środowisko naturalne/ekologia kultura/sztuka/rozrywka nauka/edukacja/szkolenia

Tysiące bocianów zagościło w domach, przedszkolach i szkołach w całej Polsce

03.07.2020 | Energa dla przyrody

Choć bociany przyleciały do nas już w marcu, to do domów, przedszkoli i szkół w całym kraju zagościły na dobre w czerwcu tego roku. Wszystko dzięki książeczce "Lecą boćki" i konkursowi ogłoszonemu przez fundację ProNatura i Grupę Energa. Bocianie wyzwanie wyzwoliło wśród najmłodszych i ich opiekunów ogromną kreatywność, co potwierdziło skuteczność takiej formy edukacji przyrodniczej. Uczestnicy przygotowali setki różnorodnych prac, ukazujących scenki z życia bocianów oraz piękno przyrody wokół ich gniazd, a do zabawy włączyło się łącznie około tysiąca dzieci. Autorzy najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych zostaną nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki "Lecą boćki".

Bociany są wyjątkowo lubianymi zwierzętami, symbolami polskiej przyrody, nieodzownym elementem sielskiego wiejskiego krajobrazu, a także bohaterami wielu wierszy i bajek dla dzieci. Niestety z roku na rok ich liczebność jednak spada, dlatego tak ważne są inicjatywy mające na celu ochronę boćków i ich siedlisk oraz edukację przyrodniczą, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Pomagać temu gatunkowi od lat stara się Grupa Energa, która zabezpiecza tysiące bocianich gniazd montując na słupach energetycznych specjalne platformy, a współpracując z przyrodnikami, pokazuje w jaki sposób każdy z nas może zaangażować się w ochronę tych sympatycznych ptaków. Żeby dotrzeć do najmłodszych i przybliżyć im fascynujący świat bocianów, z okazji przypadającego na 31 maja Dnia Bociana Białego, postanowiono zorganizować dla nich konkurs. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli, dzieci i rodziców.


Przedstawienie dzieci z przedszkola w Gogolinie

Edukacja przez zabawę, nawet w czasie pandemii

Książeczka "Lecą boćki" wraz z materiałami dydaktycznymi trafiła w formie elektronicznej do ponad 20 tys. szkół i przedszkoli w całej Polsce. Wydawnictwo w przystępny i atrakcyjny sposób opisuje jak wygląda bociani rok, jakie są zwyczaje tych ptaków, przybliża wiele ciekawostek oraz garść sposobów, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo tych wyjątkowych zwierząt. Udostępnienie książeczki w czasie, gdy większość zajęć tradycyjnych została zawieszona, miała przybliżyć najmłodszym bociany i zainspirować nauczycieli oraz rodziców do rozmów o tych pięknych ptakach i przyrodzie wokół nas. Dla wszystkich chętnych, chcących  przedstawić swoją artystyczną interpretację książeczki ogłoszono też konkursu, w którym zadaniem dzieci było przygotowanie piosenki, wierszyka, pracy plastycznej, zdjęcia czy np. przedstawienia, które nawiązywało do bocianiej historii. Rywalizacja właśnie została zakończona, a dokonania młodych artystów można odnaleźć w mediach społecznościowych wpisując hasztagi #BocianyPL i #Energa.

Dominika Witkowska, Julian 8Praca Juliana lat 8 z Charbic Górnych

Mimo panującej pandemii, izolacji i szeregu ograniczeń w kontaktach międzyludzkich idea ochrony bocianów okazała się dużym sukcesem, a nauczyciele przedszkoli i klas 0-3 bardzo pozytywnie wypowiadali się o konkursie:

- Bardzo dziękujemy za fantastyczny konkurs, który pozwolił na rozwój kreatywności uczestników oraz uatrakcyjnił czas nauki zdalnej zarówno dzieciom, nauczycielom jak i rodzicom. Była to niesamowita zabawa, która pobudzała inicjatywę zainteresowanych, a przede wszystkim wprowadziła w tajnik wiedzy o bocianach! Ożarów dziękuje i pozdrawia!

