zdrowie sprawy społeczne rodzina
Komunikat o dostępności łóżek oraz rekrutacji personelu w Szpitalu Narodowym
W piątek, 26 marca o godzinie 16:00 w Szpitalu Narodowym przebywało 282 pacjentów na 550 fizycznie dostępnych i gotowych łóżek. Placówka dysponowała personelem medycznym niezbędnym do zapewnienia opieki dla 318 pacjentów. Aktualnie do respiratorów podłączonych jest 20 pacjentów na 26 dostępnych miejsc IOT.
Rekrutacja pracowników
Szpital prowadzi ciągłą rekrutację kadry medycznej oraz na bieżąco analizuje możliwości zwiększenia liczby pacjentów tak, by w sposób ciągły utrzymywać nadwyżkę wolnych miejsc w stosunku do potrzeb wynikających z pandemii COVID-19 na terenie województwa mazowieckiego.
Przypominamy, że Szpital Narodowy prowadzi rekrutację w sposób odpowiedzialny. Wbrew pojawiającym się w mediach oskarżeniom szpital weryfikuje, czy personel zgłaszający się do pracy nie osłabia możliwości innych placówek. Jednocześnie nie mamy możliwości sprawdzenia, czy dany pracownik równolegle aplikuje jeszcze do innych szpitali. W tym sensie każda osoba zgłaszająca się do pracy w Szpitalu Narodowym podejmuje samodzielną decyzję, w której placówce (za zgodą dotychczasowego pracodawcy) chce dodatkowo pracować. Na etapie rekrutacji nie mamy możliwości sprawdzania, w jakich innych placówkach pracownik stara się o pracę – więc nie możemy wpływać na indywidualne decyzje pracowników.
Tak jak wszystkie szpitale, Szpital Narodowy boryka się z brakiem kadry medycznej. Kadra zarządzająca szpitala podtrzymuje deklarację, że pomimo tych trudności Szpital Narodowy utrzyma ciągłą gotowość do przyjmowania chorych na COVID-19 kwalifikujących się do przyjęcia do szpitala tymczasowego.
Dostępność łóżek
Na terenie PGE Narodowego przygotowanych jest 550 miejsc dla osób chorych na COVID-19. Są one fizycznie gotowe do przyjmowania pacjentów. Wszystkie te łóżka mają dostęp do instalacji tlenowej, a w związku z tym, że szpital posiada własny system pozyskiwania tlenu z powietrza, nie ma ryzyka, że go zabraknie.
Należy przy tym wyjaśnić, że łóżka te zorganizowane są na dwóch piętrach przestrzeni wydzielonej na PGE Narodowym. Do niedawna (przed 3 falą) nie było zapotrzebowania na tak wiele łóżek, dlatego pacjenci rozlokowani byli tylko na jednym piętrze, natomiast na drugim zorganizowany został punkt szczepień. Było to podyktowane koniecznością racjonalnego zarządzania zasobami i było optymalne ekonomicznie.
W momencie nadejścia trzeciej fali uruchomione zostało drugie piętro (a punkt szczepień został przeniesiony do innej części PGE Narodowego - bez straty dla efektywności szczepień). W efekcie w szpitalu jest 550 gotowych łóżek.
Natomiast kolejne 100-120 łóżek można uruchomić we wschodniej części obiektu, co da łącznie 650 – 670 miejsc. Do pomieszczeń, w których mają być umieszczone te łóżka doprowadzony jest tlen, co ułatwia rozbudowę; wymaga jedynie rozprowadzenia do łóżek po szybkiej adaptacji.
Decyzja o dalszym zwiększaniu liczby łóżek będzie wymagała rozbudowy instalacji i będzie podejmowana adekwatnie do potrzeb.