wydarzenia kultura/sztuka/rozrywka
„Wieczna bańka” rozpocznie 6. Festiwal Teatrów Ulicznych
Pantomima, cyrkowe akrobacje, pokazy z żywym ogniem czy muzyczno-kabaretowe spotkania – 6. Festiwal Teatrów Ulicznych zbliża się wielkimi krokami. W lipcu i sierpniu, w obrębie toruńskiego zespołu staromiejskiego, widzowie zobaczą kilkanaście spektakli przygotowanych przez grupy teatralne zarówno z Torunia, jak i całej Polski. Już 5 lipca o godz. 13:00 na scenie plenerowej CKK Jordanki wystąpi Teatr Pantomimy „DAR” ze spektaklem „Wieczna bańka”. Wstęp wolny! Obowiązuje kolejność wejścia na teren wydarzenia. Ponadto przypominamy o obowiązujących obostrzeniach sanitarnych podczas wydarzeń, w tym o zasłanianiu ust i nosa maseczką lub przyłbicą ochronną.
„Wieczna bańka”, 5 lipca, g. 13:00, scena plenerowa za CKK Jordanki
W najbliższy weekend 5 lipca o godz. 13:00 scena plenerowa za CKK Jordanki wypełni się kolorowymi bańkami mydlanymi! Teatr Pantomimy „DAR” rozpocznie 6. Festiwal Teatrów Ulicznych spektaklem „Wieczna bańka”. To doskonały spektakl nie tylko, dla dzieci, ale i dla wszystkich dorosłych, którzy wciąż, choć trochę, pozostają dziećmi.
„Wieczna bańka” opowiada historię trójki clownów, którzy spotykają przedziwną postać wypuszczającą piękne bańki mydlane. Jeden z nich, Rudi, próbuje złapać choć jedną z nich, lecz wszystkie mu pękają. Wyrusza więc na wyprawę, aby znaleźć życie wieczne dla bańki mydlanej. Tymczasem pozostałe clowny popadają w konflikt. Kto im pomoże się pogodzić pod nieobecność Szefa Rudiego? Gdzie można znaleźć życie wieczne dla bańki mydlanej? Spektakl utrzymany jest w konwencji commedia dell`arte z wykorzystaniem clownady, pantomimy, tańca i konkursów, do których angażowana jest publiczność. Oczywiście zgodnie z obecnymi standardami bezpieczeństwa!
Wstęp na spektakl jest darmowy, jednak obowiązuje limit 150 osób. Obowiązuje kolejność wejścia na teren wydarzenia.
W morskiej podróży i z ognistą pochodnią
Tydzień później, 12 lipca, na scenie plenerowej CKK Jordanki do wspólnej zabawy zaprosi poznański Teatr Łata. W skierowanym do młodszych widzów spektaklu „Morskie opowieści” grupa przekaże ważną lekcję, że choć często czegoś szukamy to, co najważniejsze jest tuż obok nas. Slapstickowa produkcja opowiada historię bohaterów, którzy wyruszają w rejs pełen przygód. To pozycja warta uwagi dla całej rodziny!
Pełne ruchu, ale i cyrkowych, kuglarskich oraz iluzjonistycznych sztuczek będą natomiast dwa spektakle przygotowane przez Cyrkowa Events. Oba zobaczyć będzie można już 18 lipca na scenie plenerowej CKK Jordanki. W produkcji „Nie taki straszny show” poznamy magika, żonglera oraz ekwilibrystę, który będzie próbował zachować równowagę w najróżniejszych i utrudnionych warunkach. Widowisko z pewnością trzymać będzie w napięciu i udowodni, że wszystko jest możliwe.
Wieczorem natomiast widzowie zapoznają się ze spektaklem „TATA”. Widowisko z użyciem elementów kuglarstwa i klaunady porusza problemy ojca samotnie wychowującego małe dziecko oraz troski i radości jakie niesie za sobą samotne rodzicielstwo. Problemy ze snem, permanentne zmęczenie, huśtawki nastrojów, chwile radości przeplatane z płaczem i bezsilnością. Z taką emocjonalną huśtawką zmierzą się widzowie, jak i sam tytułowy TATA.
Elementów kuglarskich z pewnością nie zabraknie również tydzień później, 25 lipca, kiedy to na Ruinach Podominikańskich zagości SynergyART z ognistym i hipnotyzującym fireshow pt. „Firepower”. Do powstania widowiska artyści wykorzystują pirotechnikę i efekty sceniczne, a także różnorodne sprzęty, takie jak płonące obręcze, wachlarze czy POI.
Pokazy dla dzieci
Tegoroczny Festiwal Teatrów Ulicznych z całą pewnością będzie gratką dla najmłodszych. W niedzielę, 26 czerwca, Objazdowy Teatr Vaška z Torunia zaprezentuje dwa spektakle. „Piernikowe potyczki” opowiedzą legendę o tym, w jaki sposób doszło do powstania wyjątkowych, miodowych, toruńskich pierników. Drugi z nich to „Kot w butach”. Znana wszystkim bajka ukazana zostanie w nowej odsłonie. Spektakl opowiada historię kota, który nie tylko potrafi mówić, a nawet śpiewać i wierzy, że można zmienić życie w bajkę.
