Statystyki Szpitala Narodowego 05-06.12.2020
06.12 o godzinie 23:59 w Szpitalu Narodowym przebywało 56 pacjentów na 84 gotowe łóżka. W ciągu dwóch dni szpitale 8 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym w celu skierowania pacjentów na leczenie do szpitala tymczasowego, z czego 5 pacjentów zostało przyjętych do hospitalizacji. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych (przyjętych do leczenia) wynosi 166 osób.
Komentarz
W pierwszym tygodniu grudnia 2020 roku placówki 44 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym w celu skierowania pacjentów na leczenie, z czego 19 osób zostało przyjętych do hospitalizacji. Obecnie, szpital obsługuje 56 pacjentów, którzy korzystają z pełnej obsady personelu przeznaczonego do obsługi 84 gotowych łóżek. Placówka apeluje do innych podmiotów o kierowanie pacjentów do Szpitala Narodowego w celu uwalniania ich najważniejszych zasobów i umożliwienia leczenia ciężej chorych.
Fakty na temat Szpitala Narodowego
W związku z nieprecyzyjnymi informacjami pojawiającymi się w ostatnich dniach w mediach prezentujemy najważniejsze fakty dotyczące szpitala tymczasowego Szpital Narodowy.
- To, że nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).
- Szpitale tymczasowe tworzy się w specyficznych warunkach sytuacji ekstremalnej, a z taką niewątpliwie mamy obecnie do czynienia. Rolą tego typu szpitali jest przyjmowanie pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych.
- Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA. Pojawiające się w mediach informacje o „wynagrodzeniu zarządu Szpitala Narodowego” są nieprawdziwe.
- Personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.
- Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich.