kultura/sztuka/rozrywka

Podziel się domowymi dźwiękami i współtwórz muzykę w ramach „Daj sztukę”

Dziwnie szumiący czajnik, dzieci grające na kuchennych akcesoriach czy mruczący kot – te i inne domowe dźwięki mogą być muzyką, dzięki inicjatywie „Dźwięki z drugiej ręki” realizowanej w ramach konkursu dla toruńskich artystów „Daj sztukę”. Jeżeli chcesz stać się częścią nietypowego projektu muzycznego w czasach pandemii, wystarczy nagrać wybrany dźwięk telefonem i przesłać na adres dajsztuke@gmail.com! Utwór przygotuje Bartosz Staszkiewicz, pianista, producent muzyczny i klawiszowiec grupy Q YA VY.

W kwietniowym konkursie „Daj sztukę” Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna zaprosiły toruńskich artystów do składania pomysłów na kulturalne warsztaty, koncerty i działania realizowane przez Internet. Spośród 92 zgłoszeń jury wybrało 15 najciekawszych projektów. Jedną z nagrodzonych inicjatyw jest realizowany przez Bartosza Staszkiewicza projekt pt. „Dźwięki z drugiej ręki”.

Działanie zakłada stworzenie utworu muzycznego z różnorodnych dźwięków przesłanych przez internautów. Następnie artysta przygotuje film „making of”, który pokaże poszczególne etapy produkcji utworu. Uczestnicy nie tylko będą współtworzyć muzykę, ale także poznają proces jej miksowania i produkowania.

Kwarantanna. Zamknięci, oglądamy znane rzeczy na nowo. Bez pośpiechu. Słuchamy tego samego otoczenia, ale inaczej, wnikliwiej. Może któryś z tych znanych-nieznanych dźwięków mieszkania przykuł Twoją uwagę? Może dopiero teraz został usłyszany? A może nie istniał, ale monotonia dni spędzanych w czterech ścianach sprowokowała Cię do jego stworzenia? Posłuchaj. Jeśli Twoja pralka szumi w szczególny sposób, zegar wygrywa piękne melodyjki, mikrofalówka tak słodko robi „dzyń”, lub dzieci z szałem uprawiają kocią muzykę, nagraj to i podziel się ze mną. – zachęca Bartosz Staszkiewicz, klawiszowiec, pianista, producent muzyczny.

Jak przekonuje artysta do nagrania nie jest potrzebne studio nagrań, wystarczy jedynie telefon i aplikacja dyktafonu. Każdy dźwięk może zostać wzbogacony opisem, bądź krótkim filmem, który opisze powstawanie tego dźwięku.

Nagrane materiały i opisy prosimy przesyłać na adres dajdzwiek@gmail.com. W wiadomości prosimy także, aby zaznaczyć, że wyrażają Państwo zgodę na publikację, a także na użycie wizerunku (jeśli taki się pojawił). Dzięki temu sam materiał filmowy o charakterze „making of” będzie mógł w pełniejszym zakresie pokazać, jak powstawał utwór.

Bartosz Staszkiewicz to klawiszowiec, pianista oraz producent muzyczny. Współzałożyciel i członek zespołu Sofa. Laureat licznych nagród, w tym Fryderyka 2007 (wraz z zespołem Sofa), konkursu Premier KFPP w Opolu, dwukrotnie VenaFest oraz finalista TopTredny. Poza Sofą, kierownik muzyczny wielu zespołów, lider okołojazzowego „Szczerbate Zajączki Trio”, założyciel i kierownik muzyczny zespołu Omnes Filii Dei Domini (2011-2016). Klawiszowiec w jazzrockowej grupie Q YA VY. Współpracował chociażby z Pauliną Przybysz, Julią Marcell, Grzegorzem Hyżym, Waglewskim Fisz Emade, Marią Peszek, Anią Karwan, Kasią Nosowską czy Urszulą.

Więcej informacji, oraz linki do pozostałych wydarzeń realizowanych w ramach konkursu dla toruńskich artystów „Daj sztukę” dostępne są na stronie konkursu: https://www.tak.torun.pl/majowka/laureaci.php

Odkryj swoje muzyczne talenty z akcją #TAKzostanwdomu

Toruńska Agenda Kulturalna poleca cykl warsztatów w ramach projektu #TAKzostanwdomu. Szczególną uwagę warto zwrócić na muzyczne propozycje. W opublikowanych do tej pory odcinkach z serii e-warsztatów wokalnych Wioleta Markowska radzi jak należy dobierać repertuar oraz czym sugerować się przy wyborze piosenek. W pierwszym odcinku cyklu  przedstawiła również kilka prostych ćwiczeń, które pomogą zadbać o głos i odpowiednio przygotować się do występu.

Wśród ciekawych materiałów na stronie znajdują się również warsztaty o produkcji muzyki za pomocą programu Ableton Live. W drugim odcinku serii Steve Nash radzi jak wykorzystać funkcje programu do wykonania transpozycji, czyli zmiany tonacji utworu. W ramach całego cyklu e-warsztatów widzowie zyskają wiedzę o tym jak stworzyć swoje pierwsze produkcje muzyczne, całkowicie od podstaw, mając do dyspozycji jedynie komputer i program.

Wszystkie odcinki e-warsztatów można obejrzeć na stronie akcji pod adresem https://www.tak.torun.pl/TAKzostanwdomu/ oraz na kanale YouTube Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

* * *

Koordynatorem Toruńskiej Majówki on-line, w ramach której organizowany był konkurs dla toruńskich artystów „Daj sztukę” są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

* * *

Majówka 2020 — logotypy

 

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/

informacje o firmie

Toruńska Agenda Kulturalna
ul. Marii Konopnickiej 13/4 (III piętro), 87-100 Toruń
tel. +48 662 072 661 ⋅ http://www.tak.torun.pl/