który może stanowić wzór dla tych, którzy jeszcze się wahają. Można zostać wiernym swoim wartościom nawet, jeśli oznacza to zmianę ścieżki, którą się podąża”.

„Chcemy myśleć inaczej o stronie opozycyjnej. Dość już tej starej opozycji, zakopanej w swoich koleinach. Starym podziałom mówimy „nie”, one do niczego nie doprowadziły. Dziś potrzebujemy nowego rozdania, spotykania się wokół celów, jakie chcemy zrealizować i wizji Polski, jaka jest nam bliska”, mówił Hołownia.

Obecnie Koło Parlamentarne Polski 2050 liczy 6 parlamentarzystów. Oprócz dołączającego dziś prof. Wojciecha Maksymowicza tworzą je posłanka Hanna Gill-Piątek (przewodnicząca Koła Parlamentarnego), posłanka Joanna Mucha, posłanka Paulina Hennig-Kloska, poseł Tomasz Zimoch, poseł Mirosław Suchoń i senator Jacek Bury

Poniżej biogram prof. Wojciecha Maksymowicza i zdjęcia do wykorzystania w materiałach prasowych.

Wojciech Maksymowicz

Syn Stefana Maksymowicza, żołnierza AK i Alicji Maksymowicz, która m.in. pełniła funkcję dziekana Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Na tej uczelni uzyskał specjalizację z neurochirurgii, obronił doktorat i habilitację z zakresu nauk medycznych.

W 2006 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Działał w lekarskiej „Solidarności”. Był przewodniczącym Komisji Zakładowej w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie i szefem Komisji Zdrowia Regionu Mazowsze „S”. W latach 1992–1995 pracował w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Zasiadał też w prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i był redaktorem naczelnym Gazety Lekarskiej.

 Od 31 października 1997 r. do 26 marca 1999 r. sprawował urząd ministra zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. W 2004 przystąpił do Partii Centrum, a w 2006 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

Do 2007 r. Kierował Kliniką Neurochirurgii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. W październiku tegoż roku objął obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W marcu 2016 r. został wybrany na prorektora tej uczelni ds. zadań uczelni medycznej. Z funkcji tej zrezygnował w czerwcu 2019 r.

Jako naukowiec związany jest ze środowiskiem medycznym UWM, tworzył Wydział Nauk Medycznych na tej uczelni. W pracy naukowej jego zespół prowadził badania nad zastosowaniem komórek macierzystych w terapii chorób neurodegeneracyjnych, m.in. stwardnienia zanikowego bocznego i stwardnienia rozsianego. W przypadku tej pierwszej choroby sukcesem było uzyskanie spowolnienia rozwoju tej śmiertelnej choroby, której współczesna medycyna nie mogła sobie poradzić. Ponadto wraz z profesorem Isao Moritą wszczepił 16 pacjentom w stanie minimalnej świadomości stymulatory, dzięki którym u trójki z nich udało się świadomość przywrócić. Był prezesem Polskiego Towarzystwa Neuromodulacji.

We wrześniu 2013 r. zrezygnował z członkostwa w PO, podejmując współpracę z Jarosławem Gowinem. jako ekspert ds. ochrony zdrowia. W 2015 r. wystartował do Senatu jako kandydat niezależny z poparciem Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie uzyskując mandatu. W sierpniu 2018 r. został doradcą Jarosława Gowina, będącego wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. 26 lipca 2019 r. został powołany na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W głosowaniu w październiku 2019 r. jako bezpartyjny z ramienia Porozumienia uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 31 575 głosów. Jeszcze przed rozpoczęciem kadencji Sejmu objął stanowisko sekretarza stanu w MNiSW. Zrezygnował z niego w listopadzie 2020. 14 kwietnia zrezygnował z członkostwa w klubie parlamentarnym PiS.

Został odznaczony: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2015), Krzyż Wolności i Solidarności (2014) Złoty Krzyż Zasługi (2009), Medal „Milito Pro Christo” (2017), Czerwona Kokardka (2000)

 

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: +48 514 048 867

informacje o firmie

  

załączniki

więcej z kategorii polityka

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: +48 514 048 867

informacje o firmie