środowisko naturalne/ekologia przemysł ciężki

Gigantyczna inwestycja w czyste powietrze na Dolnym Śląsku. KGHM buduje Instalację Oczyszczania Gazów w Hucie Miedzi Legnica

26.11.2020 | KGHM Polska Miedź
Mimo wyjątkowego, podporządkowanemu procedurom epidemicznym roku, KGHM rozpoczyna zgodnie z planem kolejną ważną dla środowiska inwestycję w Hucie Miedzi Legnica. Na budowie innowacyjnej Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych powstały już fundamenty. Instalacja, która zmniejszy zanieczyszczenia nawet o 99 proc., będzie gotowa w przyszłym roku.

- Pandemia nie zmienia naszej strategii. Uruchomiliśmy kolejną znaczącą inwestycję, wartą około 110 milionów złotych. KGHM postawił na czyste powietrze, efektywność energetyczną i zieloną energię. Tym zmieniamy z roku na rok obraz polskiego przemysłu. W każdym z tych obszarów mamy już znaczące osiągnięcia i plany na przyszłość. – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

 

Innowacyjna instalacja

 

Nowa instalacja w Hucie Miedzi Legnica przejmie wstępnie oczyszczone gazy technologiczne i skieruje je do istniejącej wieży absorpcyjnej SO2. Stamtąd opary o znikomej zawartości zanieczyszczeń będą emitowane do atmosfery. W gazie będzie jedynie tlen, azot, woda, dwutlenek węgla i odrobina dwutlenku siarki. Docelowo inwestycja zmniejszy ładunek resztkowych zanieczyszczeń aż o 99 proc. 

 

Inwestycja zgodna z europejskimi normami

 

Wiceprezes KGHM ds. Produkcji Radosław Stach podkreśla, że instalacja pozwoli przerabiać w hucie różnego rodzaju koncentraty w najwyższym reżimie środowiskowym. – Jest to jeden z elementów programu BATAS, w którym dostosowujemy nasze instalacje do wymogów środowiskowych. To przełomowa inwestycja, nie tylko w Hucie w Legnicy, ale w całym KGHM – dodał Wiceprezes.

 

Instalacja będzie się składała z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz wieży kalomelowej. Dyrektor naczelny Huty Miedzi Legnica Michał Topolnicki dodaje, że inwestycja powstaje we współpracy ze spółką KGHM, BIPROMET. – Instalacja będzie dodatkowym węzłem w istniejącym w hucie ciągu technologicznym odsiarczania Solinox. Jej głównie zadanie to doczyszczenie gazów – mówi dyrektor huty.

 

Budowa w liczbach

 

Wymiary fundamentu - 31,8 x 31,8 m

Beton zużyty do budowy fundamentów - 1280 m3

Wysokość instalacji – 31 m

 

 

 

 

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie

załączniki

kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
KGHM Polska Miedź SA
Zespół Komunikacji

komunikacja@kghm.com

informacje o firmie