- Konkurs bardzo fajny. Bardzo cieszy nas to, że w konkursie mogą wziąć bez problemu zarówno dzieci pełnosprawne, jak też dzieci z zaburzeniami, w tym spektrum autyzmu, bo możliwości było bardzo dużo. Super! :)

- Dziękujemy za zorganizowanie wspaniałego konkursu, dzięki któremu można przybliżyć i poznać nasze kochane boćki

Przedszkole w Głogówku 10
Przedszkole Publiczne nr 3 w Głogówku

Wykorzystując nowoczesne media społecznościowe, zarówno dzieci, rodzice, opiekunowie i przede wszystkim nauczyciele znaleźli sposób, by poprzez bocianie sprawy być razem i interpretować wspólnie życie codzienne tego gatunku.  Piosenka „Lecą boćki” doczekała się nowych aranżacji, dodatkowych słów i przepięknych kostiumów. Prace plastyczne pokazały sporo inwencji twórczej, a użyte materiały często zaskakiwały pomysłowością. Od papierowych talerzyków, przez płatki do makijażu po instalacje okienne i trójwymiarowe plastelinowe diaporamy. Duża rozpiętość wieku, mnogość użytych technik oraz zgłoszonych prac sprawiły, że jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania.

 - Z dużym wzruszeniem słuchałem, czytałem i oglądałem opublikowane prace konkursowe. Zaangażowanie dzieci, rodziców i opiekunów przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kolejny raz przekonałem się, że bocian to jeden z najważniejszych symboli w naszym kraju i że jego ochrona ma wielki sens zarówno edukacyjny jak i społeczny - powiedział Krzysztof Konieczny, ornitolog z Fundacji ProNatura, autor książeczki "Lecą boćki" i przewodniczący jury konkursu. - Ten konkurs pokazał mi, ile jest miejsca w edukacji przyrodniczej dzieci do zagospodarowania, ile gatunków i siedlisk czeka jeszcze na merytoryczne opowieści i wzbudzenie wrażliwości w przyszłych pokoleniach. Z drugiej strony widać jak duże są potrzeby w placówkach oświatowych na uczestniczenie w akcjach edukacyjnych. Dziękuję wszystkim, za zaangażowanie i szerzenie wiedzy o bocianach - dodał.

Monika Chłopicka, FilipPraca Filipa lat 7 z Kutna

Na wyzwanie odpowiedziały 73 placówki oświatowe z całej Polski oraz dziesiątki rodzin. W udział w wykonywanie konkursowych prac zaangażowanych było około 1000 dzieci. Łączna długość przesłanych filmów z recytacjami, scenkami dramatycznymi, przedstawieniami i odśpiewanymi piosenkami przekroczyła aż 300 minut. Samych prac przestrzennych było ponad 70, a prawie 100 dzieci przebrało się za bociany przyprawiając sobie bocianie atrybuty jak dzioby, skrzydła i czerwone nogi.

Spośród wszystkich zgłoszeń jury konkursu wyłoniło zwycięzców - autorów najciekawszych prac z 20 przedszkoli, 20 szkół oraz 50 uczestników indywidualnych. Zostaną oni nagrodzeni zestawami sportowo-edukacyjnymi oraz drukowanymi egzemplarzami książeczki "Lecą boćki".

Wśród zwycięzców znajdują się m.in. mieszkańcy Bisztynka, Bochni, Chojnic, Gietrzwałdu, Kielc, Krakowa, Kopytowa, Leśnicy, Przasnysza, Sandomierza, Świdnicy, Tczewa i Wielopola.

Lista laureatów znajduje się na stronie bociany.pl (https://bociany.pl/2020/07/03/konkursu-leca-bocki-laureaci/).

