polityka prawo sprawy społeczne transport

Poczta Polska: obsłużyliśmy już ponad 195 tys. pakietów wyborczych, ich doręczanie zakończy się jutro

09.07.2020 | Poczta Polska

Tylko do jutra (10 lipca) Poczta Polska będzie doręczać pakiety wyborcze do osób przebywających na kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. Podobnie jak w I turze wyborów prezydenckich swój głos oddadzą korespondencyjnie mieszkańcy Baranowa (woj. wielkopolskie) i Marklowic (woj. śląskie).

Urzędy miast i gmin przekazały dotychczas do doręczenia blisko 197 tys. pakietów wyborczych, z których Poczta obsłużyła już ponad 195 tys. pakietów. W Baranowie nadano do doręczenia ponad 2,8 tys. wyborczych przesyłek, w Marklowicach 3,5 tys.

Poczta Polska doręcza pakiety wyborcze przed 12 lipca dokładnie na tych samych zasadach, jak to miało miejsce przed I turą wyborów prezydenckich. Roznoszenie pakietów wyborczych odbywa się komisyjnie, tj. przez komisję ds. dystrybucji pakietów wyborczych składającą się z listonosza i członka zespołu.

Pakiety wyborcze są doręczane przez dwuosobowe komisje do skrzynek adresatów, za wyjątkiem pakietów dla osób z niepełnosprawnością i przebywających na kwarantannie, które mają umieszczoną na kopercie informację „doręczenie do drzwi lokalu”. W ten sposób doręczono 18%  pakietów, ponad 80% doręczono do skrzynek pocztowych.

W przypadkach braku skrzynek oddawczych, ich uszkodzeń lub braku możliwości pozostawienia pakietu w skrzynce oddawczej (np. z powodu jej przepełnienia) pakiety wyborcze są awizowane. Termin na odbiór awizowanej przesyłki z pakietem wyborczym to zgodnie z przepisami tylko jeden dzień od daty pozostawienia zawiadomienia. Placówka pocztowa wydaje awizowane pakiety wyborcze wyłącznie w godzinach pracy placówki pocztowej.

W celu ułatwienia głosowania, osoby niepełnosprawne oraz ci, którzy przebywają na kwarantannie mogą zagłosować od razu podczas odbioru pakietu wyborczego. W takiej sytuacji zespół doręczający pakiety poczeka 10 minut na wrzucenie pakietu do pozostawionej pod drzwiami lub przed posesją mobilnej skrzynki nadawczej dedykowanej do wrzucenia kopert zwrotnych.

Zgodnie z przepisami, wypełniony pakiet można zwrócić  do właściwego urzędu gminy albo do obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania, czyli w najbliższą niedzielę. Istnieje także możliwość wrzucenia pakietu do tzw. czerwonej skrzynki pocztowej. Należy to jednak zrobić nie później niż w najbliższy piątek (10 lipca).

UWAGA!

Poczta Polska przykłada dużą wagę do zapewnia bezpieczeństwa całego procesu obsługi głosowania korespondencyjnego. Pakiety wyborcze, jak również koperty zwrotne są przechowywane w bezpieczny sposób m.in.: w kasach pancernych, w zabezpieczonych szafach lub wydzielonych i zabezpieczonych pomieszczeniach. Wszystkie pakiety wyborcze, zarówno ze skrzynek pocztowych, jak też te, które nie zostały odebrane z placówek, zostaną w niedzielę 12 lipca br. przekazane do okręgowych komisji wyborczych.

kontakt dla mediów
Justyna Siwek
rzecznik prasowy, Poczta Polska
Justyna Siwek

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii polityka