środowisko naturalne/ekologia sprawy społeczne towary konsumpcyjne rolnictwo
#2 Recepta na zdrową Ziemię: zrównoważony łańcuch żywnościowy.
Nasza pacjentka Ziemia pracuje ponad miarę. Ślad na zdrowiu planety odbija szczególnie żywienie ludzkości. Rolnictwo oraz chów i hodowla odpowiadają za wycinkę 75% jej lasów, 69% zużycia jej wody, 70% utraty jej gatunków roślin i zwierząt, 30% erozji jej górnej warstwy gleby i 24% emisji gazów cieplarnianych. W efekcie Ziemia nie jest w stanie odbudowywać swoich zasobów, regenerować się i wrócić do sił. Zdolność pacjentki do pracy na rzecz ludzkości dramatycznie spada.
Musimy dać Ziemi odpocząć
Wszyscy zależymy od rolnictwa. Dzięki pracy rolników i zasobom planety ludzkość w naszej części globu nie cierpi już głodu. UE jest samowystarczalna w zakresie większości podstawowych towarów rolnych (1), jest jednocześnie największym eksporterem produktów rolno-spożywczych, w tym żywności przetworzonej, a także największym importerem ryb i owoców morza (2). Niestety mieszkańcy UE dużą część wytworzonej żywności marnują. Rocznie wyrzucają 88 mln ton jedzenia, co oznacza 173 kg na mieszkańca UE, a jeszcze więcej, bo 236 kg, na jednego Polaka (3). Łącznie na świecie około 1/3 żywności jest marnotrawiona.
Zalecenia mieszkańców Ziemi:
- Żywność musi pozostać bezpieczna i bogata w wartości odżywcze oraz zachować wysoką jakość. Jej produkcja musi wywierać jak najmniejszy wpływ na środowisko.
- Musimy walczyć z marnowaniem żywności.
Cele do osiągnięcia w UE:
- Ograniczenie zużycia nawozów w celu ochrony wód i różnorodności biologicznej.
- Ograniczenie spożywania mięsa.
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych z produkcji rolnej oraz zapewnienie neutralności klimatycznej sektora (neutralność to zerowy bilans pomiędzy emisjami a pochłanianiem gazów cieplarnianych).
- Wsparcie publiczne dla pochłaniania i magazynowania węgla w rolnictwie i leśnictwie.
- Zaniechanie melioracji osuszających.
- Oznaczanie produktów rolnych informacją o śladzie węglowym.
- Wprowadzenie regulacji prawnych wspomagających m.in. prowadzenie działalności rolniczej i rybołówstwa tak aby minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko.
- Zakaz zmiany użytków zielonych w grunty rolne w dolinach rzek zagrożonych przez powodzie.
Dlaczego musimy to zrobić? Bo pogłębiający się deficyt wody, wyjaławianie gleb i zmiana klimatu już w wielu krajach tzw. Globalnego Południa doprowadziły do katastrofy humanitarnej. Mimo marnowania każdego roku na świecie 1,3 mld ton jedzenia, w 2019 roku 135 millionów ludzi znalazło się w kryzysie żywieniowym. Jest to najwyższa liczba głodujących ludzi od czterech lat, a kryzys związany z pandemią tylko problem pogłębi (5). Musimy także dlatego, że straty w rolnictwie widoczne są i u nas. Już w związku z anomaliami pogodowymi polska gospodarka traci ok. 9 mld złotych rocznie (4) i jeżeli nic nie zmienimy będziemy tracić coraz więcej.
Kolejna recepta dla Ziemi już za tydzień...
Katarzyna Karpa-Świderek
Żródła:
2. https://www.fishforward.eu/en/fish-forward-description/
4. Polska dla Pokoleń BCG https://ekopatrioci.pl/
5. 2020 Global Report on Foor Crises https://docs.wfp.org/api/documents/WFP-0000114546/download/?_ga=2.79079504.592659189.1590125642-104787365.1590125642
kontakt dla mediów
Ewa Chodkiewicz
echodkiewicz@wwf.pl
tel: 606 921 338
informacje o firmie
kontakt dla mediów
Ewa Chodkiewicz
echodkiewicz@wwf.pl
tel: 606 921 338