zdrowie sprawy społeczne

Szybko rośnie liczba pacjentów kierowanych do Szpitala Narodowego w Warszawie, szpital przygotowuje otwarcie kolejnych unitów

01.03.2021 | Szpital Narodowy

Liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji szybko wzrasta. W ciągu ostatnich 7 dni do Szpitala Narodowego w Warszawie przyjęto 113 pacjentów; w tym czasie wypisano 37 osób. W związku z przewidywanym dalszym wzrostem liczby zachorowań, rozpoczęto procedurę uruchamiania kolejnych unitów (modułów, na które podzielony jest Szpital). Najbliższy zostanie włączony do użytku od wtorku 2 marca.

Aktualnie w Szpitalu Narodowym uruchomione są cztery unity, w ramach których możliwe jest zapewnienie opieki dla 166 osób. Dalszy wzrost liczby pacjentów wymaga uruchamiania kolejnych unitów, a do ich obsługi niezbędne jest zwiększenie liczby personelu medycznego.

Dlatego zespół CSK MSWiA już dziś apeluje do wszystkich osób zainteresowanych pracą w szpitalu tymczasowym o zgłaszanie gotowości do pełnienia dyżurów.

Co ważne, wszystkie zgłaszające się osoby są weryfikowane. Szpital sprawdza czy dana osoba nie odchodzi ze swojej dotychczasowej placówki, a jeżeli traktuje szpital tymczasowy jako dodatkowe zajęcie, to czy ma zgodę szefa przełożonego z macierzystej placówki na dyżurowanie w Szpitalu Narodowym (i czy zatrudnienie tej osoby w szpitalu tymczasowym nie osłabi ich potencjału).

Jest bardzo ważne, by zespół szpitala tymczasowego dysponował jak największą pulą personelu gotowego do stawienia się na dyżurze – to zapewni możliwość szybkiego uruchamiania kolejnych modułów, adekwatnie do potrzeb wynikających z sytuacji epidemiologicznej.

Personel Szpitala Narodowego – zasady zatrudniania

Szpital podzielony jest na moduły - czyli tzw. "unity". Każdy unit składa się z 28 łóżek i jednorazowo może w nim przebywać 28 pacjentów. Pracownicy Szpitala Narodowego pracują na 12 godzinnych zmianach w „systemie 3/3” co oznacza, że po trzech godzinach pracy w kombinezonie w strefie brudnej pracownik udaje się na trzygodzinny odpoczynek. Wtedy zastępuje go inny pracownik, a po kolejnych trzech godzinach znowu dochodzi do zamiany.

Jednym unitem, czyli 28 pacjentami, w każdym momencie opiekują się:
1 lekarz
3-4 pielęgniarki
1 opiekun medyczny

W praktyce oznacza to, że do zapewnienia pełnej opieki przez 12 godzin potrzebnych jest 2 lekarzy, 6-8 pielęgniarek oraz 2 opiekunów medycznych. Szpital zawarł ramowe umowy cywilnoprawne, które umożliwiają tworzenie zespołów niezbędnych do pracy, według zasady opisanej powyżej. Liczba personelu pracującego w danym momencie w szpitalu jest uzależniona od liczby uruchomionych unitów - uruchamianie kolejnych modułów wymagać będzie zwiększenia liczby personelu medycznego.

Dodatkowo w szpitalu tymczasowym zlokalizowany jest punkt szczepień, w którym wykonywanych jest do 1000 szczepień dziennie. Aby możliwe było zrealizowanie takiej liczby szczepień niezbędne jest zapewnienie puli pracowników medycznych gotowych do stawienia się na dyżurze.

Do realizacji takiej liczby szczepień w ciągu jednego dnia potrzebnych jest:
7-8 lekarzy
5-7 osób personelu pielęgniarskiego/ratownikwów
6 osób personelu administracyjnego (rejestracja)

Identycznie jak w przypadku personelu medycznego w szpitalu, podpisane umowy stanowią pulę pracowników, z którymi na bieżąco ustalane są dyżury w miarę ich dostępności oraz potrzeb punktu szczepień.

informacje o firmie
informacje o firmie