kultura/sztuka/rozrywka sprawy społeczne

W pandemicznej rzeczywistości częściej spędzamy czas w myśl hasła DIY

22.03.2021 | Prezentmarzeń

Aż 88% Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Dlatego znaczenia nabiera poszukiwanie nowych sposobów na spędzanie czasu wolnego w domu. Potrzebujemy odskoczni od pandemicznej rzeczywistości, codziennej rutyny i stresu. Rośnie zainteresowanie rozwijaniem umiejętności w myśl hasła DIY, czyli "do it yourself", które realizujemy w domu  majsterkując, tworząc naturalne kosmetyki czy biżuterię. 

W sieci pojawia się na bieżąco wiele nowych pomysłów na kreatywne i aktywne spędzanie czasu. Kursy online, zarówno podnoszące kompetencje zawodowe, jak również jako forma rozrywki, stały się formą odskoczni od pandemicznej rzeczywistości. Jak pokazały wyniki badania "Czas wolny Polaków podczas koronawirusa" serwisu Prezentmarzeń, co trzeci respondent chętnie rozwija swoje zainteresowania uczestnicząc w transmisjach w mediach społecznościowych. Dla 29% optymalną formą jest korzystanie z poradników internetowych. Zdaniem 22% z sukcesem można rozwijać swoje pasje i nowe hobby w postaci kursów online.

Brak kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi, swobodnego spędzania czasu poza domem oraz możliwości udziału w zajęciach stacjonarnych, rozwijających nasze pasje spowodował, że zaczęliśmy poszukiwać różnych kursów tematycznych online. W minionym roku, jak wynika z danych serwisu Prezentmarzeń, rosło zainteresowanie warsztatami online, rozwijającymi zdolności manualne, jak choćby kurs robienia mydła, świec czy tworzenia biżuterii. Chętnie wybierano warsztaty pozwalające wykonać samodzielnie w domu produkty do użytku codziennego, jak przykład naturalne kosmetyki. Popularnością cieszyły się także warsztaty plastyczne i artystyczne, jak na przykład malowanie żywicą, kurs makramy, fotografii czy rysunku. 

Pandemia sprawiła, że w ramach rozrywki online, realizowanej bez wychodzenia z domu, zaczęliśmy rozwijać zainteresowania, które dotychczas postrzegaliśmy jako aktywności wymagające bezpośredniego kontaktu z nauczycielem czy instruktorem. Działając zgodnie z hasłem „zrób to sam” po zdobyciu podstawowych umiejętności w trakcie warsztatu online, zaczęliśmy doskonalić swoje zdolności plastyczne, muzyczne czy praktyczne, również majsterkując. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Niestety, na ten moment nikt nie jest w stanie przewidzieć jak szybko wrócimy do dawnych form spędzania czasu wolnego, za którymi bardzo tęsknimy, jak potwierdziły odpowiedzi respondentów badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa”. Dlatego kluczowa dla kondycji psychicznej staje się umiejętność organizowania sobie czasu wolnego w domu, który możemy realizować w myśl hasła DIY, czyli „do it yourself”. 

Jednym z ważnych elementów zadbania o kondycję psychiczną jest ciągłe samodoskonalenie się. W sytuacji przedłużającej się pandemii, powinniśmy szukać nowych zajęć i dziedzin wiedzy, które pomogą nam zagospodarować czas spędzany w domu. Możemy także zainspirować bliską nam osobę, podarowując jej voucher na realizację warsztatu tematycznego czy kursu online, który pozwoli jej na przykład stworzyć własnoręcznie wykonaną biżuterię czy kosmetyki, a towarzyszące temu doświadczenie dostarczy wiele radości.

Czas wolny spędzany w myśl zasady DIY zyskuje na wartości w czasie przedłużającej się pandemii. Zdobywamy nowe umiejętności, rozwijamy zainteresowania, ale przede wszystkim staramy się w ten sposób znaleźć odskocznię od otaczającej nas trudnej rzeczywistości.

*W materiale prasowym wykorzystano wyniki badania „Czas wolny Polaków podczas koronawirusa” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń w 2020 roku.

kontakt dla mediów
Anna Buczyńska
Innovation PR
Anna Buczyńska

a.buczynska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 440

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii kultura/sztuka/rozrywka

kontakt dla mediów
Anna Buczyńska
Innovation PR
Anna Buczyńska

a.buczynska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 440

informacje o firmie