polityka środowisko naturalne/ekologia

Plan dla Polski: Polska na zielonym szlaku, czyli neutralność klimatyczna do 2050 r.

Warszawa, 29.03.2021.

Plan dla Polski: Polska na zielonym szlaku, czyli neutralność klimatyczna do 2050 r.

Dziś odbyła się prezentacja kolejnej odsłony „Planu dla Polski: #WiemyJak” Polski 2050, poświęconej neutralności klimatycznej. Szymon Hołownia, lider Polski 2050 przedstawił kluczowe założenia planu dojścia do neutralności klimatycznej naszego kraju do 2050 r., przedstawione na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.nazielonymszlaku.pl

Założenia planu zostały wypracowane przez ekspertów Instytutu Strategie 2050, współpracującego z Polską 2050. Główne założenia planu to: zmiana ustawy o OZE, wymiana wszystkich kopciuchów do 2030 r., gruntowna zmiana programu Czyste Powietrze, finansowe wsparcie dla rolników, doprowadzenie połączeń kolejowych napędzanych czystą energią do wszystkich miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców, gruntowne zmiany w programie edukacji, powołanie tzw. „zielonego wiceministra”, wprowadzenie dochodu równego pensji minimalnej dla zwalnianych pracownikówkopalń, przedsiębiorstw okołogórniczych i przemysłów energochłonnych.

„Rozmowa o neutralności klimatycznej jest dziś koniecznością. Każdy dzień, w którym nic z tym nie robimy, to dzień zabrany z życia naszych dzieci”, powiedział Szymon Hołownia. „Czas odmierza nam nie tylko tykająca coraz szybciej klimatyczna bomba zegarowa, ale także koszmarne koszty spalania węgla, zanieczyszczania powietrza i dewastacji zasobów naturalnych”, podkreślił lider Polski 2050.

DROGOWSKAZY ZIELONEGO SZLAKU

  1. Korzyści z zielonej transformacji mają odnieść wszyscy. Inwestycje powinny zmniejszać emisję, ale też zasypywać nierówności, istniejące w polskim społeczeństwie. Potrzebne jest wsparcie dla tych, którzy ponoszą większe koszty związane z osiągnięcie neutralności klimatycznej.
  2. Zielony szlak musi zostać wytyczony wspólnie z obywatelami. Mieszkańcy Polski muszą go wybrać świadomie, bo dotyczy każdego z nas.
  3. Należy zadbać, by w efekcie transformacji polscy przedsiębiorcy, rolnicy i polski przemysł stawali się coraz bardziej konkurencyjni w Unii Europejskiej i w świecie.

Jako jedno z najważniejszych źródeł finansowania transformacji Szymon Hołownia wskazał środki z Funduszu Odbudowy, zwracając jednocześnie uwagę na pilną potrzebę powstania Polskiego Zielonego Funduszu, zasilanego m.in. z dochodów z pozwoleń na emisję CO2 (obecnie ok. 20 mld zł rocznie).

KAMIENIE MILOWE

  1. 40% energii elektrycznej z OZE do 2030 roku 40% przy jednoczesnej redukcji emisji o 45%
  2. Odejście od węgla najpóźniej 2040 roku, przy czym zasadniczy skok dokona się wcześniej – przez ostatnie pięć lat użycie węgla w energetyce będzie minimalne.
  3. Najpóźniej do 2050 roku nasza gospodarka będzie oparta na czystej energii, osiągniemy neutralność klimatyczną.

„Z tą zmianą związane są koszty, ale to przede wszystkim ogromna szansa. Podróż zielonym szlakiem przyniesie nam realne korzyści”, przekonywał Szymon Hołownia.

Szymonowi Hołowni towarzyszyła Antonina Kania, przedstawicielka Pokolenia 2050, młodych aktywistów Ruchu Polska 2050. Tosia podkreślała jak istotny jest temat neutralności klimatycznej dla młodych Polaków. „Jestem oburzona, jak bardzo dzisiaj w pogoni za szybkimi politycznymi fajerwerkami politycznymi, zapomina się o naszej przyszłości”, powiedziała Kania. „Chciałabym, aby w Polsce w 2050 roku było czyste powietrze. Bym ogrzewającmój dom nie zatruwała środowiska, mogła jeździć́ do pracy autobusem napędzanym czystym prądem. Pociągiem lub na rowerze”.

Przedstawiony dziś plan zostanie poddany szerokiej debacie społecznej. Już dziś (29 marca) o godzinie 18:00 odbędzie się publiczna debata z udziałem Szymona Hołowni, lidera Polski 2050, Ilony Jędrasik, Client Earth, Dominiki Lasoty, aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24.com i Krzysztofa Bolesty, eksperta Instytutu Strategie 2050. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050. Debatę można śledzić na żywo na profilu Facebook Strategii 2050. Transmisja dostępna będzie także pod adresem w serwisie YouTube:https://youtu.be/EGBHVR3IUnU

Kompletny raport autorstwa Krzysztofa Bolesty, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz i Jana Szyszko, ekspertów Instytutu Strategie 2050 przywspółpracy Katarzyny Kwiecińskiej-Otachel i Michaliny Bojanowskiej dostępny jest na stronie Instytutu pod adresem: https://strategie2050.pl/analiza-polska-na-zielonym-szlaku-strategia-dojscia-do-neutralnosci-klimatycznej/

Polska 2050 wzmacnia przekaz dotyczący wagi problemu neutralności klimatycznej przez czasową zmianę identyfikacji wizualnej. Przez najbliższe dwa tygodnie kolor żółty, jednoznacznie kojarzący się z Polską 2050, zostanie zmieniony na kolor zielony – barwę Zielonego Szlaku.

Zapis wideo dzisiejszej prezentacji:

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: +48 514 048 867

informacje o firmie

  fot. T. Kaczor 

załączniki

więcej z kategorii polityka

kontakt dla mediów
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050
Biuro Prasowe Ruchu Polska 2050

media@polska2050.pl

tel: +48 514 048 867

informacje o firmie

  fot. T. Kaczor