zdrowie

Procedura przygotowania i podawania szczepionek

09.04.2021 | Szpital Narodowy

Medialna dyskusja o zasadach podawania szczepionek w punktach szczepień masowych to dobra okazja do przybliżenia opinii publicznej najważniejszych zasad przygotowania i podawania szczepionek w Szpitalu Narodowym.  

Zaprezentowana poniżej procedura jest zgodna z zasadami sztuki farmaceutycznej oraz powszechnie praktykowana w placówkach medycznych w całej Polsce. 

  1. Szczepionki trafiają do punktów szczepień raz w tygodniu (w poniedziałki), na podstawie zaakceptowanych ofert złożonych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS) w systemie SDS. 
  2. RARS dostarcza pełne komplety do przygotowania szczepionek. Zestaw z RARS to: szczepionki, fartuchy, rękawiczki, gaziki, plastry, strzykawki, igły, kwestionariusze, karty oraz charakterystyka produktu leczniczego. 
  3. Szczepionki dostarczone z RARS, w zależności od rodzaju, występują w różnych formach: koncentratu do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, gotowej zawiesiny do wstrzykiwań lub roztworu do wstrzykiwań. W każdym przypadku są to opakowania wielodawkowe (od 6 do 10 dawek) – co oznacza, że przed podaniem muszą być przygotowane. 
  4. Przygotowanie szczepionki następuje w punkcie przygotowywania szczepionek, w warunkach sterylnych, w komorze laminarnej, czyli specjalistycznym urządzeniu wykorzystywanym w laboratoriach do pracy w warunkach sterylnych. 
  5. Szczepionki po przygotowaniu (rozcieńczeniu lub podzieleniu na dawki) mogą być przechowywane w temperaturze od 2 do 25 st. Celsjusza przez okres do 6 godzin.  
  6. Przygotowane szczepionki są dostarczane na punkt szczepień zgodnie z zachowaniem zasad aseptyki oraz zapotrzebowaniem.  
  7. Pielęgniarka szczepiąca nie pobiera preparatu przy pacjencie, korzysta już z uprzednio przygotowanego zestawu do iniekcji, w skład którego wchodzą: strzykawka, igła jałowa oraz  preparat. 
  8. Po wykonaniu iniekcji strzykawka jest wyrzucana do pojemnika na odpady medyczne. 

 

Szczepienia to jedyna znana dziś metoda skutecznego przeciwdziałania zachorowaniom na COVID19. Powszechne szczepienie daje szansę na skuteczne pokonanie pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2. Zespół medyczny Szpitala Narodowego gorąco zachęca wszystkich do rejestrowania się na szczepienia. 

informacje o firmie
informacje o firmie