zdrowie sprawy społeczne

Fundacja Poczty Polskiej pomaga nie tylko pocztowcom

09.07.2020 | Poczta Polska

Fundacja „Pocztowy Dar" obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Przez ten czas pomogła setkom osób, które potrzebowały wsparcia, koncentrując swoje działania na osobach chorych, będących w trudnej sytuacji życiowej, uzdolnionych dzieciach i młodzieży. Na wsparcie przeznaczono blisko 4 mln zł. W czasie epidemii koronawirusa Fundacja zintensyfikowała swoje działania wspierając pocztowców i medyków.

Poczta Polska nie mogła sobie zrobić przerwy w trakcie epidemii. Listonosze, kurierzy, pracownicy placówek pocztowych przez cały czas pracowali, aby Spółka w miarę możliwości mogła świadczyć usługi i dawać ludziom poczucie, że życie wygląda choć trochę tak jak przed pandemią. Pracownicy otrzymali środki ochronne w postaci masek, rękawiczek, płynów do dezynfekcji i specjalnych przyłbic oraz zwiększających bezpieczeństwo procedur.  Dotychczas niewielu pocztowców zachorowało na COVID-19.  Pocztowa fundacja, dzięki wsparciu finansowemu Spółek z Grupy Poczty Polskiej prewencyjnie utworzyła jednak specjalny fundusz pomocowy dla pracowników Grupy Poczty Polskiej oraz ich rodzin dotkniętych COVID-19. Na razie po pomoc nie zgłosiła się żadna osoba, co niewątpliwie oznacza, że pocztowcy przechodzą chorobę stosunkowo łagodnie.

W ostatnim czasie pocztowcy zostali dotknięci innymi tragediami. W Chodlu od wybuchu gazu zawalił się dom listonosza. Pod jego gruzami zginęła żona i ojciec pocztowca. Dom musiał zostać rozebrany. Fundacja "Pocztowy Dar" utworzyła specjalne subkonto, na którym są zbierane środki na pomoc koledze i jego rodzinie. W wyniku nawałnicy, która dotknęła niedawno powiat limanowski całkowitemu zalaniu uległ dom emerytowanego pracownika Poczty. Nawałnica zniszczyła także budynki i gospodarstwo pocztowca ze Skrzydlnej. Także w tych przypadkach pomagają darczyńcy, poprzez pocztową Fundację.

– Fundacja „Pocztowy Dar” od 10 lat pomaga pocztowcom i ich rodzinom, a w obliczu epidemii rozszerzyła swoją działalność o pomoc dla medyków. To niezwykle ważne dla naszej osiemdziesięciotysięcznej społeczności, aby nie pozostawiać nikogo w potrzebie. Prezenty gwiazdkowe, stypendia dla sierot, wsparcie w rehabilitacji i leczeniu - to tylko niektóre z form pomocy, jakie Fundacja organizuje, skupiając wokół siebie wiele osób, dla których pomaganie innym jest naturalnym odruchem  serca – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

„Pocztowy Dar” zakupił także specjalistyczny sprzęt medyczny, tzw. analizator immunologiczny, który trafił do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Białostocki analizator to jedyne takie urządzenie w kraju, które jest w posiadaniu regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Obsługuje  pacjentów i próbki od krwiodawców z całej Polski.  Przy pomocy analizatora można dokładnie określić poziom przeciwciał Anty- SARS-CoV-IgA, Anty-SARS-CoV-IgG w osoczu krwi pochodzącym od ozdrowieńców i przygotować odpowiednie dawki leczniczego osocza, które będą przeznaczone dla chorych na COVID-19. RCKiK w Białymstoku przygotowuje takie preparaty dla pacjentów szpitali zakaźnych z całego kraju. Leczenie osoczem ozdrowieńców jest bardzo obiecującą metodą leczenia.

– Fundacja „Pocztowy Dar” nie mogłaby pomagać tak wielu osobom gdyby nie jej darczyńcy –zarówno pracownicy, którzy hojnie wspierają wszystkie nasze inicjatywy a także osoby niezwiązane z Pocztą Polską . Oprócz darowizn przekazywanych przez Pocztę i Spółki z grupy Poczty Polskiej istotne jest wsparcie zarówno jednorazowych akcji jak i ciągłej, systematycznej pomocy. Każdej z tych osób jesteśmy bardzo wdzięczni za wielkie serce i empatię – mówi Bogusława Kłoda-Dębska, prezes Fundacji „Pocztowy Dar”.

Wsparcie Fundacji trafiło w tym roku także do innych instytucji medycznych w Polsce:

  • Szpitala Powiatowego w Rykach Sp. z o.o.,
  • Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie,
  • Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, 
  • Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi,
  • Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie,
  • Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. doktora Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu, 
  • Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej - Szpitala Powiatowego im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Nisku.

Siedem szpitali zakupi niezbędny sprzęt np. pompę infuzyjną i żywieniową, wyposażenie i sprzęt medyczny dla laboratorium analiz do oznaczania koronawirusa, defibrylator stanowiący wyposażenie karetki, system jazdy do komory izolacyjnej służący do transportu pacjentów oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i pacjentów. Niektóre z tych rzeczy posłużą nie tylko chorym na COVID19. Przez długie lata sprzęty zakupione dzięki „Pocztowemu Darowi” będą mogły służyć szpitalom i ich pacjentom.

kontakt dla mediów
Justyna Siwek
rzecznik prasowy, Poczta Polska
Justyna Siwek

rzecznik@poczta-polska.pl

tel: 22 656 54 28

informacje o firmie

załączniki

więcej z kategorii zdrowie