Praca Kacpra, lat 6Praca Kacpra lat 6 z Niegowy

Dyplom dla "Przyjaciół bocianów"

Wielkie podziękowania należą się każdemu dziecku, które poświęciło swój czas na poznanie bocianich zwyczajów i włączyło się do zabawy w twórczą interpretację książeczki o boćkach. Dlatego organizatorzy przygotowali dla najmłodszych jeszcze jedną niespodziankę - dyplom i tytuł "Przyjaciela bocianów". Każdy, kto chce uhonorować swoich podopiecznych, może pobrać dyplom i wypełnić go danymi dziecka oraz przekazać osobiście, lub formie elektronicznej.

Dyplom dla "Przyjaciół bocianów" - JPEG

Dlaczego energetycy pomagają bocianom?

Szacuje się, że 3/4 polskich bocianów jako miejsca lęgowe wybiera słupy energetyczne. Robią to z prostego powodu - łatwiej im tam chronić jaja i młode przed drapieżnikami. Firmy energetyczne, m.in. Grupa Energa, od ponad 25 lat, chcąc zapewnić bezpieczeństwo ptaków i ciągłość dostaw energii dla klientów, wynoszą gniazda na specjalne platformy. Dzięki tym konstrukcjom bociany mogą bezpiecznie doglądać swoje dzieci. Dotychczas Energa zamontowała ich ponad 11,5 tys.

matraszkas
Praca Macieja lat 5 z Mławy

- Dane z ostatnich lat wskazują na coraz gorszą kondycję boćków w Polsce. Zmiany w rolnictwie powodują, że kurczą się naturalne żerowiska, dodatkowo brak pokarmu wzmagają od kilku lat powtarzające się susze - powiedział Tomek Królak, ornitolog, pracownik spółki Energa-Operator.  - Wiemy, że liczba bocianów spada dzięki obserwacjom gniazd i danym uzyskiwanym z obserwacji ptaków z obrączkami. Na szczęście dzięki energetykom bociany mogą liczyć przynajmniej na bezpieczne gniazda - dodał.

Agata Lech, Karolinka 7Praca Karoliny lat 7 z Krasocina

Jednak to nie wszystko, co energetyczny koncern robi dla tych pięknych ptaków. Bociany wybrały Energę, dlatego energetycy odwdzięczają się im, dodatkowo edukując i prowadząc z  przyrodnikami z Fundacji Przyrodniczej ProNatura akcje wspierające ochronę boćków w Polsce. 10 lat temu w unikatowym na skalę Europy programie "Energetyczni obrączkarze", dzięki współpracy energetyków z ornitologami, przeszkolono kilkudziesięciu pracowników Energi, którzy następnie oznakowali aż 5 tys. bocianich piskląt. Ornitolodzy mogą dziś śledzić migracje i kondycję polskich bocianów, a dzięki temu lepiej im pomagać. "Energowe" bociany podróżowały po całym świecie, zaobserwowano je np. w Sudanie i w Turcji. Jeden z bocianów po 7 latach od wyklucia w Biskupcu, założył gniazdo 900 km dalej na wschód, aż w rosyjskim Smoleńsku! Co potwierdza obserwacje przyrodników mówiące o tym, że z polskich siedlisk ptaki przenoszą się bardziej na wschód i północ, gdzie łatwiej im znaleźć pożywienie.

Sylwia Mocydlarz, Marysia 7
Praca Marysi lat 7 z Koźmina Wielkopolskiego

Do dziś Energa lokalnie pomaga przy obrączkowaniu i jeśli istnieje taka potrzeba, ornitologom udostępniane są podnośniki. Pomocy służy też powołana z przyrodnikami infolinia 801 BOCIAN (czyli 801 26 24 26) i email bociany@bociany.pl. Fachowcom można zgłaszać nagłe przypadki związane z bocianami, a pracownicy infolinii pomagają rozwiązać sprawę, kierując ją do odpowiedniej instytucji odpowiedzialnej za ochronę przyrody.

