polityka prawo sprawy społeczne transport

Poczta Polska: dziś mija termin wrzucania pakietów wyborczych do skrzynek pocztowych

10.07.2020 | Poczta Polska

Wyborcy, którzy głosują korespondencyjnie jeszcze tylko dziś mają na to szansę. Do końca dnia powinni wrzucić swoje pakiety wyborcze do tzw. czerwonych skrzynek Poczty Polskiej. Mogą też odnieść je do właściwego urzędu gminy lub oddać obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę (12 lipca).

Poczta Polska w ramach obsługi II tury wyborów prezydenckich otrzymała 198 tys. pakietów wyborczych do doręczenia.  Blisko 80% pakietów zostało doręczonych do skrzynek, a ok. 19% zgodnie z dyspozycją umieszczoną na przesyłce „do drzwi lokalu”. Ostatniego dnia pocztowcy doręczali pakiety głównie osobom przebywających na kwarantannie, izolacji i izolacji domowej.

Pocztowcy, którzy w ramach obsługi wyborów prezydenckich roznosili pakiety do osób przebywających na kwarantannie, wyposażeni zostali dodatkowo w maseczki FFP2 i fartuchy ochronne. Osoby niepełnosprawne oraz przebywające na kwarantannie miały możliwość wrzucenia pakietu do specjalnej mobilnej skrzynki pocztowej.

Pozostałe osoby głosujące w sposób korespondencyjny powinny dziś wrzucić je do tzw. czerwonych skrzynek pocztowych. Szczegółowa mapa skrzynek dostępna jest tutaj. Wyborca może również swój pakiet wyborczy oddać dziś do urzędu gminy. Może to zrobić osobiście lub za czyimś pośrednictwem. Pakiet wyborczy można także odnieść bezpośrednio do obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów.  

Wszystkie pakiety wyborcze, zarówno ze skrzynek pocztowych, jak też te, które nie zostały odebrane z placówek, zostaną w niedzielę 12 lipca br. przekazane do okręgowych komisji wyborczych.

Poczta Polska przykłada dużą wagę do zapewnia bezpieczeństwa całego procesu obsługi głosowania korespondencyjnego. Pakiety wyborcze, jak również koperty zwrotne są przechowywane w bezpieczny sposób m.in.: w kasach pancernych, w zabezpieczonych szafach lub wydzielonych i zabezpieczonych pomieszczeniach.

kontakt dla mediów
Justyna Siwek
rzecznik prasowy, Poczta Polska
Justyna Siwek

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii polityka