styl życia zdrowie

Kuracje odmładzające włosy. W czym tkwi ich moc?

22.12.2020 | Instytut Trychologii

Upływ czasu zdradza nie tylko siwizna, ale również kondycja naszych włosów. Z wiekiem maleje ich witalność, zwalnia tempo wzrostu. Włosy stają się matowe i cienkie oraz podatne na uszkodzenia. Korzystając jednak z możliwości jakie daje współczesna trychologia możemy skutecznie odmładzać włosy, stosując kuracje anti – agingowe. Co warto wiedzieć o kuracjach odmładzających włosy - zdradza trycholog.

Zdrowe włosy są jednym z wyznaczników młodego i promiennego wyglądu. Dodają cerze blasku, potrafią odciągnąć uwagę od małych defektów urody. Niestety również z wiekiem podlegają procesowi starzenia. Dodatkowo, jeśli są zniszczone na przykład nieprawidłową pielęgnacją czy nadużywaniem stylizacji, potrafią spowodować, że nasza twarz sprawia wrażenie zmęczonej i ziemistej.

Zadaniem kuracji odmładzających, które mogą być realizowane zarówno dla skóry głowy, mieszków włosowych i samych włosów jest ich mocna i głęboko regeneracja. Niezbędne jest także dostarczanie włosom antyoksydantów, jak również aminokwasów i minerałów, szczególnie miedzi, cynku i żelaza, czyli składników, których nam ubywa wraz z wiekiem. Bardzo ważnym elementem w terapiach ani-agingowych jest zachowanie równowagi między kuracjami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

Perła, puder diamentowy i kawior z myślą o regeneracji i odmładzaniu włosów

W gabinetowych kuracjach anti – aging dla włosów można efektywnie wykorzystać puder z japońskiej, czarnej perły, puder diamentowy oraz ekstrakt z zielonego kawioru, czyli luksusowe składniki bogate w substancje odżywcze i głęboko regenerujące.

Puder perłowy jest uzyskiwany z autentycznych czarnych pereł japońskich, pochodzących z naturalnych, niehodowlanych ostryg lub małży u wybrzeży Japonii, które nie nadają się na wyrób jubilerski, gdyż nie mają regularnego okrągłego kształtu. Ma on właściwości regenerujące i przeciwzmarszczkowe. Zawiera m.in. proteinę perłową zwaną conchiolin, która według wzoru strukturalnego odpowiada dokładnie ludzkiej keratynie i pozwala dokładnie regenerować łodygę włosa. Co ważne proces regeneracji jest długotrwały, bo proteina perłowa zawiera 20 niezbędnych aminokwasów, które są potrzebne do wytworzenia ciała włosa.

W kuracjach anti – aging dla włosów stosuje się również puder diamentowy, który powstaje w wyniku mikronizacji wyselekcjonowanych diamentów o sprecyzowanym szlifie i nacięciu. Promienie światła padające na strukturę włosów uzupełnione pudrem diamentowym pochłaniają dwa i pół razy wolniej światło w różnych kierunkach, co powoduje że na włosach pojawia się olśniewający refleks i włosy błyszczą. W preparatach trychologicznych występuje nie większy niż 3 mikrony, dzięki czemu ma właściwości wnikania w najgłębsze struktury włosa i umożliwia skuteczną regenerację. Nadaje on włosom gładkości i jedwabistości oraz tworzy delikatny biofilm poprzez uzupełnienie ubytków w łuskach łodygi włosa.

Wysoką skuteczność w terapiach anti - agingowych zarówno dla skóry i włosów wykazuje także ekstrakt z zielonego kawioru, zwany „perłą alg”. Posiada on higroskopijne właściwości, co zapewnia włosom idealne nawodnienie, nawilżenie i utrzymanie hydratacji. Zielony kawior zawiera także dużą ilość witamin i minerałów, które chronią łodygę włosa przed szkodliwym promieniowaniem UV pełniąc funkcję fotoprotekcyjną.

Terapia PDT jako uzupełnienie zabiegów odmładzających  

W ramach terapii anti - aging dla włosów, wykwalifikowany trycholog może również dobrać spersonalizowaną terapie systemem PDT jako uzupełnienie zabiegów trychologicznych, która wpływa korzystnie na wzmacnianie i porost nowych włosów.

Terapia fotodynamiczna, zwana inaczej systemem PDT oparta jest na diodach elektroluminescencyjnych LED. Emituje niekoherentną wiązkę o wąskim spectrum światła, dzięki czemu terapia jest bezinwazyjna oraz w pełni bezpieczna nie naruszając przy tym struktury skóry ani nie powodując jej przegrzania. Procesy zachodzące podczas naświetlania wykazują działanie na poziomie molekularnym, komórkowym i tkankowym. Emisja wiązki światła widzialnego z zakresu 400nm do 780nm, która zostaje skierowana na powierzchnie skóry dostarcza energii komórkom wywołując kaskadę reakcji biochemicznych. Diody emitują trzy podstawowe rodzaje świateł (czerwone, niebieskie, żółte) oraz trzy światła dwupasmowe (purpurowe, zielone, pomarańczowe).

Wykorzystując na przykład monochromatyczną wiązkę LED czerwoną 630nm, która jej moc pozwala na uzyskanie ATP (pewien rodzaj energii) w mieszku włosowym, możemy mieć wpływ na budowanie nowych sieci naczyń włosowatych. Prowadzi to do zwiększenia mikrocyrkulacji w naczyniach kapilaroskopowych, dzięki czemu mieszek włosowy jest lepiej dotleniony, a substancje odżywcze łatwiej są transportowane do macierzy. Przywraca odpowiedni cykl wzrostu włosa hamując i skracając przejście mieszka włosowego w okres telogenu, czyli czasu wypadania włosa. W efekcie włos jest mniej wrażliwy na negatywne czynniki. Te procesy spowalniają przebieg łysienia, odbudowują straty uzyskując przyrost nowych włosów i wzmocnienie obecnych. – tłumaczy trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Moc proteoglikanów w walce o zdrowe, piękne włosy

Odmładzanie włosów polega także na przywracaniu prawidłowego cyklu wzrostu włosa, który może zostać zakłócony przez czynniki zewnętrzne, jak na przykład restrykcyjne diety, przyjmowane leki czy stres. Czynniki te powodują, że czas anagenu, czyli aktywnej fazy wzrostu włosa z przykładowych 5 lat może skrócić się do nawet do 3 lat. Wówczas cebulka włosowa będzie słabsza, włosy będą cieńsze, słabsze oraz zaczną szybciej wypadać. Odkryciem w odmładzaniu włosów, dzięki któremu możemy przywrócić prawidłowy czas anagenu ze skróconego do prawidłowego czasu trwania, jest terapia polegająca na regularnej suplementacji proteoglikanami.

Proteoglikany wyrównują fazę anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo mają wpływ na aktywację komórek macierzystych w mieszkach włosowych, aby finalnie zapoczątkować fazę anagenu. Suplementacja proteoglikanami polecana jest w terapii każdego typu łysienia, gdyż skutecznie wydłuża fazę anagenu do prawidłowego czasu jej trwania. Dodatkowo bezpośrednio wpływają na rozpoczęcie fazy anagenu w uśpionych mieszkach włosowych. Na rynku są już dostępne preparaty wykorzystujące siłę proteoglikanów, które możemy stosować w terapiach domowych. - wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Korzystając z kuracji anti – aging i innych nowoczesnych rozwiązań, możemy nie tylko spowolnić proces starzenia się włosów, ale również je odmłodzić.

informacje o firmie
informacje o firmie