Wszyscy których interesują informacje nt. życia polskich bocianów oraz sposoby w jakie możemy przyczynić się do ochrony tych pięknych ptaków, mogą odnaleźć je na stronie internetowej www.bociany.pl   oraz blogu przyrodniczym www.dbajopbociany.pl.

Praca Nadii, lat 9Praca Nadii lat 9 z Chęcin

kontakt dla mediów
komunikacja programu "Energa dla przyrody", Energa dla przyrody
Miłosz Jurgielewicz

milosz.jurgielewicz@apella.com.pl

informacje o firmie

załączniki

Karolina Mos 01.jpg
Karolina Mos 01 0.14 MB
Karolina Mos 02.jpg
Karolina Mos 02 0.16 MB
Karolina Mos 03.jpg
Karolina Mos 03 0.09 MB
Karolina Mos 04.jpg
Karolina Mos 04 0.07 MB
Magdalena Klimek, Aleksandra Chmielewska 7.jpg
Magdalena Klimek, Aleksandra Chmielewska 7 0.06 MB
Katarzyna Olszewska 02.jpg
Katarzyna Olszewska 02 0.16 MB
Katarzyna Olszewska 03.jpg
Katarzyna Olszewska 03 0.19 MB
Katarzyna Olszewska 01.jpg
Katarzyna Olszewska 01 0.14 MB
Kamila Andrzejewska.jpg
Kamila Andrzejewska 0.15 MB
Lucyna Wisniewska.jpg
Lucyna Wisniewska 0.12 MB
Łukasz Justyna Zalewscy, Asia 7.jpg
Łukasz Justyna Zalewscy, Asia 7 0.39 MB
Magdalena Głowacka.jpg
Magdalena Głowacka 0.43 MB
Marta Walczak, Krzysztof 8.jpg
Marta Walczak, Krzysztof 8 0.09 MB
matraszkas.jpg
matraszkas 0.06 MB
Milena M Zalewska, Krzysztof i Arkadiusz, 6 i 7.jpg
Milena M Zalewska, Krzysztof i Arkadiusz, 6 i 7 0.18 MB
Monika Chłopicka, Filip.jpg
Monika Chłopicka, Filip 0.30 MB
Magdalena Marczak, Zuzia 7.jpg
Magdalena Marczak, Zuzia 7 0.09 MB
Marta Anna, Hanna 7.jpg
Marta Anna, Hanna 7 0.06 MB
Aneta Bober.jpg
Aneta Bober 0.09 MB
Anna Kaim, Kacper 6.jpg
Anna Kaim, Kacper 6 0.19 MB
Anna Kos, Sławomir i Alicja, 7 i 4.jpg
Anna Kos, Sławomir i Alicja, 7 i 4 0.14 MB
Anna Kurkowska, Lena 7.jpg
Anna Kurkowska, Lena 7 0.15 MB
zanusia_1983, Mateusz 8.jpg
zanusia 1983, Mateusz 8 0.05 MB
aga_kalin_ka, Marysia 6.jpg
aga.kalin.ka, Marysia 6 0.11 MB
Agata Lech, Karolinka 7.jpg
Agata Lech, Karolinka 7 0.24 MB
Aleksandra Maciaszek, Oliwia.jpg
Aleksandra Maciaszek, Oliwia 0.07 MB
Rafał Koval Herta.jpg
Rafał Koval Herta 0.54 MB
reznik357.jpg
reznik357 0.06 MB
Sara Jurkiewicz, Laura 8.jpg
Sara Jurkiewicz, Laura 8 0.20 MB
Sylwia Mocydlarz, Marysia 7.jpg
Sylwia Mocydlarz, Marysia 7 0.20 MB
Monika Karlińska, Maja 6.jpg
Monika Karlińska, Maja 6 0.11 MB
Monika Ksok, Nina 6,5.jpg
