zdrowie

Przyjęcia pacjentów w sytuacjach krytycznych i awaryjnych

31.03.2021 | Szpital Narodowy

Od wtorku, 30 marca, w sytuacjach krytycznych istnieje możliwość awaryjnego przyjmowania pacjentów do Szpitala Narodowego z pominięciem szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) w szpitalach stacjonarnych. Zmiana ta ma pomóc w odciążeniu przepełnionych SOR-ów i będzie stosowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych - podstawą systemu przyjmowania do szpitali tymczasowych pozostają SOR-y. To nadal one delegują pacjentów do szpitali stacjonarnych lub tymczasowych.

Sytuacje krytyczne i awaryjne

Ze względu na zgłaszane przepełnienie SOR-ów, za awaryjną uznać możemy sytuację, w której zespół wyjazdowy (obsada karetki) obserwuje, że na podjeździe przed SOR stoją już inne zespoły ratownicze, przy równoczesnym pogarszaniu się stanu pacjenta będącego w karetce. W takiej sytuacji zespół może wykonać telefon do centrum koordynacji szpitala tymczasowego. Centrum wydaje decyzję o ewentualnym przyjeździe danego zespołu z pominięciem pobytu pacjenta na SOR. Nie ma możliwości przyjazdu bezpośrednio do Szpitala Narodowego. Nie posiada on, jak wszystkie pozostałe szpitale tymczasowe, SOR i nie jest w stanie obsłużyć zespołów wyjazdowych bez wcześniejszego uzgodnienia z centrum koordynacji.

Nie zdefiniowano, jaka liczba karetek oczekujących przed SOR może zostać uznana przez zespół wyjazdowy jako awaryjna i zmuszająca do kontaktu bezpośrednio z centrum koordynacji szpitala tymczasowego. Tu decyzja pozostaje w decyzyjności i ocenie stanu pacjenta przez zespół karetki.

Fazy wdrażania szpitali tymczasowych

Tworzenie szpitali tymczasowych podzielono na trzy fazy. W pierwszej szpitale tymczasowe miały być tylko zabezpieczeniem placówek standardowych. Wtedy przejście przez SOR było obligatoryjne. W drugiej fazie złagodzono kryteria przyjęcia. W trzeciej fazie, w którą aktualnie wchodzi polski system ochrony zdrowia, SOR nie jest obligatoryjny w wyżej opisanych sytuacjach awaryjnych.

Należy pamiętać, że rolą szpitali tymczasowych, w tym Szpitala Narodowego, jest przyjmowanie pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).

informacje o firmie
informacje o firmie