styl życia kultura/sztuka/rozrywka turystyka/wypoczynek

Urlopowe zwyczaje Polaków - lato 2020. Wyniki badania

20.08.2020 | Prezentmarzeń

Aż 51% Polaków deklaruje, że wypoczywa tego lata tylko w kraju, z czego 28% nad morzem, 22% na Mazurach, a 17% w górach. Według co drugiego najważniejsze podczas urlopu jest dobre towarzystwo, a zdaniem 18% możliwość relaksu. Co trzeci Polak ma obawy czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię. Takie wnioski płyną z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków” zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.

Największą wartość podczas urlopu ma dla 31% respondentów możliwość odcięcia się od codziennych obowiązków i pracy. Zdaniem 29% zapytanych Polaków jest to szansa na regenerację psychiczną i fizyczną. Według 18% aktywne spędzanie czasu, a według 14% - czas spędzony z rodziną. Spośród 1065 respondentów badania, aż 69% organizuje samodzielnie wyjazd na letni wypoczynek, natomiast 19% bierze udział w wypoczynku zorganizowanym przez znajomych lub rodzinę. Z kolei 12% decyduje się na wyjazd z biurem turystycznym.

W tym roku tylko 9% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków planuje urlop dłuższy niż 14 dni. Co trzeci ma zamiar odpoczywać między 8 a 14 dni, a 26% respondentów deklaruje, że będzie odpoczywać do 7 dni. Dla 24% respondentów tegoroczny urlop to wyjazdy tylko na weekendy.

Na urlopie, jak deklaruje 30% respondentów, najchętniej spotykamy się z przyjaciółmi i bliskimi. Zdaniem 23% najchętniej wypoczywamy i leniuchujemy, a według 21% korzystamy z lokalnych rozrywek. Podczas letnich wakacji, jak wynika z deklaracji 42% respondentów, stawiamy przede wszystkim na rozrywki plenerowe – jak na przykład parki rozrywki czy parki linowe. Na drugim miejscu, korzystając z wakacyjnej aury, jak pokazują odpowiedzi 38% respondentów, wybieramy sporty wodne, jak na przykład kajaki, skutery wodne czy windsurfing.

Jak pokazują wyniki naszego badania, jak również zainteresowanie wakacyjną ofertą rozrywkową, coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek podczas urlopu. Polacy szukają chętnie niestandardowych i ciekawych atrakcji w Polsce, jak na przykład Flyboard czy Bubble Football. Aktywny wypoczynek pozwala na regenerację organizmu i oderwanie się od codzienności oraz pozytywny zastrzyk energii. - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń. 

Zdaniem ponad połowy respondentów, biorących udział w badaniu „Zwyczaje urlopowe Polaków”, czas wypoczynku jest dobrym momentem na spróbowanie nowego sportu lub rozrywki.

Mimo wakacyjnych nastrojów i chęci aktywnego spędzania czasu podczas wypoczynku, co trzeci respondent ma obawy – czy tegoroczny urlop będzie bezpieczny ze względu na pandemię. Dla 28% wątpliwości związane z urlopem dotyczą udanej pogody i możliwości skorzystania ze wszystkich atrakcji. Spośród 1065 zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków, 21% niczego się nie obawia i liczy na bezstresowe wakacje.

Wybierając jednak miejsce na tegoroczny, letni urlop 32% respondentów deklaruje, że wybierze mniejszą miejscowość, ale z atrakcjami w pobliżu, a 27% nie zmienia planów i zdecyduje się na tę samą miejscówkę. Niestety 23% Polaków narzeka na brak wyboru miejsca wypoczynku, gdyż ich zdaniem zbyt późno podjęli decyzję o wyjeździe, w efekcie czego większość miejsc była już zarezerwowana.

Największą część urlopowego budżetu pochłonie zakwaterowanie – jak twierdzi 49% respondentów, 23% jedzenie, a 19% atrakcje i rozrywki. Letni urlop kojarzy się wielu osobom z najprzyjemniejszym okresem w ciągu roku, co sprzyja wakacyjnym wydatkom.

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane w formie ankiety online przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1065 respondentów w czerwcu 2020.

kontakt dla mediów
Anna Buczyńska
Prezentmarzeń
Anna Buczyńska

a.buczynska@innovationpr.pl

tel: +48 662 150 440

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii styl życia