Monika Ksok, Nina 6,5 0.71 MB
mwator.jpg
mwator 0.09 MB
Olga Paweł Maleszewscy, Gabrysia 10.jpg
Olga Paweł Maleszewscy, Gabrysia 10 0.06 MB
Iwona Świętek, Emma.jpg
Iwona Świętek, Emma 0.08 MB
Iwona Żółtowska, Maja 7.jpg
Iwona Żółtowska, Maja 7 0.10 MB
Jolanta Demel, Oliwka 7.jpg
Jolanta Demel, Oliwka 7 0.14 MB
Justyna Kaczmarczyk, Maja 3.jpg
Justyna Kaczmarczyk, Maja 3 0.17 MB
editka_cha.jpg
editka.cha 0.04 MB
Eulalia Kłos, Tymoteusz 9.jpg
Eulalia Kłos, Tymoteusz 9 0.15 MB
Ewelina Stryjewska, Natalia 6.jpg
Ewelina Stryjewska, Natalia 6 0.15 MB
Ewelina Szczerba, Hania 8.jpg
Ewelina Szczerba, Hania 8 0.07 MB
do_travel_too, Nadia 9.jpg
do travel too, Nadia 9 0.13 MB
Dominika Witkowska, Julian 8.jpg
Dominika Witkowska, Julian 8 0.22 MB
Dorota Fabian.jpg
Dorota Fabian 0.11 MB
Dorota Wirkus, Wojtek 7.jpg
Dorota Wirkus, Wojtek 7 0.60 MB
banasiuk_jakub.jpg
banasiuk.jakub 0.11 MB
Bożena Łukaszewska Pęcak, Julia 9.jpg
Bożena Łukaszewska Pęcak, Julia 9 0.08 MB
Cecylia Dreja, Marta 8.jpg
Cecylia Dreja, Marta 8 0.12 MB
Danuta Gałecka, Alicja 9.jpg
Danuta Gałecka, Alicja 9 0.10 MB
Przedszkole w Oleszycach.jpg
Przedszkole w Oleszycach 0.16 MB
Żłobek i Przedszkole Bambino Grudziądz.jpg
Żłobek i Przedszkole Bambino Grudziądz 0.21 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 01.jpg
Sówki z OP w Podegrodziu 01 0.06 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 02.jpg
Sówki z OP w Podegrodziu 02 0.05 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 03.jpg
Sówki z OP w Podegrodziu 03 0.05 MB
Przedszkole Radosna Iskierka.jpg
Przedszkole Radosna Iskierka 0.11 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 04.jpg
Sówki z OP w Podegrodziu 04 0.08 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 05.jpg
Sówki z OP w Podegrodziu 05 0.06 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 06.jpg
Sówki z OP w Podegrodziu 06 0.06 MB
Przedszkole w Głogówku 10.jpg
Przedszkole w Głogówku 10 0.20 MB
Przedszkole w Głogówku 11.jpg
Przedszkole w Głogówku 11 0.04 MB
Przedszkole w Głogówku 12.jpg
Przedszkole w Głogówku 12 0.14 MB
Przedszkole Zielony Zakątek.jpg
Przedszkole Zielony Zakątek 0.18 MB
Przedszkole w Głogówku 06.jpg
Przedszkole w Głogówku 06 0.05 MB
Przedszkole w Głogówku 07.jpg
Przedszkole w Głogówku 07 0.07 MB
Przedszkole w Głogówku 08.jpg
Przedszkole w Głogówku 08 0.05 MB
