Statystyki Szpitala Narodowego 29-31.12.2020
31.12 o godzinie 9:00 w Szpitalu Narodowym przebywało 57 pacjentów na 84 gotowe łóżka. W ciągu dwóch dni szpitale 35 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 20 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 305 osób. W niedzielę 27 stycznia rozpoczęły się szczepienia lekarzy i pracowników medycznych przeciw COVID19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Członkowie personelu medycznego Szpitala Narodowego znaleźli się w gronie pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Wszyscy zaszczepieni czują się bardzo dobrze.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że zaczęliśmy szczepić nasz personel. Jest to duża nadzieja, bo jeżeli szczepionka będzie na tyle skuteczna jak to jest przewidywane to będziemy mogli zajmować się pacjentami bez kombinezonów czy masek– mówi dr n. med. Jacek Nasiłowski Ordynator Oddziału Zachowawczego Szpitala Narodowego. Jest to bardzo ważny aspekt psychologiczny dla pacjentów bo w tej chwili jesteśmy dla nich anonimowi, a mamy nadzieję, że to się zmieni kiedy będziemy mogli bez masek i kombinezonów się nimi zajmować - dodaje dr n. med. Jacek Nasiłowski.
Fakty na temat Szpitala Narodowego
1.Duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia i starają się ich uruchomić.
W krótkim materiale video przedstawiamy stan pacjentów.
2. Miesięczne koszty funkcjonowania szpitala są znacznie niższe, niż pojawiająca się w mediach kwota 21,5 mln zł. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem https://media.szpitalnarodowy.pl/aktualnosci/pr/624755/oswiadczenie-w-zwiazku-z-publikacja-portalu-wp-pl-o-miesiecznych-kosztach-funkcjonowania-szpitala-narodowego
3. To, że nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).
4. Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA.
5. Personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.
6. Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich.
Zmiana częstotliwości zamieszczania informacji i statystyk
Od początku 2021 roku statystyki będą zamieszczone raz w tygodniu (w środę) jednak w miarę możliwości będą one wzbogacone o materiały zdjęciowe lub wideo. Pierwsze statystyki w nowym cyklu zostaną opublikowane 6 stycznia 2021 r.