styl życia towary konsumpcyjne
Lato czeka, a wraz z latem czeka… kuchnia. Wakacyjny jadłospis bez nudy
Stało się! Data w kalendarzu jednoznacznie wskazuje, że oficjalnie można rozpocząć sezon letni. Na ten moment czekał każdy zmarzluch, który za wakacyjnymi temperaturami tęsknił już od jesieni. Lato to czas, kiedy myśli beztrosko krążą wokół niebieskich migdałów, a grube płaszcze oraz swetry zamienia się na lekkie ubrania i kolorowe kapelusze. Rewolucji ulega także jadłospis. Podpowiadamy, co jeść podczas lata, by było smacznie i różnorodnie.
Letnie miesiące to czas, kiedy natura jest w rozkwicie. Naszą uwagę przykuwają nie tylko wielobarwne kwiaty i rozłożyste korony drzew, ale przede wszystkim ogrom sezonowych warzyw i owoców. Truskawki, maliny, szparagi, pomidory – to tylko część produktów, które o tej porze roku smakują najlepiej i nie ma problemów z ich znalezieniem. Szef kuchni Knorr podpowiada jak maksymalnie i pomysłowo wykorzystać bogatą ofertę straganów, warzywniaków oraz własnych grządek. Przygotujcie się na apetyczną alternatywę dla smażonych kotletów, gęstych bigosów i rozgrzewających potrawek.
Jadłospis dla ochłody
Często zdarza się, że im wyższa temperatura na zewnątrz, tym mniejszą ochotę mamy na spędzanie czasu w kuchni. Towarzystwo rozgrzanego piekarnika i kuchenki nie wydaje się najbardziej pożądanym o tej porze roku. Mimo wszystko jeść nadal można ciekawe i wcale nie trzeba ograniczać się wyłącznie do surowych owoców i warzyw. Latem na stołach królują chłodniki. Zupy na zimno to nie tylko smaczny patent na orzeźwienie, ale również szerokie pole do kulinarnych popisów. Najbardziej znane przepisy obejmują wykorzystanie botwinki jako podstawy przysmaku. Trudno się dziwić – właśnie teraz jej nie brakuje, a danie zachwyca intensywnym kolorem. Lepiej uważać na jasne ubrania! Dodatek rzodkiewki wpływa na smak i walory dekoracyjne – cienko pokrojonych plasterków warto użyć jako jadalnej ozdoby. Popularnym zwieńczeniem zupy jest ugotowane na twardo jajko. Jeśli wolicie ziemniaki, nie ma problemu. Sprawdźcie na własnym podniebieniu, że równie dobrze smakuje chłodnik z marchewki. Wypróbujcie wariantów cukiniowych i pomidorowych. W lecie z warzywnego potencjału można korzystać do woli. Sięgnijcie po inspiracje do zagranicznych kuchni. Hiszpańska zupa gazpacho nie zawiedzie nawet najwierniejszych miłośników tradycyjnych chłodników. Jeśli jeszcze bardziej przemawiają do Was egzotyczne receptury, polecamy chłodnik z ogórka i melona. Z migdałami i miętą wygląda na tyle dostojnie, że śmiało może pełnić funkcję stylowego pierwszego dania.
Chłodnik z ogórka i melona
Czas przygotowania: 30 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 2 świeże ogórki
- 1 kostka Bulionu na włoszczyźnie Knorr
- 3 zielone grejpfruty (wyfiletowane)
- 0,5 melona miodowego
- 2 kromki białego pieczywa bez skórki
- 2 łyżki octu z białego wina
- 3 łyżki płatków migdałowych
- 1 ząbek czosnku
- listki mięty do dekoracji
Sposób przygotowania:
- Przyrządź Bulion na włoszczyźnie Knorr w 0,5 l wody. Następnie odstaw do wystudzenia.
- Pokrój w drobną kostkę połowę ogórka i 1/3 grejpfruta. Odłóż je do lodówki. Posiekaj ząbek czosnku, a migdały upraż na patelni.
- Resztę składników (poza migdałami) włóż do miski i zalej zimnym bulionem. Całość zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Zupę dopraw do smaku wedle uznania i włóż do lodówki na około 30 minut.
- Po tym czasie dodaj do chłodnika pokrojone wcześniej kawałki ogórka i grejpfruta. Rozlej chłodnik do misek i posyp po wierzchu migdałami oraz udekoruj listkami mięty.