Przedszkole w Głogówku 09.jpg
Przedszkole w Głogówku 09 0.10 MB
Przedszkole w Głogówku 02.jpg
Przedszkole w Głogówku 02 0.18 MB
Przedszkole w Głogówku 03.jpg
Przedszkole w Głogówku 03 0.05 MB
Przedszkole w Głogówku 04.jpg
Przedszkole w Głogówku 04 0.05 MB
Przedszkole w Głogówku 05.jpg
Przedszkole w Głogówku 05 0.04 MB
Przedszkole Karolinka 02.jpg
Przedszkole Karolinka 02 0.36 MB
Przedszkole Karolinka 01.jpg
Przedszkole Karolinka 01 0.58 MB
Przedszkole w Głogówku 01.jpg
Przedszkole w Głogówku 01 0.11 MB
Przedszkole Domowe Przedszkole.jpg
Przedszkole Domowe Przedszkole 0.08 MB
Przedszkole Pinokio.jpg
Przedszkole Pinokio 0.51 MB
Przedszkole w Łęgu Tarnowskim.jpg
Przedszkole w Łęgu Tarnowskim 0.22 MB
ZSP w Limanowej 02.jpg
ZSP w Limanowej 02 0.18 MB
SP w Kuklinowie 04.jpg
SP w Kuklinowie 04 0.14 MB
ZSP w Limanowej 03.jpg
ZSP w Limanowej 03 0.05 MB
SP w Kuklinowie 05.jpg
SP w Kuklinowie 05 0.02 MB
ZSP w Limanowej 04.jpg
ZSP w Limanowej 04 0.07 MB
SP w Kuklinowie 06.jpg
SP w Kuklinowie 06 0.10 MB
ZSP w Limanowej 05.jpg
ZSP w Limanowej 05 0.04 MB
SP w Kuklinowie 07.jpg
SP w Kuklinowie 07 0.05 MB
ZSP w Limanowej 13.jpg
ZSP w Limanowej 13 0.07 MB
ZSP w Limanowej 14.jpg
ZSP w Limanowej 14 0.16 MB
ZSP w Limanowej 01.jpg
ZSP w Limanowej 01 0.09 MB
ZSP w Limanowej 09.jpg
ZSP w Limanowej 09 0.08 MB
ZSP w Limanowej 10.jpg
ZSP w Limanowej 10 0.08 MB
ZSP w Limanowej 11.jpg
ZSP w Limanowej 11 0.11 MB
ZSP w Limanowej 12.jpg
ZSP w Limanowej 12 0.11 MB
SP w Woli Raniżowskiej.jpg
SP w Woli Raniżowskiej 0.07 MB
ZSP w Limanowej 06.jpg
ZSP w Limanowej 06 0.28 MB
ZSP w Limanowej 07.jpg
ZSP w Limanowej 07 0.13 MB
ZSP w Limanowej 08.jpg
ZSP w Limanowej 08 0.24 MB
SP w Szonowie 02.jpg
SP w Szonowie 02 0.11 MB
SP w Szonowie 03.jpg
SP w Szonowie 03 0.10 MB
SP w Szonowie 04.jpg
SP w Szonowie 04 0.15 MB
SP w Szonowie 01.jpg
SP w Szonowie 01 0.12 MB
SP w Płoszowie 01.jpg
SP w Płoszowie 01 0.04 MB
SP w Płoszowie 02.jpg
SP w Płoszowie 02 0.07 MB
SP w Rudzie Bugaj 02.jpg
SP w Rudzie Bugaj 02 0.12 MB
SP w Rudzie Bugaj 01.jpg
SP w Rudzie Bugaj 01 0.12 MB
SP w Płoszowie 03.jpg
SP w Płoszowie 03 0.04 MB
SP w Płoszowie 04.jpg
SP w Płoszowie 04 0.03 MB
SP w Płoszowie 05.jpg
SP w Płoszowie 05 0.06 MB
SP w Płoszowie 06.jpg
SP w Płoszowie 06 0.10 MB
SP w Kuklinowie 08.jpg
SP w Kuklinowie 08 0.02 MB
