sprawy społeczne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Poczta Polska zacieśniają współpracę

12.02.2021 | Poczta Polska

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Poczta Polska podejmują wspólne działania na rzecz promowania polskiego dziedzictwa kulturowego. Współpraca w zakresie upowszechniania wiedzy o Polsce i polskim dziedzictwie kulturowym w świecie to główne założenia porozumienia zawartego dziś pomiędzy obiema instytucjami.  

Na mocy porozumienia, podpisanego dziś przez wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk oraz prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota i wiceprezesa Wiesława Włodka, strony wyraziły wolę nawiązania ścisłej i stałej współpracy w zakresie upowszechniania wiedzy o Polsce i  polskim  dziedzictwie  kulturowym  w świecie. Współpraca obejmie w szczególności wspólne inicjatywy na rzecz popularyzacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej, służącej kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski i Polaków oraz zacieśnianiu relacji z Polonią i Polakami za granicą. Dzięki porozumieniu możliwe będzie efektywniejsze wykorzystania kartek i znaczków pocztowych w polityce polonijnej i dyplomacji publicznej, przede wszystkim do honorowania ważnych z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej osób, rocznic, miejsc w Polsce i poza jej granicami.

Nie jest przesadą stwierdzić, że Poczta Polska jest partnerem Ministerstwa Spraw Zagranicznych od wieków. Jako jeden z najstarszych usługodawców na terenie Polski wykonujący swoje obowiązki od 18 października 1588  ściśle współdziałała z Koroną i administracją państwową. Mam nadzieję, że aktywnymi „ambasadorami polskości” staną się również filateliści, jako jedni z pierwszych, którzy mam nadzieję docenią szereg nowych emisji filatelistycznych związanych z polską dyplomacją i Polakami na świecie  – powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk

Porozumienie jest również deklaracją wspólnych działań wzmacniających promocję polskiej kultury, historii, nauki i innowacji, języka polskiego, edukacji, sportu, turystyki oraz gospodarki, jak również  nawiązywania wzajemnych kontaktów z zagranicznymi i polskimi instytucjami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie dążyło do promocji działalności Poczty Polskiej poprzez sieć placówek dyplomatyczno-konsularnych i Instytutów Polskich.

Poczta Polska to nie tylko największa firma infrastrukturalna w kraju, która każdego dnia profesjonalnie wykonuje powierzone jej zadania, ale również symbol państwowości oraz propagator najważniejszych zasad i wartości. W swoich działaniach, w tym zwłaszcza tych związanych z filatelistyką, nasza firma przypomina i kultywuje pamięć o najbardziej doniosłych wydarzeń w dziejach Rzeczypospolitej. Polskie walory filatelistyczne cieszą się też międzynarodowym uznaniem, czego dowodem może być chociażby pierwsza nagroda w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. Wierzę, że zawarte dziś porozumienie przyczyni się do  popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego i kształtowania pozytywnego wizerunku naszego kraju – podkreślił Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej. 

Porozumienie przewiduje również konsultacje merytoryczne w zakresie projektowania znaczków oraz kartek z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej, o tematyce upamiętniającej wydarzenia związane z relacjami międzynarodowymi - w szczególności historyczne, polityczne oraz społeczne, a także z zakresu polskiej kultury, nauki, innowacji, języka polskiego, edukacji, sportu, turystyki i gospodarki. 

Poczta Polska we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych wydała wiele emisji filatelistycznych, m.in.  „Polacy na Syberii” – Wacław Sieroszewski” czy „100-lecie Polskiej Służby Zagranicznej”. W 2020 r. wspólnie uhonorowano „80. Rocznicę Bitwy o Anglię” i „150 lat Muzeum Polskiego w Rapperswilu”. W najbliższym czasie wydana zostanie także emisja „30. rocznica utworzenia Grupy Wyszehradzkiej". 

kontakt dla mediów
Rzecznik Prasowy Bank Pocztowy, Poczta Polska
Bartosz Trzciński

b.trzcinski@pocztowy.pl

tel: 22 328 74 71

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii sprawy społeczne