styl życia zdrowie

Jak dbać o włosy w czasach pandemii

26.11.2020 | Instytut Trychologii

Nie należy zapominać, że również włosy narażone są na osiadanie kropelek śliny zawierających koronawirusa. Jeśli znajdujemy się obok osoby, która kaszle, kicha czy nawet oddycha blisko nas może przenieść na nas chorobę. Dlatego obecnie głowę powinno myć się codziennie i to dwa razy. Jednak przy tak częstym myciu głowy warto zadbać o właściwą ich pielęgnację.

Kiedy wieczorem kładziemy się spać wycieramy nasze włosy o poduszkę, która ma bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi, oczami czy nosem. W ten sposób możemy również przenieść pośrednio wirusa - dlatego każdego dnia powinniśmy również umyć głowę.

Jak wynika z badania „Pielęgnacja włosów i schorzenia skóry głowy Polaków” ponad 61% respondentów myje włosy codziennie, najczęściej używając szamponu drogeryjnego (73%). Niewiele osób słyszało o specjalistycznych szamponach trychologicznych – tylko 4% osób. Aż 85% respondentów nigdy nie stosowało specjalistycznych produktów trychologicznych.

Odpowiedni szampon może mieć również właściwości wspomagające porost włosów. Taki kosmetyk przy jednoczesnym myciu głowy wspomaga również proces wzrostowy włosów. Kosmetyk ten przedłuża fazę anagenową włosów, czyli etap rozwoju włosów, w którym rosną.

Ważne jest aby zdawać sobie sprawę, że składniki znajdujące się w preparatach kosmetycznych znajdują się w odpowiednej kolejności. Początek listy otwierają składniki, których jest najwięcej. Wraz z kolejnymi składnikami ich zawartość procentowa spada.

Włosy zbudowane są w większości z białka, czyli keratyny. Do produkcji keratyny organizm potrzebuje głównie aminokwasów, takich jak: walina, prolina, seryna, histydyna. Aminokwasy te są niezbędnymi elementami do prawidłowego wzrostu włosa poprzez spajanie elementów białkowych (keratyny) tworzącej łodygę włosa. Aminokwasy w przypadku włosów muszą być dostarczane organizmowi regularnie. Tylko wtedy spełniają swoją rolę. Możemy dostarczyć je za pomocą pożywienia, a także przy pomocy suplementacji. Zewnętrzna suplementacja to wszelkiego rodzaju wcierki i płukanki z zawartością tychże aminokwasów. - wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Gdy nasz organizm posiada zbyt mało aminokwasów nasze włosy staną się łamliwe i zaczną wypadać. Żeby skutecznie zadbać o włosy i paznokcie należy pamiętać, że w procesie ich budowy, poza aminokwasami siarkowymi, czynny udział biorą także witaminy A, E, z grupy B, a także żelazo i cynk.

Mycie włosów to nie tylko dbanie o higienę, ale również zabieg pielęgnacyjny dlatego tak istotne jest aby wykonywać go prawidłowo. Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. Bardzo ważne jest również pamiętanie o dokładnym spłukiwaniu włosów pomiędzy myciem. Istotne jest również, aby wybierać szampony, które są dostosowane do częstego mycia włosów lub odpowiednie dla ich rodzaju i towarzyszącym im kłopotów na przykład przetłuszczania się czy bardziej poważnych problemów jak łuszczyca skóry głowy.   

Odpowiednie mycie włosów jest równie ważnym aspektem jak sama ich pielęgnacja. Kiedy obecnie narażeni jesteśmy na niebezpiecznego wirusa niezwykle ważne jest, aby zadbać o prawidłową higienę w każdym aspekcie. Ślady zakażonej wydzieliny, które mogą znajdować się we włosach mogą być źródłem nie tylko niepokoju, ale i poważnej choroby. Codzienne mycie włosów w obecnej sytuacji nie jest już tylko wskazane, ale powinno być wręcz koniecznym nawykiem, aby prawidłowo zadbać o zdrowie.

informacje o firmie
informacje o firmie