Zarówno 31 lipca, jak i 7 sierpnia artyści Edyta Soboczyńska i Andrzej Kortuz zaprezentują teatr dla dzieci pt. „Mikołaj i tajemniczy wąż”. Widzowie powtórzą i nauczą się prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej oraz przekonają w jaki sposób zmieniło się nasze miasto w ciągu kilkuset lat. Sprawdzą, czy znany nam wszystkim Mikołaj Kopernik mógł jeździć tramwajem i czy ulica Kopernika zawsze nosiła taką nazwę. Spektakl realizowany w ramach promocji projektu „Przebudowa układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. św. Jana Pawła II wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego w Toruniu – BiT-City II”.
Sierpień rozpocznie się natomiast propozycją Teatru Pomarańczowy Cylinder. Na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego, 1 sierpnia, widzowie zobaczą spektakl „Superbohaterowie i Profesor Wodorek”. Opowiada on o problemach higieny oraz uzależnień, więc wezmą w nim udział bakterie, wirusy oraz części ciała, takie jak płuca.
Muzyczno-improwizatorskie podsumowanie
Festiwal zwieńczą dwie muzyczno-improwizatorskie produkcje, które zobaczymy na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego. W sobotę, 8 sierpnia, Fundacja Sztukmistrze z Lublina zaprezentuje show pt. „Jemioła & Szwed”. To niezwykle różnorodne widowisko pełne humoru, emocji i świetnej, granej na żywo muzyki. Łukasz i Jakub to utalentowani, multidyscyplinarni artyści. Ich pokazy zawsze pełne są radosnej spontaniczności i niesamowitej energii.
Dzień później, 9 sierpnia w tym samym miejscu grupa Muzikanty z Gliwic zakończy 6. Festiwal Teatrów Muzycznych nietypowym, dźwiękowym show. „Historia muzyki” to szalony pokaz na kilkanaście instrumentów w rękach wędrownych muzykantów. Muzykantów, którzy przy okazji prowadzenia swoistej audycji muzycznej przechodzą od starochińskich melodii ludowych przez światowy folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego.
Ważne! Wytyczne w kwestii bezpieczeństwa
Warto pamiętać, że podczas wydarzeń kulturalnych obowiązywać będzie zaostrzony rygor sanitarny związany z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się COVID-19. Na wydarzeniach organizowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną obowiązywać będą następujące zasady bezpieczeństwa:
1) Limit uczestników: 150 osób
W wydarzeniu może uczestniczyć tylko 150 osób. Na spektakle nie są dystrybuowane wejściówki, zatem obowiązuje kolejność wejścia na teren wydarzenia! Tym samym prosimy o przybycie odpowiednio wcześniej w celu uniknięcia ewentualnych kolejek. Podczas oczekiwania przed wejściem na teren imprezy, prosimy o zachowanie co najmniej 2 metrów odstępu od pozostałych oczekujących.
2) Obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych podczas wydarzenia
Na terenie wydarzenia obowiązywać będzie bezwzględny nakaz zasłaniania ust i nosa, czyli noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych. Uczestnicy imprezy mają obowiązek samodzielnego wyposażenia się uczestnika w materiały ochrony osobistej. Osoby, które takowych nie będą posiadały nie zostaną wpuszczone na teren imprezy. W celach bezpieczeństwa, prosimy także, aby nie zdejmować maseczek podczas sensu.
3) Dezynfekcja rąk i podanie danych przed wejściem na teren wydarzenia
Przy wejściu na teren imprezy dostępne będą dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. Wszyscy uczestnicy są zobowiązani do jego użycia przy wchodzeniu. Ponadto przy wejściu wszystkim oczekującym zostanie zmierzona temperatura. Uwaga! Osoby z temperaturą powyżej 37°C nie zostaną wpuszczone na teren imprezy.
4) Złożenie pisemnego oświadczenia przy wejściu na teren imprezy
Warunkiem wejścia na teren imprezy, dla zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego będzie podanie danych osobowych, imienia i nazwiska oraz numeru kontaktowego. Ponadto przed wejściem wymagane będzie złożenie przez uczestnika obowiązkowego pisemnego oświadczenia, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Dane osobowe będą przetwarzane przez 2 tygodnie tylko i wyłącznie w zakresie i celu niezbędnym do przeprowadzenia wydarzeń i zachowania zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Administratorem danych jest Toruńska Agenda Kulturalna.
5) Zachowajmy odstęp, co najmniej 2 metrów
Podczas poruszania się na terenie imprezy, bądź w kolejce do wejścia, prosimy o zachowywanie bezpiecznego odstępu co najmniej 2 metrów od pozostałych uczestników wydarzenia.
6) Zakaz przesuwania leżaków na terenie wydarzenia
Na terenie wydarzenia obowiązuje zakaz przesuwania i przenoszenia krzeseł ustawionych według panujących zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym pokazie leżaki będą dezynfekowane.
***
Pełen harmonogram festiwalu i informacje o aktualnych obostrzeniach sanitarnych dostępne na stronie: www.festiwalteatrowulicznych.pl
***
Organizatorami 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/
informacje o firmie
Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/