Informacja na temat zasad zatrudniania personelu w szpitalu tymczasowym
Specyfiką szpitala tymczasowego jest to, że działa w stałej dyżurowej obsadzie lekarskiej. Nie jest tak, że rano jest wielu lekarzy, którzy idą na obchód. Cały czas są to zespoły dyżurne.
Liczba personelu Szpitala Narodowego jest dopasowywana do aktualnych potrzeb wynikających z:
- liczby pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu
- liczby szczepień realizowanych na terenie Szpitala Narodowego.
Szpital posiada pulę pracowników, z którymi zawarł umowy cywilnoprawne (ponad 500 umów), dzięki czemu może na bieżąco kompletować zespół niezbędny do pracy, według zasady opisanej poniżej.
Szpital podzielony jest na moduły - czyli tzw. "unity". Każdy unit składa się z 28 łóżek, w którym może przebywać 28 pacjentów.
Pracownicy Szpitala Narodowego pracują w systemi 3/3 co oznacza, że po 3 godzinach pracy w kombinezonie pracownik udaje się na 3-godzinny odpoczynek (kiedy zastępuje go inny pracownik), po czym po 3 godzinach następuje zamiana).
Jednoczasowo 28 pacjentami na każde 12 godzin opiekuje się:
- 1 lekarz
- 3-4 pielęgniarki
- 1 opiekun medyczny
W praktyce oznacza to, że do zapewnienia pełnej opieki przez 12 godzin potrzebnych jest 2 lekarzy, 6-8 pielęgniarek oraz 2 opiekunków medycznych.
Liczba personelu pracującego zależy więc od liczby uruchomionych unitów i jest zmienna w czasie.
Dodatkowo w Szpitalu Narodowym fukcjonuje oddział intensywnej opieki, działający według powyższej zasady, w którym pracuje jednoczasowo:
- 2 lekarzy
- 4 pielęgniarki
Ponadto funkcjonuje punkt przyjęć i zespół transportowy, w którym jednoczasowo pracuje w tym samym systemie:
- 1 lekarz
- 1 rejestratorka
- 2 ratowników
- 2 ratowników medycznych (karetka)
Dodatkowo w szpitalu tymczasowym zlokalizowany jest także punkt szczepień, w którym wykonywanych jest ok. 1000 szczepień dziennie. Aby możliwe było zrealizowanie takiej liczby szczepień niezbędne było zawarcie ok. 90 umów cywilnoprawnych. Nie oznacza to, że codziennie w szpitalu przebywa tylu pracowników, ponieważ do realizacji takiej liczby szczepień w ciągu jednego dnia potrzbnych jest:
- 7-8 lekarzy
- 5-7 osób personelu pielęgniarskiego/ratownikwów
- 6 osób personelu administracyjnego (rejestracja)
Identycznie jak w przypadku personelu medycznego w szpitalu, podpisane umowy stanowią pulę dostepnych pracowników, z którymi na bieżąco ustalane są dyżury w miarę ich dostępności oraz potrzeb punktu szczepień.
W mediach pojawiają się nieprecyzyjne informacje na temat tego, że w szpitalu zatrudnionych jest więcej osób personelu, niż znajduje się w nim pacjentów. Szpital tymczasowy to nie jest regularna placówka, gdzie jest ordynator i cały zespół specjalistów, którzy do 15.00 pracują, a potem na dyżurze zostają dwie osoby. W szpitalu tymczasowym pracuje ordynator i zespół dyżurny, który się zmienia co 3 godziny, ze względu na specyfikę pracy w kombinezonach i maskach. W ciągu 24 godzin jest 8 zmian zespołów.
Na dzień 10 lutego 2021 kadry dostosowane są do obsługi 84 łóżek. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, w ciągu doby można tę liczbę zwiększyć do 112 i dalej. Liczby są prognozowane na podstawie bieżących informacji na temat potrzeb w tym zakresie. To najbardziej efektywny sposób zarządzania kadrą.