styl życia zainteresowania/hobby towary konsumpcyjne
Niezawodny sposób na letnie orzeźwienie? To musi być chłodnik
Chłodniki tryumfalnie wkraczają na kulinarną scenę, gdy latem robi się naprawdę gorąco. Idealna opcja dla wszystkich smakoszy, którzy nawet podczas największych upałów nie chcą rezygnować z zup. W te wakacje do tematu podejdźcie na chłodno. Zamiast rozgrzewać patelnie i piekarniki, postawcie na zupy na zimno, które są nie tylko smaczne i kolorowe, ale przede wszystkim proste w przygotowaniu. Szkoda lata na wielogodzinne posiedzenia w kuchni!
Letnie zupy to świetny sposób na wykorzystanie w jak największym stopniu różnorodnych sezonowych produktów. Po co korzystać z mrożonek, skoro targi i sklepy mogą pochwalić się ogromnym wyborem świeżych warzyw, które właśnie o tej porze roku są zdecydowanie najsmaczniejsze? Chłodniki na lato można przygotowywać w różnych wariantach. Tradycyjnie, nowocześnie, na słono i na słodko. Wraz z szefem kuchni Knorr wybraliśmy dla Was kilka propozycji, dzięki którym szybko przekonacie się, że chłodnik to danie, które doskonale uzupełni letni jadłospis.
Na start – tradycyjnie
Wyobraźnia kucharzy nie zna granic i wciąż pojawiają się kolejne, apetyczne sposoby na podejście do najbardziej klasycznych smakołyków. Mimo to myśląc o chłodniku, najczęściej przed oczyma pojawia się zupa z botwinki. Piękny, intensywnie różowy kolor to jej znak rozpoznawczy. Stanowi wizytówkę letniego menu, ponieważ świeża botwinka dostępna jest przez krótki okres, właśnie na przełomie wiosny i lata. W chłodniku nie powinno zabraknąć solidnej porcji zieleniny, zwłaszcza szczypiorku i koperku. Skorzystajcie z łatwego dostępu do chrupiącej i lekko pieprznej rzodkiewki. Chłodnik podaje się na zimno, ale nie zmienia to faktu, że powinien mieć temperament. Lepiej od razu zrobić zapas ogórków, ponieważ idealnie uzupełniają danie. Charakter zupy wynika również z obecności zsiadłego mleka, jogurtu naturalnego, maślanki lub śmietany. Nie można zapomnieć o dodatku soku z cytryny. W grę wchodzi nie tylko urozmaicenie smaku. Dodanie go na początku przygotowania składników, pozwoli zachować świeży kolor buraków. Niektórzy szefowie kuchni dorzucają do zupy kawałki pieczonego kurczaka albo indyka. Niech każdy sam zdecyduje, czy bardziej odpowiada mu wersja mięsna, czy wegetariańska. To, o czym nie należy zapominać, to ugotowane na twardo jajko, które stanowi perfekcyjnie ukoronowanie talerza z chłodnikiem. Zanim zabierzecie się do pracy, chcecie zobaczyć, jak atrakcyjnie wygląda tego rodzaju danie? W ramach inspiracji polecamy sprawdzić nasz przepis na chłodnik litewski – dużo łatwiej będzie stawiać pierwsze kroki w świecie zup serwowanych na zimno.
Chłodnik litewski
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 200 g posiekanej botwiny
- 1 zielony ogórek
- 1 Bulionetka wołowa Knorr
- 1 pęczek rzodkiewki
- 500 ml jogurtu naturalnego
- 2 jajka
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
- 300 ml wody
Sposób przygotowania:
- W niewielkim garnku zagotuj wodę. Następnie dodaj do niej posiekaną botwinkę i gotuj przez około 10 minut do miękkości warzyw.
- Dodaj Bulionetkę wołową Knorr. Całość rozmieszaj i zagotuj. Potem odstaw wywar na bok do wystygnięcia.
- Ogórka i rzodkiewki zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Zimny wywar połącz ze startymi warzywami oraz jogurtem.
- Gotowy chłodnik dopraw pieprzem, a następnie odstaw na około godzinę do lodówki. W tym czasie ugotuj jajka na twardo. Zupę serwuj na zimno, z jajkami przekrojonymi na pół.
Dodatki do chłodników – czego nie może zabraknąć?
