styl życia sprawy społeczne nauka/edukacja/szkolenia
Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja Świętego Mikołaja apeluje o wsparcie młodzieży i wydobywanie z nich tego co najlepsze
Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży Fundacja Świętego Mikołaja wspierająca od lat dzieci i młodzież apeluje o wspieranie młodzieży w 3 istotnych obszarach: poszerzanie możliwości rozwoju, wspieranie budowania głębokich więzi oraz promowanie młodzieżowego aktywizmu i wpływu młodzieży na otaczającą rzeczywistość. Te trzy obszary będą decydować o tym kim stanie się dzisiejsza młodzież w przyszłości.
Według najnowszych ustaleń European Anti Poverty Network w ciągu 12 miesięcy przybyło 422 tys. Polaków i Polek żyjących poniżej minimum egzystencji (z 1,7 mln do 2,1 mln). 90 tys. z wymienionej grupy to skrajnie ubogie dzieci, a ich całościowa liczba wynosi obecnie 417 tys.
Według raportu badawczego „Równy dostęp do edukacji dzieci i młodzieży” dla 44 proc. ankietowanych edukacja jest najważniejszym czynnikiem określającym przyszłość młodzieży. Ale jednocześnie aż 43 proc. uważa, że w Polsce nie mają one równych szans edukacyjno-rozwojowych.
Marzymy o tym, by w Polsce nie było ani jednego dziecka, które z powodu trudnej sytuacji finansowej nie może rozwijać swoich talentów czy zainteresowań i dlatego od 2010 roku prowadzimy ogólnopolski program stypendialny. Już ponad 2500 uczniów otrzymało Stypendium św. Mikołaja i z każdym kolejnym rokiem szkolnym ta liczba rośnie. Obecnie Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin, a stypendia na kolejny rok szkolny zostaną przyznane we wrześniu. - wyjaśnia Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja, koordynator programu Stypendia Św. Mikołaja.
Drugą niezmiernie ważną sprawą dotyczącą harmonijnego rozwoju młodzieży jest realizowanie potrzeby bycia we wspólnocie, budowanie głębokich i trwałych więzi społecznych. Psychologowie zwracają uwagę, że w krajach rozwiniętych narasta epidemia samotności wśród młodych osób. Śledząc wyniki badań HSBC widzimy, że w latach 2014-18 odsetek młodzieży oceniającej wsparcie rówieśnicze jako niskie zwiększył się z 47,1% do 66,6%. My – dorośli musimy zrobić wszystko aby umożliwiać i promować wśród młodzieży głębokie relacje i to te w świecie realnym, nie wirtualnym.
Fundacja Świętego Mikołaja pracując z młodzieżą widzi jak wiele dobra można pomnożyć budując właśnie na prawdziwych, głębokich relacjach. Dobrym przykładem działania wspierającego budowanie więzi jest koło wolontariatu zrealizowane w Raciborzu przez Darię – uczestniczkę Akademii Liderów. Daria postanowiła zintegrować uczniów ze swojego liceum oraz z zespołu szkół specjalnych. Obie szkoły mieszczą się na tej samej ulicy w Raciborzu, a uczniowie do tej pory byli dla siebie anonimowi. Daria postanowiła to zmienić i przeprowadziła szereg wspólnych przedsięwzięć uczniów z obu szkół, zaangażowała do działania także swoich kolegów. Uczniowie obu szkół wspólnie brali udział w warsztatach kulinarnych i plastycznych. Wolontariusze ze szkoły Darii zaczęli w rezultacie odwiedzać niepełnosprawnych kolegów, prowadząc dla nich zajęcia i korepetycje, a rodzice ze szkoły dla dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych poznali się i podjęli pierwsze wspólne przedsięwzięcia. - podsumowuje Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Trzecim obszarem jest wspieranie aktywności i zaangażowania młodych ludzi. Zbyt często młodzi ludzie zwalniani są z podejmowania odpowiedzialności, a to właśnie poczucie realnego wpływu na otaczającą rzeczywistość jest jedną z kluczowych kompetencji aby stać się dojrzałym dorosłym.
Fundacja Świętego Mikołaja chcąc odpowiedać na te potrzebę młodzieży od 5 lat prowadzi Akademię Liderów.
Celem Akademii jest wsparcie zaangażowanej społecznie młodzieży w wieku 16–20 lat pochodzącej z różnych miejscowości z całej Polski. Każdego roku wiosną ogłaszamy otwartą rekrutację, w ramach której młodzi ludzie wysyłają nam swoje pomysły na projekty, które chcieliby zrealizować w swoich społecznościach lokalnych. Wybieramy autorów najlepszych z nich i zapraszamy ich do udziału w Akademii. Szkolimy z zakresu zarządzania projektami podczas Szkoły Letniej, wspieramy w realizacji projektów poprzez tutoring, organizujemy Szkołę Zimową, podczas której uczestnicy programu wymieniają się doświadczeniami. Dotychczas w ramach Akademii wykształciliśmy niemal 150 młodych osób, które zrealizowały w swoich miejscowościach ponad 100 projektów, angażując do współpracy innych młodych wolontariuszy. - mówi Antonina Grządkowska z Fundacji Świętego Mikołaja.
Przykładem lokalnego młodego działacza jest Paweł z Miedzianej Góry, który zaangażował się w projekt „Świadomi Młodzi”. Jego celem było zwiększanie partycypacji młodych osób z województwa świętokrzyskiego w życiu publicznym, a także promowanie inicjatyw młodzieżowych. W ramach projektu Paweł razem z zespołem rówieśników zorganizował szereg debat w Miedzianej Górze, Kielcach, Sandomierzu i Chmielniku. Debaty dotyczyły tego, jakiej Polski chcą młodzi oraz tego, dlaczego ich działalność społeczna jest tak ważna. Pawłowi i jego wolontariuszom udało się stworzyć przestrzeń komunikacji młodych na ważne tematy dotyczące kwestii publicznych i współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego.
Fundacja Świętego Mikołaja od 20 lat służy pomocą dzieciom i młodzieży, umożliwia im harmonijny rozwój, wspiera młode talenty i wychowuje do zaangażowania obywatelskiego. Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży apeluje do wszystkich wychowawców, decydentów i ludzi dobrej woli o wspieranie młodzieży i wydobywanie z nich tego co najlepsze.
Chcesz wesprzeć misję Fundacji Świętego Mikołaja wejdź na www.mikolaj.org.pl i pomóż nam mądrze pomagać.
kontakt dla mediów
Antonina Grządkowska
antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
tel: +48 791 793 021
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Antonina Grządkowska
antonina.grzadkowska@mikolaj.org.pl
tel: +48 791 793 021