SP w Kuklinowie 01.jpg
SP w Kuklinowie 01 0.06 MB
SP w Kuklinowie 02.jpg
SP w Kuklinowie 02 0.08 MB
SP w Kuklinowie 03.jpg
SP w Kuklinowie 03 0.10 MB
Sylwia Kaliszuk.mp4
Sylwia Kaliszuk 0.81 MB
Karolina Mos 05.mp4
Karolina Mos 05 0.44 MB
Angelika Marcin Serafin, Sofie.mp4
Angelika Marcin Serafin, Sofie 2.43 MB
Katarzyna Olszewska 05.mp4
Katarzyna Olszewska 05 3.58 MB
Katarzyna Wyszecka, Zuzia 10.mp4
Katarzyna Wyszecka, Zuzia 10 0.64 MB
Marta Jankowska, Faustyna 7.mp4
Marta Jankowska, Faustyna 7 4.39 MB
Katarzyna Olszewska 06.mp4
Katarzyna Olszewska 06 1.57 MB
Katarzyna Olszewska 04.mp4
Katarzyna Olszewska 04 4.14 MB
Natalia Łacny, Kuba 8.mp4
Natalia Łacny, Kuba 8 0.77 MB
Przedszkole w Wińsku.mp4
Przedszkole w Wińsku 1.07 MB
ZO w Żelkowie.mp4
ZO w Żelkowie 0.61 MB
Przedszkole Karolinka 03.mp4
Przedszkole Karolinka 03 15.84 MB
Przedszkole Tęczowe Przedszkole.mp4
Przedszkole Tęczowe Przedszkole 2.15 MB
Przedszkole w Gogolinie.mp4
Przedszkole w Gogolinie 14.31 MB
Przedszkole w Przemyślu.mp4
Przedszkole w Przemyślu 1.47 MB
Przedszkole Junior (2).mp4
Przedszkole Junior (2) 7.28 MB
Przedszkole Radosna Iskierka 02.mp4
Przedszkole Radosna Iskierka 02 2.69 MB
Sówki z OP w Podegrodziu 07.mp4
Sówki z OP w Podegrodziu 07 0.23 MB
Przedszkole Bajkowy Dom w Olsztynie.mp4
Przedszkole Bajkowy Dom w Olsztynie 4.00 MB
Przedszkole Rodzinne w Czaszynie.mp4
Przedszkole Rodzinne w Czaszynie 6.25 MB
Przedszkole Zielony Zakątek 02.mp4
Przedszkole Zielony Zakątek 02 2.53 MB
Przedszkole Junior.mp4
Przedszkole Junior 7.84 MB
SP w Witkowie.mp4
SP w Witkowie 5.81 MB
SP w Zielonej Górze.mp4
SP w Zielonej Górze 4.68 MB
SP w Sycowie.mp4
SP w Sycowie 3.92 MB
SP w Świbie.mp4
SP w Świbie 7.02 MB
SP w Garnku.mp4
SP w Garnku 3.79 MB
SP w Woli Raniżowskiej 02.mp4
SP w Woli Raniżowskiej 02 7.70 MB
SP w Jaworznie.mp4
SP w Jaworznie 11.77 MB
ZSP w Limanowej 16.mp4
ZSP w Limanowej 16 4.20 MB
SP w Leśnicy.mp4
SP w Leśnicy 3.03 MB
SP w Nawsiu.mp4
SP w Nawsiu 11.86 MB
ZSO w Ożarowie.mp4
ZSO w Ożarowie 40.69 MB
SP w Bytomiu.mp4
SP w Bytomiu 2.42 MB
SP w Dąbrowie.mp4
SP w Dąbrowie 1.57 MB
SP w Pocierzynie 02.mp4
SP w Pocierzynie 02 1.26 MB
Leca_bocki_dyplom.jpg
Dyplom dla "Przyjaciół bocianów" - JPEG 1.72 MB
Leca_bocki_dyplom.pdf
Dyplom dla "Przyjaciół bocianów" - PDF 1.89 MB

więcej z kategorii środowisko naturalne/ekologia