O części składników, które są niezbędne do zrobienia tradycyjnego chłodnika, trochę już zostało powiedziane. To jednak nie wyczerpuje tematu, bowiem wakacyjne zupy dają bardzo szerokie pole manewru dla każdego kucharza – nawet początkującego. Skoro zależy nam na odświeżającym charakterze posiłku, nie sposób zapomnieć o listkach świeżej mięty. Nadają się nie tylko do wrzucenia do dzbanka z lemoniadą! Warto przypomnieć sobie o lubczyku, który także doda zupie charakteru. Natomiast smak zupy zaostrza czosnek. Dla fanów naprawdę pikantnych smaków szczególnie polecamy papryczkę chili. Bardzo ciekawym elementem może być również seler naciowy, który dodatkowo wzbogaca danie zielonym kolorem. Co powiecie na ser w chłodniku? Bardzo dobrze sprawdzi się dodatek fety. Postawcie również na chrupiące elementy. Pestki słonecznika i prażone migdały będą wyglądać bardzo dekoracyjnie. Podobnie zresztą jak orzechy włoskie. Wykorzystajcie przepis szefa kuchni Knorr na chłodnik po hiszpańsku, który wygląda na tyle efektownie, że może pełnić funkcję niezwykle szykownej przystawki.
Chłodnik po hiszpańsku
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 1 kg pomidorów bez skórki
- 1 Bulionetka drobiowa Knorr
- 500 ml soku pomidorowego
- 3 ząbki czosnku
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 ogórek
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 3 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżka sosu Worchester
- 2 cebule dymki
- 3 papryki zielone
- 300 ml wody
Sposób przygotowania:
- Obierz i usuń gniazda nasienne z ogórka oraz papryk. Następnie pokrój pomidory, papryki, dymki, ogórka oraz ząbki czosnku na drobne kawałki.
- Zagotuj w garnku wodę wraz z Bulionetką drobiową Knorr. Gotowy bulion odstaw do wystudzenia.
- Chłodny wywar zmiksuj z sokiem pomidorowym i warzywami. Zupę dopraw oliwą z oliwek, octem balsamicznym oraz sosem Worchester. Wszystko razem wymieszaj.
- Zupę wstaw do lodówki na około 2 godziny. Danie serwuj z dodatkiem lodu i łodygami selera naciowego.
Chłodnik z wyższej półki
Mimo że wielu kucharzy przyzwyczaiło się do traktowania chłodników jako prostego sposobu na poradzenie sobie z wakacyjnymi upałami, zupa może pojawiać się w menu również wtedy, gdy zależy nam na wprowadzeniu odrobiny elegancji. Nie potrzeba szczególnej okazji. Kameralny obiad w gronie domowników też może być sposobnością do świętowania. Po jakie składniki sięgnąć? Wykwintnym dodatkiem do chłodnika okażą się paluszki surimi, wędzony łosoś oraz szyjki rakowe. Macie ochotę na krewetki? One też pasują znakomicie, zwłaszcza do pomidorowych kompozycji. Warto pamiętać o kolejnym letnim przysmaku, czyli szparagach. Białe czy zielone? Wybór należy do Was! Jeśli chłodnik przygotowujecie na naprawdę specjalną okazję, zamówcie w sklepie mięsnym cielęcinę. Kurze jajko śmiało można zastąpić przepiórczym. Jakie przyprawy nadadzą zupie stylu? Z pewnością szafran! Chłodnik bez problemu dopasujcie do konkretnych okoliczności, a ilość możliwych wariantów zapewni Wam kulinarne natchnienie na więcej niż jeden sezon. Gdy zaczniecie od chłodnika na winie, szybko nabierzecie apetytu na więcej.
Chłodnik na winie
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 250 g pieczonego kurczaka
- 1 sztuka Przyprawy w Mini kostkach Czosnek Knorr
- 0,7 l wytrawnego czerwonego wina
- 2 szklanki soku pomidorowego
- 50 g orzechów włoskich
- 30 g rodzynek
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 szczypta Pieprzu czarnego z Wietnamu mielonego Knorr
Sposób przygotowania:
- Orzechy sparz i obierz ze skórki, a następnie posiekaj na kawałki.
- Połącz sok pomidorowy z winem i roztrzep płyn trzepaczką. Wrzuć orzechy. Mięso pokrój w kosteczkę. Rodzynki opłucz i odsącz z nadmiaru wody.
- Do wina i soku pomidorowego dodaj mięso, rodzinki oraz Przyprawę w mini kostkach Czosnek Knorr. Dopraw do smaku pieprzem.
- Gotowy chłodnik podawaj z posiekaną natką pietruszki.
kontakt dla mediów
Joanna Szałasz
joanna.szalasz@knorr.pl
tel: +48 536 410 824
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Joanna Szałasz
joanna.szalasz@knorr.pl
tel: +48 536 410 824