Sałatka na tysiąc sposobów
Tysiąc albo i więcej! Latem dojrzałe warzywa i owoce najlepiej smakują w formie kolorowych kompozycji z lekkimi dressingami i sosami. Świeżych ziół również nie brakuje, więc pamiętajcie o nich, przyprawiając swoje potrawy. Ozdobą wakacyjnego menu będzie najprostsza sałatka caprese, w której rządzą soczyste pomidory i aromatyczna bazylia. Wiedzieliście, że młodą cukinię również można jeść na surowo? Sprawdzi się więc nie tylko jako składnik kultowego leczo. Pamiętajcie o wybornej fasolce szparagowej oraz szparagach, które często dodają potrawom smakowitej elegancji. Na świeży bób niejeden smakosz czeka niecierpliwie przez cały rok. Cieszcie się więc jego smakiem póki czas. W trakcie zakupów trudno nie zwrócić uwagi na kuszące, dojrzałe owoce. Użyjecie ich nie tylko do ciast i innych letnich deserów. Świetnie wypadają w sałatkowych kombinacjach z wytrawnymi składnikami, np. serami pleśniowymi. Na jakie owoce warto zwrócić szczególną uwagę? Truskawki, maliny i poziomki wprowadzą na talerze cudowne kolory, aromat i smak. Brzoskwinie oraz morele można zamienić w naprawdę wykwintny specjał. Nie zapomnijcie o czereśniach i wiśniach, które pasują nie tylko do kompotów. Porzeczki, agrest i borówki nadadzą potrawom odświeżającego, kwaskowatego charakteru. Od ilości dostępnych opcji może zawrócić się w głowie. Dlatego szef kuchni Knorr szczególnie rekomenduje sałatkę z serem i arbuzem. W każdym kęsie odnajdziecie idealnie zrównoważoną słodycz owoców i słoność greckiego przysmaku.
Sałatka z serem i arbuzem
Czas przygotowania: 15 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 300 g miąższu z arbuza
- 1 opakowanie sera feta
- 1 opakowanie Sosu sałatkowego paprykowo-ziołowego Knorr
- 0,5 pęczka mięty
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 4 łyżki oleju z pestek winogron
- 10 g pistacji
- 3 łyżki wody
Sposób przygotowania:
- Obierz i pokrój w grubą kostkę arbuza. W trakcie staraj się, usunąć jak najwięcej pestek ze środka. Kawałki owocu ułóż na talerzu.
- Fetę podziel na spore kawałki i połóż je na arbuzie. Przygotuj Sos sałatkowy paprykowo-ziołowy Knorr, mieszając zawartość saszetki z trzema łyżkami wody oraz olejem.
- Przyrządzonym sosem polej ser i arbuza. Całość skrop również octem balsamicznym.
- Gotową sałatkę posyp pistacjami oraz listkami mięty.
Letnie danie główne
Sporo zostało już powiedziane na temat tego, z jakich produktów warto korzystać latem. Należy pamiętać też, by potrawy były nie tylko kolorowe, ale też nieskomplikowane w przygotowaniu. Co powiecie na grillowane przysmaki? Szczególnie polecamy szaszłyki, które przyrządza się szybko, a każda porcja może zachwycać nowym smakiem. Nie martwcie się, jeśli nie dysponujecie dużym, profesjonalnym rusztem lub kawałkiem ogródka. Tego typu dania przygotujecie szybko nawet na patelni. Na długie patyczki nałożycie ulubione mięsne kąski: drób, owoce morza, wieprzowinę, kiełbasę, boczek… Koniecznie powinny być urozmaicone chrupiącymi warzywami – cebulą, papryką – oraz grzybami, choćby popularną pieczarką. Szukacie opcji wegetariańskich? Zamiast mięsa dodajcie jeszcze więcej warzywnych frykasów, w tym cukinię i pomidorki koktajlowe. Niezależnie od wybranej wersji, smak szaszłyków wzbogacą owoce, np. ananas, jabłko i suszone śliwki. Wyglądają na tyle atrakcyjnie, że nie trzeba kłopotać się wyciąganiem z kredensów ozdobnej zastawy i sztućców. Letnia atmosfera to przede wszystkim luz. Nie musicie też spędzać wielu godzin na poszukiwaniu idealnego przepisu. Prezentujemy krewetkowe szaszłyki z salsą, w których można zakochać się od pierwszego gryza. Uważamy, że lato powinno być nie tylko gorące i słoneczne, ale także pyszne!
Krewetkowe szaszłyki z salsą
Czas przygotowania: 10 minut
Ilość osób: 4
Składniki:
- 400 g mrożonych krewetek
- 3 łyżki sosu chili
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki Przyprawy Koreański Grill Knorr
- 1 kłącze imbiru
- 80 ml oleju
- 1 czerwona cebula
- 1 pęczek bazylii
Sposób przygotowania:
- Rozmroź krewetki, obierz je z pancerza, umyj oraz osusz. Na tarce z drobnymi oczkami zetrzyj czosnek i kłącze imbiru.
- Przygotuj marynatę do krewetek. Połącz olej, imbir, czosnek oraz Przyprawę Koreański Grill Knorr. Nadziej zamarynowane krewetki – po 3 sztuki na patyczek.
- Pokrój w małą kosteczkę cebulę i pomidory. Bazylię posiekaj. Wymieszaj warzywa z ziołami oraz sosem chili.
- Krewetkowe szaszłyki grillu po około 2 minuty z każdej strony. Danie serwuj z przyrządzoną salsą.
kontakt dla mediów
Joanna Szałasz
joanna.szalasz@knorr.pl
tel: +48 536 410 824
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Joanna Szałasz
joanna.szalasz@knorr.pl
tel: +48 536 410 824