wydarzenia internet polityka kultura/sztuka/rozrywka sprawy społeczne media/marketing/reklama nauka/edukacja/szkolenia
Rozpoczynamy 8. Festiwal Sztuki Faktu
„Drogi do wolności, ścieżki pamięci” to tegoroczne hasło przewodnie 8. już edycji Festiwalu Sztuki Faktu, który odbywać będzie się w dniach 29–30 września 2020. W związku z pandemią COVID-19, impreza na ten rok zmienia nieznacznie swoją formułę, a część festiwalowych atrakcji będzie odbywać się on-line. Filmy dokumentalne, reportaże oraz rozmowy z zaproszonymi gośćmi będą dostępne w Internecie. „Na żywo” z dziennikarzami i reporterami spotkają sie natomiast licealiści, którzy będą mogli od podszewki poznać ich pracę podczas specjalnych warsztatów. Pełen program wydarzenia na: www.sztukafaktu.pl
Festiwal Sztuki Faktu jak co roku poświęcony będzie gatunkom wyrastającym ze sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Ósma edycja wydarzenia będzie mieć miejsce w dniach 29–30 września 2020 r. przede wszystkim on-line, choć w części zamkniętych warsztatów wezmą udział licealiści I i V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Tegoroczne hasło „Drogi do wolności” wyrasta nie tylko z historycznych, ale przede wszystkim z aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie, związanych zarówno z wirusem SARS-CoV-2, jak i sytuacją polityczną na Białorusi. Te natomiast stają się pretekstem do interdyscyplinarnego spojrzenia na kwestię wolności.
Dziennikarskie spotkania on-line (29 września, fanpage Festiwalu na Facebooku)
Przy współpracy z Radiem Sfera w klimatycznych, radiowych wnętrzach będą miały miejsce trzy rozmowy z dziennikarzami. Relacje live każdy będzie mógł obejrzeć na fanpage`ach Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Festiwalu Sztuki Faktu. Spotkania poprowadzi Jacek Snopkiewicz (PSWFTiT).
Zapraszamy na fanpage Festiwalu Sztuki Faktu na Facebooku: https://www.facebook.com/festiwal.sztuki.faktu
Pierwsza rozmowa o godzinie 14.30 będzie przeprowadzona z red. Anną Kwiatkowską z TVP Historia, która opowie o polskiej drodze do wolności na przykładzie wydarzeń grudnia 1970 r. i sierpnia 1980 r. przez pryzmat filmów dokumentalnych TVP. Pół godziny później Miłosz Dobrzyński i Jakub Biernat dziennikarze z TV Biełsat opowiedzą o sytuacji na Białorusi oraz o pracy reporterów w czasie powyborczych protestów. Ostatnie spotkanie o godzinie 15.30 zostanie przeprowadzone z Moniką Sieradzką (Deutsche Welle), która była współautorką dokumentu o dzieciach, które zostały porwane przez Niemców podczas II wojny światowej i padły ofiarą germanizacji.
Spotkania zostaną za jakiś czas udostępnione w atrakcyjnej formie podcastu na stronie www.sztukafaktu.pl i platformach streamingowych.
Oglądaj filmy on-line
Zainteresowani festiwalowymi atrakcjami mogą odwiedzić także specjalnie uruchomioną platformę www.filmy.sztukafaktu.pl, gdzie udostępnione zostały materiały filmowe i reporterskie. Część z nich powiązana jest z tematyką omawianą podczas spotkań transmitowanych na fanpage`u Festiwalu Sztuki Faktu.
Dostęp do nich możliwy będzie w czasie festiwalu tj. 29-30 września 2020 r., a także w przypadku niektórych materiałów także do 7 października 2020 r. Tematyka prezentowanych filmów dotyczyć będzie wolności – zarówno w kontekście wydarzeń Białorusi, jak i lat 70` i 80` w Polsce.
Wśród prezentowanych filmów znajdą się reportaże TV Biełsat poruszające sprawę protestów na Białorusi. O początkach drogi do wolności naszych wschodnich sąsiadów opowie reportaż z cyklu „Bez retuszu”, pt. „Wszystko dopiero się zaczyna” w reż. Aleha Daszkiewicza. Swoje przeżycia w czasie demonstracji po ogłoszeniu miażdżącego zwycięstwa Alaksandra Łukaszenki zrelacjonują uczestnicy tych zdarzeń, którzy byli brutalnie tłumieni przez OMON i wojska MSW.
Pobyt w areszcie przy ul. Akreścina w Mińsku oraz w Żodzinie przybliży dokument „Mury” autorstwa Andreja Kuciła. To tam przetrzymywani byli demonstranci, którzy niejednokrotnie byli torturowani. Reżyser dokumentu skupia się nie tylko na ukazaniu emocji przetrzymywanych, ale również ich bliskich dla których ten czas był szczególnie traumatyczny. Niektórzy jednak nie mieli tyle szczęścia i wciąż czekają na uwolnienie.
Film dokumentalny „Zrabowanie i zniemczone” w reż. Elisabeth Lehmann i Moniki Sieradzkiej opowiada o procesie, który miał miejsce podczas II wojny światowej kiedy to polskie dzieci były porywane przez hitlerowców i umieszczane w niemieckich rodzinach. Przechodziły one wówczas „selekcję rasową”, a następnie były germanizowane w specjalnie do tego przystosowanych placówkach SS „Lebensborn”. Szacuje się, że tego tragicznego losu doświadczyło od 50 do 200 tyś. polskich dzieci.
Pandemia COVID-19 odmieniła życie ludzi na całym świecie, również jeśli chodzi o wolność, która musiała zostać ograniczona ze względu na nie dający za wygraną wirus. Heroiczną walkę z nim podjęli medycy, którzy to są na pierwszej linii frontu. Ich pracę naświetlił dziennikarz programu „Interwencja” Telewizji Polsat, który w maju 2020 roku wszedł z kamerą do trudno dostępnego szpitala MSWiA, gdzie leczone się najtrudniejsze przypadki. Starcie z wirusem można jednak wygrać czego przykładem są tzw. ozdrowieńcy. Ich historie zaprezentuje reportaż „Ozdrowieńcy” z programu „Interwencja” Telewizji Polsat.
Pełny program pokazów on-line na stronie: www.filmy.sztukafaktu.pl
Ponadto zapraszamy do zapoznania się z materiałami reporterskimi, udostępnionymi dzięki uprzejmości Polskiego Radia. Wśród reportaży znalazły się materiały traktujące o COVID-19, o obecnej sytuacji na Białorusi, jak i o nieznanych historiach z okresu II Wojny Światowej.
Więcej pod adresem: www.sztukafaktu.pl/program
Spotkania w szkołach
Dla młodzieży z I i V LO w Toruniu przygotowano serię warsztatów na temat wolności dotyczących wydarzeń historycznych i bieżących na świecie. Wszystkie spotkania poprowadzi pan Jacek Snopkiewicz (PSWFTiT). Warsztaty zostaną przeprowadzone z uwzględnieniem wszystkich kwestii bezpieczeństwa sanitarnego.
Niedawne wydarzenia na Białorusi pokazują, że wolność to wartość o którą warto walczyć, a dążenie do niej często okupione jest dużym poświęceniem. Podczas spotkania „Białoruska droga wolności”, reporterzy z TVP Biełsat zrelacjonują uczniom walkę o wolność naszych wschodnich sąsiadów po ogłoszeniu sfałszowanych wyborów prezydenckich. O pracy reporterów w czasie demonstracji opowiedzą Jakub Biernat i Miłosz Dobrzyński.
Drugi blok warsztatów „Polskie drogi wolności” dotyczyć będzie polskiej walki o wolność w czasach PRL-u. Protesty robotników w grudniu 1970 roku w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu były odpowiedzą na rosnącą frustrację wynikłą z wciąż pogarszającej się sytuacji Polaków pod rządami komunistycznego rządu. Wydarzenia w sierpniu 1980 roku były natomiast przełomowe jeśli chodzi o drogę Polski do demokracji, czego skutkiem było podpisanie porozumień sierpniowych.
Najtragiczniejszy okres w dziejach Polski czyli II wojna światowa odebrała wolność, którą w pełni odzyskano po ponad 40 latach. Szczególnie trudna była ona dla najmłodszych, którym wojna odebrała nie tylko dzieciństwo, ale również dom. Polskie dzieci poddawane były procesom germanizacji, a następnie oddawane niemieckim rodzinom. Tematykę tą będą mogli bliżej poznać uczniowie dzięki dokumentowi „Ścieżki pamięci” oraz „Zrabowane i zniemczone”, o którym opowie jego współautorka Monika Sieradzka.
Szczegóły oraz pełny program festiwalu dostępny na http://sztukafaktu.pl/program
Filmy dokumentalne i reportaże dostępne będą na www.filmy.sztukafaktu.pl.
***
Organizatorami Festiwalu Sztuki Faktu są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Do współpracy przy Festiwalu zostały zaproszone TVP Historia, Biełsat TV, Telewizja Polsat, Radio Sfera, TVP Kultura i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/