wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka sprawy społeczne
Koncert i widowisko poetyckie Victoria 1920 na Zamku Królewskim w Warszawie – aby pamiętać i świętować Polskie Zwycięstwo
Artyści i widzowie wspólnie oddali hołd zwycięzcom. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert z okazji 100. rocznicy zwycięstwa Polaków nad bolszewikami. Widzowie mieli okazję usłyszeć skomponowany specjalnie z tej okazji utwór muzyczny, którego autorem jest wybitny pianista, Aleksander Dębicz. KGHM Polska Miedź S.A. był organizatorem wydarzenia.
- Bitwa Warszawska ma znaczenie nie tylko militarne – to zwycięstwo polskiego ducha, myśli planistycznej, technologii i sprytu. To święto polskich zwycięstw. Ta innowacyjność, polskie podejście, duch i spryt cały czas w nas jest i nieustannie nam pomaga. Ta przestrzeń to nie tylko historia. To aktualna możliwość zwyciężania w takich aspektach jak gospodarka, nauka, kultura, sport. Dzięki temu – udowadniamy, że w wielu obszarach – zarówno wygrywamy, jak i mamy potencjał, żeby wygrywać.– mówił podczas otwarcia wydarzenia Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Koncert na Zamku Królewskim w Warszawie był połączony z widowiskiem artystyczno-poetyckim. Widzowie obejrzeli opowieść poprowadzoną historycznie od odzyskania niepodległości przez Polskę, przez najazd sowiecki, patriotyczny zryw narodowy, wojnę, aż po zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej. Na multimediach zaprezentowane były animowane archiwalne zdjęcia, dokumenty, plakaty, listy, które pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego i Centralnej Biblioteki Wojskowej.
Koncert Victoria 1920 zawierał kilka ważnych symboli. Oprawa artystyczna została powierzona wnukowi żołnierza biorącego udział w wojnie polsko-bolszewickiej – Piotrowi Młodożeńcowi. Za dyrekcję muzyczną odpowiadał natomiast laureat koncertu Ignacego Paderewskiego – wybitny młody pianista – Aleksander Dębicz. To on jest też autorem tytułowego utworu VICTORIA 1920.
W programie zostały też wykorzystane wypowiedzi wybitnych dyplomatów, polityków, historyków, w tym lorda Vincenta D’Abernona, Charlesa de Gaulle’a, Maxime’a Weyganda i Generała Louisa Faury’ego. Ten ostatni porównał Bitwę Warszawską do Odsieczy pod Wiedniem. Z kolei Lord D’Abernon, ambasador Wielkiej Brytanii w Odrodzonej II Rzeczpospolitej podkreślał, że mimo wielkości tej bitwy, jednej z 20. najważniejszych w historiach ludzkości, jest ona na świecie nieznana, niedoceniana.
KGHM Polska Miedź S.A. został patronem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z rocznicą Bitwy Warszawskiej. Spółka, wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowała m.in. wystawę „1920 Wojna Światów”. Prace graficzne utrzymane są w stylistyce komiksowej i prezentują najważniejsze wątki i postaci związane z tym historycznym wydarzeniem. Wystawa nie jest eksponowana tradycyjnie, lecz w formie gazet kolportowanych do zainteresowanych instytucji. Jest adresowana zwłaszcza do młodych pokoleń Polaków, aby wzbudzając ich zainteresowanie tym tak ważnym dla Polski okresem historycznym, oraz zachęcić ich do własnych poszukiwań i kształtowania postaw patriotycznych.
Miedziowa spółka zaangażowała się również w wydanie antologii opowiadań o Bitwie Warszawskiej oraz albumu poświęconego wojnie polsko-bolszewickiej, a także produkcję filmu dokumentalnego dotyczącego udziału żołnierzy węgierskich w bitwie.
Firma czuje odpowiedzialność za wspieranie polityki historycznej realizowanej przez rząd i najważniejsze polskie instytucje.
kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
komunikacja@kghm.com
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Zespół Komunikacji
komunikacja@kghm.com