praca technologie energetyka

Sieć energetyczna w smartfonie. Energa wdrożyła aplikację GIS Mobilny

16.09.2020 | Grupa ENERGA

To rozwiązanie zdecydowanie ułatwi działanie pracownikom Energi Operatora. Mowa o aplikacji GIS Mobilny. Dzięki niej na służbowych smartfonach czy tabletach mają oni teraz dostęp do planów sieci energetycznej, a także opisów poszczególnych elementów infrastruktury. Wystarczy jedno kliknięcie, by nawigacja natychmiast wskazała, jak dojechać w dane miejsce.

Testowana od kilku miesięcy aplikacja GIS Mobilny (ang. Geographic Information System) została właśnie przekazana ponad 2800 użytkownikom – nie tylko energetykom, ale także przedstawicielom podwykonawców EOP.

Aplikacja usprawnia m.in. przegląd sieci i umożliwia łatwiejsze znalezienie urządzeń np. na terenach zadrzewionych czy zalesionych. Jej największą zaletą jest możliwość rzeczywistej weryfikacji schematu stacji czy ułożenia sieci kablowych oraz wykorzystywanych na szukanym odcinku technologii energetycznych.  

Innowacja będzie również szczególnym wsparciem podczas sytuacji awaryjnych wywołanych warunkami atmosferycznymi. Pozwoli na wgląd do zgromadzonych danych dotyczących infrastruktury wszędzie tam, gdzie w danej chwili jest to najbardziej potrzebne - np.  podczas dojazdu brygady na miejsce awarii, oględzin sieci czy montażu licznika.

Praca nad tym narzędziem była dużym logistycznie przedsięwzięciem. Wymagała połączenia  rozwiązań już dotychczas stosowanych wykorzystania nowych technologii, zapewniających pełne bezpieczeństwo transmisji danych w terenie.

kontakt dla mediów
Krzysztof Kopeć
Dyrektor Biura Prasowego Grupy Energa, Grupa ENERGA
Krzysztof Kopeć

biuroprasowe@energa.pl

informacje o firmie

Zawsze aktualne wiadomości na temat Energi z Grupy ORLEN znajdziecie na naszym Twitterze a także na naszym Facebooku

Grupa Kapitałowa ORLEN, do której należy Energa, jest największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, czy Platts TOP250. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie. Koncern dysponuje nowoczesnymi, zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton różnych gatunków ropy rocznie, a sprzedaż detaliczną prowadzi z wykorzystaniem największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej sieci ponad 2800 stacji paliw. Oferta Grupy ORLEN to ponad 50 najwyższej jakości produktów petrochemicznych i rafineryjnych. Nasze produkty docierają na 6 kontynentów do ponad 110 krajów.

PKN ORLEN jest również liczącym się graczem na rynku energii w Polsce, dysponującym mocami na poziomie 3,3 GWe, z czego 1,38 GWe zainstalowane jest w aktywach wytwórczych Energi. W obszarze wydobycia Koncern dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P), które na koniec 2019 roku wyniosły 197,3 mln boe. PKN ORLEN jest wiodącym podmiotem, który zrealizuje proces tworzenia jednej firmy o zdywersyfikowanych przychodach i silnej pozycji na rynku europejskim. W kwietniu 2020 roku przejął Grupę Energa, w lipcu br. otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS oraz zainicjował proces przejęcia kapitałowego PGNiG.

39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach wytwórczych Energi pochodzi z OZE. Wpisuje się to w strategię energetyczną Grupy ORLEN, ukierunkowaną ściśle na nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Silnym i stabilnym sektorem działalności Energi jest też dystrybucja. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 191 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju. W I półroczu 2020 roku Energa dostarczyła do odbiorców 10,7 TWh energii elektrycznej.

załączniki

więcej z kategorii praca