Statystyki Szpitala Narodowego 10-16.02.2021
16.02. o godzinie 23.59 w Szpitalu Narodowym przebywało 51 pacjentów na 84 gotowe łóżka. W ciągu tygodnia szpitale 44 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 35 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 590 osób.
Uwaga: w związku ze zmianą częstotliwości publikacji statystyk na przełomie roku, doszło do błędu w zestawieniu łącznej liczby pacjentów obsłużonych przez szpital tymczasowy. Liczba ta była zaniżona o 25 osób. Błąd powstał w grudniu 2020 roku, w związku z jego wykryciem dla zachowania spójności i przejrzystości dane zostały skorygowane.
Fakty na temat Szpitala Narodowego:
- Duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia i starają się ich uruchomić.
- Miesięczne koszty funkcjonowania szpitala są znacznie niższe, niż pojawiająca się w mediach kwota 21,5 mln zł. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem media.szpitalnarodowy.pl
- To, że nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).
- Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA.
- Personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.
- Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich.